Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi odświeża model Audi A8 i Audi S8. Oto co się zmienia

Audi odświeża swoją gamę topowej limuzyny: Audi A8 i S8 po liftingu otrzymają światła OLED z tyłu i nowe matrycowe światła, zmian jest więcej.
Nowe Audi A8 w kolorze Plasma Blue (fot. Audi)

Marka Audi odświeża najnowszą generację swojej flagowej limuzyny, model Audi A8. Aktualna generacja (typoszereg D5) w gamie niemieckiej marki zadebiutowała na rynku w 2017 roku. Włodarze z Ingolstadt uznali, że 4 lata to czas wystarczający do wprowadzenia zmian. Co przynosi nam lifting Audi A8?

Audi S8 w nowym umaszczeniu Ultra Blue (fot. Audi)

Zobacz nasz test Audi RS e-tron GT

Wizualnie jest ostrzej

Audi A8 L (fot. Audi)

Audi chwali się zaostrzoną stylistyką przedniej i tylnej części nadwozia flagowego sedana. To co jest zupełnie świeże, to opracowane na nowo wysokiej klasy reflektory, oczywiście pełne LED-y matrycowe korzystające z technologii DMD (digital micromirror devices – cyfrowe mikrolustra sterowane procesorowo; rozwiązanie znane np. z projektorów multimedialnych). Każdy z reflektorów wyposażony jest w 1,3 miliona mikroluster, co pozwala bardzo precyzyjnie sterować wiązką światła generowaną przez mocne źródła diodowe. Ciekawostką jest, że z tyłu w nowym Audi A8 pojawią się światła z diod organicznych, czyli OLED. Podczas zamawiania odświeżonego A8, klienci będą mogli wybrać dwie sygnatury świateł tylnych (w przypadku, również odświeżanego, modelu Audi S8 – trzy sygnatury). Ponadto klienci będą teraz mogli wybrać nowy, debiutujący w linii A8 pakiet elementów zewnętrznych S line. Wzornik barw nadwozia pozwala wybrać spośród jedenastu odcieni, z czego nowymi kolorami są metallic district green, firmament blue, Manhattan gray oraz ultra blue. Oprócz tego nowością jest pięć matowych lakierów.

Skąd się wzięła marka Audi?

Ulepszona inforozrywka pokładowa z nowymi ekranami multimedialnymi w drugim rzędzie

Audi A8 L i opcjonalny system multimedialny z nowymi ekranami w drugim rzędzie (fot. Audi)

Audi Connect MMI Navigation Plus to obecnie standardowe wyposażenie ulepszonej A8-ki. Na pokładzie mamy też system MIB 3, czyli najnowszą, trzecią już generację tego cyfrowego rozwiązania. Standardem są również usługi online raz wymiana danych w ramach techniki Car-2-X Audi Connect, co ma rozszerzać możliwości nawigacji. Nowe funkcje przypisano do dwóch pakietów: Audi Connect Navigation & Infotainment oraz Audi Connect Safety & Service z Audi Connect Remote & Control.

W drugim rzędzie foteli klienci mogą zamówić opcjonalny system inforozrywki z nowymi, 10,1-calowymi wyświetlaczami o rozdzielczości Full HD przymocowane do oparć przednich siedzeń.

Wspomaganie na bogato było, teraz asystentów jest jeszcze więcej

Audi A8 otrzymało nowe światła matrycowe (fot. Audi)

W ulepszonym Audi A8 (a także S8) właściciel może korzystać z około 40 systemów wspomagania kierowcy. Rozwiązania Audi pre sense basic i Audi pre sense front stanowią standardowe wyposażenie każdej wersji A8. Opcje zgrupowano w ramach trzech pakietów o nazwach Park, City oraz Tour. Niektóre funkcje jak np. asystent nocnej jazdy (noktowizyjny) czy kamery z widokiem przestrzennym, są dostępne osobno.

Nowe Audi R8 V10 performance RWD – jeszcze więcej mocy!

Gama silników Audi A8 i Audi S8

Audi A8 L – w gamie benzyniaki, diesle, w przyszłości PHEV (fot. Audi)

Odświeżony, topowy model niemieckiej marki na początek oferowany będzie z trzema silnikami: oprócz 3.0 TFSI (V6) dostępny jest 4.0 TFSI (V8) oferowany z różnymi poziomami mocy. Audi wciąż dla tego modelu zachowało w gamie jednostkę wysokoprężną, jednocześnie marka zadeklarowała, że w przyszłości topowa limuzyna z Ingolstadt pojawi się także w wersji hybrydowej plug-in.

Audi S8 TFSI Quattro to 571 KM mocy (fot. Audi)

W przypadku najmocniejszej odmiany, czyli Audi S8 TFSI quattro, pod maską tej sportowej serii pracować ma V8 biturbo o mocy 420 kW (571 KM) dysponujące aż 800 Nm momentu obrotowego w zakresie od 2050 do 4500 rpm. Ponadto S8 wyróżnia się predyktywnym, aktywnym zawieszenie, sportowym mechanizmem różnicowym i dynamicznym układem czterech kół skrętnych – te elementy stanowią standardowe wyposażenie każdego nowego Audi S8. Wszystkie silniki w gamie nowego A8/S8 to jednostki z układami miękko-hybrydowymi wykorzystującymi 48-voltowy system elektryczny.

Kokpit Audi A8, skrzynia tiptronic to standard (fot. Audi)

Wszystkie silniki są łączone z ośmiobiegowym automatem tiptronic, ciekawostką techniczną jest możliwość zmiany przełożeń nawet przy wyłączonym silniku spalinowym (np. w trybie żeglowania z wykorzystaniem miękkiej hybrydy), pozwala na to elektryczna pompa olejowa skrzyni. Stały napęd na cztery koła quattro z samoblokującym centralnym mechanizmem różnicowym to standard w nowych A8, S8 ma jeszcze dodatkowo sportowy mechanizm różnicowy.

Nowy Audi A8 L Horch – najdłuższy i tylko dla Chin

Audi A8 L (fot. Audi)

Audi A8 L Horch to najwyższa i najdłuższa wersja nowego, odświeżonego Audi A8. W tej wersji nadwozie ma długość aż 5,45 metra, co jest wartością o 13 cm dłuższą od topowej dla Europy wersj A8 L. Odmiana Horch oferowana będzie wyłącznie na rynek chiński. We wnętrzu rozszerzone pikowanie w romby, wytłoczone logo na poduszkach, z tyłu dywaniki z głębokim włosiem – na bogato. Nic dziwnego, w Państwie Środka jest coraz więcej multimilionerów.

Ceny odświeżonego Audi A8

Ceny startują od 99 500 euro (fot. Audi)

Sprzedaż odświeżonej gamy Audi A8 rozpocznie się w Europie jeszcze w grudniu 2021 roku. W Niemczech ceny startują od 99 500 euro za A8, szybsze i bardziej sportowe Audi S8 startuje u naszych zachodnich sąsiadów od 144 800 euro.

Total
0
Shares