Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Na polskich drogach pojawi się 247 nowych fotoradarów. Nie schowasz się

Wymiana używanych przez dekadę fotoradarów przyniesie wymierne korzyści nie tylko dla systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), ale i dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
fot. shutterstock

CANARD, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, wykorzystuje do kontroli ruchu drogowego już ponad 430 fotoradarów. Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Zostaną wymienione na nowe i lepsze.

Zdjęcie z nowego fotoradaru będzie musiało przedstawiać czytelny wizerunek kierującego pojazdem, niezależnie od warunków pogodowych. Wymogiem jest również rejestrowanie przez fotoradar obrazu w sposób umożliwiający rozpoznanie numerów tablic rejestracyjnych pojazdu. 

Nowe możliwości urządzeń

Fotoradar automatycznie rozróżni też rodzaj pojazdu np. samochód osobowy od ciężarowego. Brana będzie również po uwagę możliwość podłączenia do fotoradaru urządzeń dodatkowych np. kamery pozwalającej na rejestrację zsynchronizowanego obrazu tyłu pojazdu zarejestrowanego przez urządzenie rejestrujące. „Jest to niezwykle cenne w przypadku, kiedy wykroczenia dopuścił się kierujący motocyklem. Nowe fotoradary będą miały możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień, co w większości lokalizacji było dotychczas niemożliwe”, czytamy.

Najpierw 100, potem 247

W pierwszym etapie wymienionych zostanie 100 urządzeń. Ich lokalizacje nie zmienią się. Wybór wykonawcy nastąpi w styczniu 2022 roku. Od czasu podpisania umowy, wykonawca będzie miał 52 tygodnie na zrealizowanie zlecenia. Wartość zamówienia to ponad 24,5 mln zł.  W sumie zostanie wymienionych 247 urządzeń.

Total
0
Shares