Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bolid Ferrari F300 Michaela Schumachera wkrótce na sprzedaż

Ferrari F300 prowadzone przez Michaela Schumachera niedługo trafi na aukcję. Bolid jest wyjątkowy, ponieważ Schumacher wygrał w nim 4 razy pod rząd.
Ferrari f300
Ferrari F300 – zwycięski bolid prowadzony przez samego Schumachera (fot. RM Sotheby’s)

Mało który bolid Formuły 1 był tak udany, jak Ferrari F300 z 1998 roku. Kultowy samochód z numerem podwozia 187 wkrótce trafi na aukcje. Jest specjalny, ponieważ cztery zwycięstwa odniósł w nim legendarny kierowca Michael Schumacher.

Wyjątkowy bolid z numerem 187 to siódma z dziewięciu wersji modelu Ferrari F300. Jest to też jedyny w historii samochód, który wygrał co najmniej wyścigi Grand Prix – wszystkie, w których brał udział. Łącznie za sterami Schumachera auto odniosło cztery zwycięstwa pod rząd, zdobywając łatkę najbardziej udanego i niepokonanego modelu włoskiej marki.

ferrari F300
Ferrari F300 (fot. RM Sotheby’s)

Samochód został zaprojektowany przez Rory’ego Byrne’a, który – będąc na emeryturze – musiał sprostać ówcześnie nowym przepisom. Zadanie było dosyć trudne w połączeniu z wytycznymi dotyczącymi możliwie dobrej aerodynamiki. W porównaniu ze starszymi modelami, auto musiało być aż 18 centymetrów krótsze i dostosowane do nowych opon i układu hamulcowego. Byrne opracował więc zupełnie inne, bardziej wyprofilowane panele wlotu powietrza. Przednie amortyzatory zamontowano piono, przesunięto drążki skrętne i dostosowano hamulce tarczowe z kompozytów wysokowęglowych do nowych przepisów.

Z opracowaną aerodynamiką współpracował trzylitrowy silnik V10 o mocy 800 KM. Jeśli suche osiągi was nie fascynują, to na pewno będziecie zaskoczeni maksymalnymi obrotami silnika, kończącymi się na 17,5 tysiącach obr/min! W połączeniu z siedmiobiegową skrzynią sekwencyjną, Ferrari F300 rozpoczęło dobrą passę zespołu Scuderia trwającego aż do 2000 roku.

Ferrari F300
To właśnie w tym bolidzie Michael Schumacher zwyciężył cztery razy pod rząd (fot. RM Sotheby’s)

Schumacher za kierownicą F300 187 wygrał z zawrotną 16-sekundową przewagą. Ustanowił przy tym rekord i najszybsze okrążenie. Po kolejnych trzech zwycięstwach, egzemplarz został sprzedany prywatnemu właścicielowi i przeszedł na emeryturę. Auto nie zostało w żaden sposób odrestaurowane i do dziś jest w takim stanie, jak po ukończeniu swojego ostatniego okrążenia. To podkreśla wyjątkowość modelu, jeśli weźmiemy pod uwagę jego kierowcę i najbardziej owocny okres Ferrari w Formule 1.

Ferrari F300 187 zostanie wystawione na aukcję już 20 sierpnia. Nietrudno się domyśleć, że tanio nie będzie. Szacowana cena to od 6 do 8 milionów dolarów (27,7 milona złotych do 36,6 miliona złotych). Aukcja odbędzie się w domu aukcyjnym RM Sotheby’s.

Total
1
Shares