Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BMW Alpina B8 Gran Coupé – szybki debiut

BMW Alpina B8 Gran Coupe to tak naprawdę najszybsze BMW serii 8 jakie istnieje. Najszybsze i najbardziej luksusowe. I najdroższe.
BMW Alpina B8 Gran Coupé
(fot. materiały prasowe producenta)

Alpina, dawniej słynna firma tunerska, a dziś Alpina Burkard Bovensiepen GmbH & Co. KG oferuje auta pod własną marką. Oczywiście auta nie są budowane od podstaw, za bazę służą modele BMW i Mini. Alpina ogłosiła debiut nowego modelu: oto BMW Alpina B8 Gran Coupé. Czy da się w ogóle ulepszyć BMW Serii 8? Zdaniem specjalistów z Alpina – zdecydowanie tak. Poniżej rezultaty.

Nowy BMW Alpina B8 Gran Coupé (źr. Alpina)

Z zewnątrz nowe BMW Alpina B8 Gran Coupé wywodzi się w prostej linii z BMW serii 8 Gran Coupé, to żadna niespodzianka, bo bawarskie auta klasy premium od dawna stanowią bazę do dalszych modyfikacji wprowadzanych przez firmę Alpina. Z zewnątrz zmiany są subtelne, auto choć jest szybsze od najszybszego M8, jest subtelniejsze, bardziej luksusowe niż brutalnie sportowe – tak ma być, to Alpina, a nie BMW M.

Pod maska 4.4-litrowe V8, znacznie zmodyfikowane w stosunku do silnika BMW, w efekcie – jeszcze mocniejsze (źr. Alpina)

Nowe BMW Alpina B8 Gran Coupé napędzane jest przez potężny, podwójnie turbodoładowany silnik V8 o pojemności 4,4 litra (dokładnie: 4395 cm3). Moc maksymalna jaką generuje ten spalinowy behemot to 621 KM (457 kW) przy 5500 obr./min. Moment obrotowy? Okrągłe 800 Nm dostępne już od 2000 obr./min.

Wykres mocy i momentu obrotowego nowego BMW Alpina B8 Gran Coupé (źr. Alpina)

Tak potężna moc przenoszona na wszystkie koła zapewnia doskonałą dynamikę. Debiutujący pojazd marki Alpina osiąga pierwszą setkę po 3,4 sekundy. Prędkość maksymalna przekracza psychologiczną dla anglojęzycznego świata granicę i wynosi 201 mil na godzinę, czyli 324 km/h.

Guy Katz z Alpina zachwala 21-calowe obręcze z dedykowanymi dla tego modelu oponami Pirelli P Zero ALP i olbrzymimi niemal 40–centymetrowymi tarczami, nad którymi panują wielotłoczkowe zaciski Brembo (źr. Alpina)

Tak duża moc, wymaga również doskonałej przyczepności oraz świetnego systemu hamulcowego. Pomyślano o tym. Na przedniej osi znajdują się wielotłoczkowe zaciski Alpina zbudowane przez Brembo, które przytulają mocno olbrzymie, 395-milimetrowe tarcze. A kute 21-calowe felgi (opcjonalnie można zamówić nawet 23-calowe) o charakterystycznym dla marki Alpina wzorze obleczono w specjalnie opracowane dla firmy Alpina opony Pirelli P Zero ALP.

Każdy egzemplarz auta Alpina jest numerowany, odpowiednie oznaczenie znajduje się w tunelu środkowym obok kryształowej gałki skrzyni biegów (źr. Alpina)

Nowe BMW Alpina B8 Gran Coupé oprócz palety barw oferowanej przez BMW pozwala wybrać jeszcze dwie barwy – głęboką, niebieską barwę (widoczna na zdjęciach) i nadwozie zielone, pokazane poniżej – te dwa kolory są dostępne wyłącznie w marce Alpina.

Zielony metaliczny lakier to wyróżnik nowego BMW Alpina B8 Gran Coupé (fot. materiały prasowe producenta)

Nowe BMW Alpina B8 Gran Coupe można już zamawiać, ceny w oficjalnym konfiguratorze niemieckiej marki zaczynają się od 135 462 euro

Total
0
Shares