Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pewne auto używane? Zobacz programy dealerskie – Mercedes, Peugeot, Renault, a ogłoszenia z Otomoto

Jak dobrze kupić auto używane? Metod jest wiele, jedną z nich jest skorzystanie z programów sprzedaży aut używanych poszczególnych marek.
Mercedes-Benz GLS 500 4MATIC fot. materiały prasowe

Co tydzień prezentujemy wam trzy różne dealerskie programy sprzedaży aut używanych. Najczęściej są to samochody konkretnych marek, warto jednak pamiętać, że niektóre programy dopuszczają również oferty z modelami aut innych marek niż ta, która firmuje dany program dealerski sprzedaży samochodów z drugiej ręki.

Zobaczcie wcześniej opisane przez nas programy dealerskie marek KIA, Land Rover i Lexus

Jak już wcześniej wspominaliśmy w naszych poprzednich materiałach dotyczących różnych programów sprzedaży aut używanych, dają one szansę na zakup auta, które – przynajmniej zgodnie z obietnicą przedstawicieli danej marki – są sprawdzone, mają wiarygodną historię serwisową i – w wielu przypadkach – oferowane są z gwarancją. W prywatnych ogłoszeniach jakie znajdziemy w Otomoto, próżno oczekiwać auta z gwarancją, no chyba, że ktoś pozbywa się pojazdu na tyle nowego, że obejmuje je jeszcze gwarancja fabryczna.

Zerknijcie na programy dealerskie marek Hyundai, Jaguar i Grupy VW

Niestety, oprócz zalet związanych z programami dealerskimi sprzedaży aut używanych są też minusy. Tego typu pojazdy, z teoretycznie sprawdzoną historią serwisową i sprawdzone technicznie, gotowe do jazdy, są zwykle droższe od aut z ogłoszeń. W niniejszym materiale po raz kolejny sprawdzimy, jakie są faktycznie różnice pomiędzy kolejnymi trzema programami zakupu aut używanych, a ogłoszeniami prywatnymi z serwisu Otomoto.

Kupujemy używane – Mercedes-Benz Certified

Mercedes E 300e (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Mercedes E 300e (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

W ramach programu Mercedes-Benz Certified klienci zainteresowani używanymi samochodami niemieckiej marki premium mogą liczyć na pojazdy maksymalnie 6-letnie o przebiegu nie większym niż 150 000 km – to niestety nie jest prawdą. Sprawdziliśmy, że faktycznie w ofertach programu znajdują się auta o przebiegu przekraczającym tę wartość, znaleźliśmy nawet model o przebiegu wyższym niż 200 tys. km. Również deklarowany pułap wiekowy się nie zgadza, znaleźliśmy oferty z egzemplarzami z rocznika 2010 – to 12 lat, a nie 6.

Każde auto trafiające do oferty tego programu ponoć musi przejść pozytywnie kontrolę stanu technicznego. To zrozumiałe, w przeciwnym razie słowo certified nie miałoby sensu. Na jakie benefity mogą liczyć klienci decydujący się na auto używane w ramach tego programu? Zacznijmy od obiecywanych przez niemiecką markę co najmniej 24 miesięcy gwarancji na auto używane, jednak – co ważne – marka informuje że ochrona gwarancyjna jest “zbliżona” do poziomu gwarancji dla samochodów nowych. Warto przy oglądaniu interesującego nas egzemplarza używanego Mercedesa upewnić się, na czym owo “zbliżenie” polega. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku dalszej odsprzedaży używanego Mercedesa kupionego w tym programie, gwarancja przechodzi na kolejnego właściciela. Najbliższy przegląd używanego auta ma być wymagany nie wcześniej niż po trzech miesiącach od zakupu lub po pokonaniu 3000 km. Jeżeli chodzi o finansowanie, sieć dealerska Mercedesa jest elastyczna, dostępne są różne formy finansowania, a także opcja pozostawienia swojego starszego auta w rozliczeniu. Porównajmy zatem wybrane oferty z programu z ogłoszeniem z serwisu Otomoto.

 • Mercedes-Benz B 180 d 109 KM – auto z programu Mercedes-Benz Certified
  • Rocznik: 2018
  • Przebieg: 71 881 km
  • Cena: 97 900 zł
 • Mercedes-Benz B 180 d 109 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2018
  • Przebieg: 18 000 km
  • Cena: 70 900 zł

Różnica w cenie tego samego modelu oferowanego w ramach programu Mercedes-Benz Certified a autem z ogłoszenia jest spora, ale odpowiedzcie sobie na pytanie, czy ktokolwiek kupowałby auto z silnikiem wysokoprężnym, by w ciągu czterech lat pokonać nim zaledwie 18 000 km?

Kupujemy używane – Peugeot Używany Gwarantowany

Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Marka Peugeot również oferuje klientom zainteresowanym używanymi samochodami swój program ich sprzedaży. W tym przypadku zobowiązania wobec klientów to: gwarancja do 12 miesięcy, assistance 24/7 oraz gwarantowany samochód zastępczy w razie awarii. Ponadto w ciągu pierwszych 30 dni lub do limitu 1000 km (zależnie co nastąpi wcześniej) klienci mogą wymienić wybrany samochód na podobny cenowo (raczej nie tańszy). Poniżej porównanie ofert na wybrany model:

 • Peugeot 208 1.6 BlueHDI Active 75 KM – auto z programu Peugeot Używany Gwarantowany
  • Rocznik: 2016
  • Przebieg: 105 621 km
  • Cena: 29 999 zł
 • Peugeot 208 1.6 BlueHDI 99 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2016
  • Przebieg: 138 148 km
  • Cena: 26 500 zł

W tym przypadku różnice cenowe nie są już powalające. Auto oferowane w ramach programu Peugeot Używany Gwarantowany sprzedawane jest z 6-miesięczną gwarancją.

Kupujemy używane – Renault Selection

Renault Megane E-Tech Hybrid Plug-in (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Renault Megane E-Tech Hybrid Plug-in (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Na koniec program sprzedaży aut używanych sygnowany kolejną francuską marką, tym razem Renault. W ramach oferty Renault Selection możemy liczyć nie tylko na auta tej marki, to program sprzedaży aut używanych wielu marek. Program ten obiecuje klientom 12-miesięczną gwarancję (ale poziom ochrony jest różny zależnie od wieku i przebiegu pojazdu – pamiętajmy, by za każdym razem weryfikować to względem interesującego nas modelu). Oferowane pojazdy mają skontrolowany stan techniczny i udokumentowane pochodzenie. Oczywiście jest możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej każdym oferowanym egzemplarzem. Poniżej porównanie ofert:

 • Renault Thalia 1.2 16V All Inclusive 75 KM – auto z programu Renault Selection
  • Rocznik: 2012
  • Przebieg: 156 116 km
  • Cena: 17 900 zł
 • Renault Thalia 1.2 16V 75 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2012
  • Przebieg: 97 500 km
  • Cena: 18 500 zł

W tym przypadku mamy dość ciekawą sytuację, bo auto oferowane w ramach programu, z 12-miesięczną gwarancją ma niższą cenę, niż ten sam model znaleziony w prywatnym ogłoszeniu w serwisie Otomoto. Musimy jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół – auto z ogłoszenia w Otomoto ma dodaną instalację LPG firmy Lovato.

Na koniec zerknijcie na opisane wcześniej programy dealerskie marek Audi, BMW i Citroën

Total
0
Shares