Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Android 12 – czy smartfon może być kluczykiem do auta?

Android 12 to najnowsza generacja popularnego systemu operacyjnego do sprzętu mobilnego. Nowością jest funkcja wirtualnych kluczyków do auta.
smartfon jako kluczyk
Smartfon jako kluczyk? Android 12 ma to umożliwiać (fot. Shutterstock)

Na świecie funkcjonuje olbrzymia ilość smartfonów, a większość z nich pracuje pod kontrolą mobilnego systemu Google’a, czyli Androida. Ten z kolei niebawem zacznie trafiać na wybrane smartfony w postaci aktualizacji do wersji Android 12. Jedną z nowości, która może zainteresowanych zmotoryzowanych posiadaczy wybranych aut jest funkcja cyfrowych kluczy do aut obsługiwana natywnie przez sam system operacyjny telefonu.

Android Auto – czy to koniec problemów z połączeniami?

Google nie było jednak pierwsze, bo już kilka miesięcy temu podobny ruch ogłosiło Apple, informując o wprowadzeniu do systemu Apple iOS funkcji CarKey. Teraz już wiemy, że podobną funkcję obsługi cyfrowych kluczy dostępu do samochodów otrzyma także Android 12. Google podało to do publicznej wiadomości podczas tegorocznej konferencji programistycznej Google I/O.

BMW już od jakiegoś czasu oferuje funkcję wirtualnych kluczy w smartfonie (fot. Shutterstock)

Są też ograniczenia. Przede wszystkim funkcja początkowo będzie dostępna jedynie na wybranych modelach smartfonów. Póki co mówi się wyłącznie o urządzeniach serii Pixel (autorska marka należąca do Google) oraz smartfonach Samsunga. Możliwość korzystania z wirtualnych kluczy do aut ma pojawić się jesienią tego roku. Dlaczego takie ograniczenie sprzętowe? To wynika z technologii komunikacyjnej wymaganej ze względów bezpieczeństwa w przypadku wirtualnych kluczy. Po pierwsze smartfon musi być wyposażony w interfejs zbliżeniowy NFC (to akurat jest dość powszechne rozwiązanie w sprzęcie mobilnym), a także musi obsługiwać komunikację w paśmie UWB (Ultra Wide Band – co już jest rzadkością). Obecnie oba typy interfejsów komunikacyjnych obsługują smartfony Samsung Galaxy S21+ i S21 Ultra, ale już nie “zwykły” S21. Na telefony Pixel z obsługą UWB trzeba jeszcze poczekać, ale dla nas to i tak nie ma za bardzo znaczenia, ponieważ smartfony Pixel są w Polsce bardzo mało popularne.

Google na razie potwierdziło, że wbudowany w Androida system cyfrowych kluczy będzie zgodny z rozwiązaniem tego typu stosowanym przez markę BMW. Jednocześnie ocenia się, że pozostali członkowie Car Connectivity Consortium (konsorcjum firm motoryzacyjnych, wyznaczające standardy w zakresie kluczy cyfrowych) również będą wspierać zaproponowane przez Google rozwiązanie, które otrzyma najnowszy Android 12.

Niezależnie od tego czy czekacie na Androida 12 czy też nie, zobaczcie jak działa Android Automotive OS, czyli pokładowy system Google’a.

Total
0
Shares