Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bentley – 70-lecie studia projektowego w Crewe. Od wosku i akwareli po glinę i wirtualną rzeczywistość

Auta marki Bentley powstają w studiu designerskim w Crewe już od 70 lat. Narzędzia się zmieniają, ale klasyczne piękno pozostaje.
70 lat projektowania aut Bentley w Crewe (fot. Bentley)

Dziś studio designerskie marki Bentley to uznana marka w świecie wzornictwa przemysłowego, która skutecznie przenosi wizualny język pięknych, brytyjskich aut również w sferę poza motoryzacją. Spragnieni charakterystycznego dla Bentleya stylu, mogą dziś zamieszkać w rezydencjach marki w Sunny Isles Beach w Miami, czy kupić kolekcję mebli Bentley Home. Nas jednak fascynują projektowane od 70 lat auta.

Zobacz nasz test Bentleya Bentaygi V8

Jak wyglądało projektowanie aut kiedyś? W przypadku Bentleya projektanci pracujący w Crewe w latach 50. XX wieku zaczynali od ręcznie malowanych akwarelami szkiców. Te najbardziej obiecujące pomysły były następnie odtwarzane w skali lub na pełnowymiarowych rysunkach technicznych przedstawiających boki, przód, tył, rzuty auta i przekroje wzdłuż nadwozia. Wszystko po to, by dostarczyć modelarzom odpowiednich informacji, by mogła powstać forma nowego auta. Dawniej wykorzystywano wosk do budowania wstępnych modeli na bazie akwarelowych projektów – tak powstał pierwszy samochód zaprojektowany w Crewe – Bentley R-Type Continental z 1951 roku.

Bentley R-Type Continental – pierwszy model marki zaprojektowany w Crewe (fot. Bentley)

Dziś proces twórczy przebiega zasadniczo tak samo, zmieniły się tylko narzędzia i materiały. Akwarelowe farbki zostały zastąpione komputerami, fizyczne modele wciąż powstają, choć na metalową formę nie nakłada się już wosku lecz formuje nadwozie projektowanego modelu auta z gliny. Ponadto powszechnie korzysta się obecnie z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości.

Szkic koncepcyjny modelu Bentley Bacalar (fot. Bentley)

Dzięki nowoczesnym technologiom i rozwiązaniom takim jak ramiona pomiarowe czy urządzenia skanujące, dużo szybciej uzyskuje się perfekcyjnie dokładne (do setnych części milimetra) modele trójwymiarowe. Modelowanie to również cenne informacje przesyłane bezpośrednio do studia projektowego, gdzie mają one niemal natychmiast swoje odniesienie w rzeczywistości wirtualnej.

Dawniej wosk i akwarele, dziś szeroko korzysta się w studiu w Crewe z wirtualnej rzeczywistości (fot. Bentley)

Mimo to rzeczywiste, pełnowymiarowe modele wciąż są wykonywane. Powstają po to, by uzyskać pewność, że każdy, najdrobniejszy szczegół danego projektu jest idealnie dopracowany, zanim kolejny nowy model trafi do produkcji.

Bentley to nie tylko samochody – projektanci tej marki mają w swoim portfolio ekskluzywną kolekcję mebli czy… całe rezydencje w wieżowcu w Miami (fot. Bentley)

W studio w Crewe powstały kultowe modele marki Bentley. Piękne samochody, które przetrwały próbę czasu i są inspiracją dla naszych współczesnych projektów – komentuje Andreas Mindt, dyrektor ds. projektowania firmy Bentley. – Nasz zespół projektantów jest teraz zaangażowany w kolejne duże przedsięwzięcie – stworzenie pierwszego BEV firmy Bentley. Wiąże się to z przekształceniem klasycznych form i detali charakteryzujących markę w naprawdę przyszłościowy projekt. Co więcej, samochód ten musi być zaprojektowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju w wielu obszarach niż tylko w kwestii napędu elektrycznego. Dlatego też badamy możliwości użycia różnych materiałów, ich recyklingu oraz nowych sposobów pracy, aby zapewnić, że samochód będzie miał niski ślad węglowy przez cały cykl swojego życia. To będzie zupełnie nowy rozdział w historii Bentley Design.

Sami jesteśmy ciekawi jak będzie wyglądać pierwszy hiperluksusowy “elektryk” brytyjskiej marki. Jednego możemy być pewni, gdy tylko projektanci z Crewe podzielą się jakimikolwiek szczegółami na temat tego modelu, podzielimy się z wami tą informacją.

Total
0
Shares