Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Muzeum Enzo Ferrari w Modenie – “Grazie, Enzo”

muzeum enzo ferrari
fot. Michał Beszta-Borowski

Enzo Ferrari, założyciel legendarnej marki, urodził się w Modenie 18 lutego 1898 roku. Dziś w tym mieście stoi jedno z dwóch muzeów jego imienia, w którym można zobaczyć piękne samochody oraz zapoznać się z jego historią. Co można zobaczyć? Zapraszamy do relacji i zdjęć.

Krótkie wideo możecie zobaczyć na naszym Twitterze:

Wspaniała retrospekcja. Biografia Enzo Ferrari

Ferrari Muzeum
Ferrari 250 GTL, czyli niezwykle rzadki model, wyczekiwał nas przy samym wejściu. (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Do Muzeum wchodzi się przez duży plac. Obiekt jest podzielony na dwie części: nowoczesny budynek z wystawą oraz przerobiony, dawny warsztat Ferrari. Zwiedzanie rozpoczyna się od retrospekcji – gasną światła, a na ścianie wyświetlony zostaje film o samym Enzo Ferrari. Poznajemy w nim genezę marki, słynnego logo z koniem i zamiłowania Włocha do wyścigów. Film kończy się zdaniem “Grazie, Enzo”, czyli po prostu “dziękujemy”.

166 Inter, którego V12 miało… 90 KM (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Już na samym wejściu widoki zapierają dech w piersiach. Pierwsze napotkane modele to weterani V12 pod maską: 166 Inter, 250 GTL, 330 GT 2+2 oraz nowsze GTC4Lusso. Samochody wystawione są na podestach i doskonale oświetlone, dzięki czemu widać każdy szczegół nadwozia, wnętrza, a nawet podwozia.

Ferrari Muzeum
Ferrari 166 Inter (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
Ferrari 330 GT 2+2 w Enzo Ferrari Museum. W tle 166 Inter i 250 GTL (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Jednym z dalszych elementów wystawy są “bramki”, pokazujące zbiory zdjęć na tle krajobrazów różnych miast na świecie, lub fotografii z udziałem celebrytów. Jednym z takich miejsc był Nowy Jork w 1999 roku, z modelem 456 GT na tle nieistniejących już dwóch wież World Trade Center.

Ferrari Muzeum
Jedna z wielu “bramek” pokazujących archiwum zdjęć Ferrari (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Ferrari Roma i podróżnicze 612 2+2

Ferrari Roma na wystawie w Enzo Ferrari Museum (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Poza klasycznymi modelami, stało też wiele współczesnych egzemplarzy. Jednym z nich była Roma, która miała swoją premierę w 2019 roku. Napędzane 661-konnym V8 coupe, jest obecnie najmniejszym modelem oferowanym przez włoską markę.

Enzo Ferrari Museum
Widok z góry na wystawę Enzo Ferrari Museum (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
Ferrari 612 Muzeum Ferrari
Ferrari 612 Scagletti 2+2, czyli nowoczesne GT z 2004 roku, które pokonało 15 tysięcy kilometrów wśród Chińskich ikonicznych miejsc (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Na wystawie obecne jest też 612 Scagletti 2+2, które zostało zaprezentowane w Detroit, w roku 2004. Wielu uznało, że jest to “kamień milowy w stylu i technologii, typowy przykład tradycji Ferrari”. Egzemplarz wysłano na podróż wzdłuż Chin rok później, gdzie pokonało 15 tysięcy kilometrów wśród ikonicznych miejsc, takich jak Wielki Mur Chiński, czy Pustynia Gobi. 612 Scagletti skończyło trasę w Szanghaju, by dziś można było je podziwiać w Modenie.

silnik ferrari muzeum enzo

Zachwyceni wizytą będą też fani mechaniki samochodowej. W obiekcie wyznaczono specjalne pomieszczenie, w którym jest wystawa silników marki, od V12 z lat 50, po współczesne V8. Wszystkie są szczegółowo opisane i każdy motor można dokładnie i bez przeszkód obejrzeć z bliska, bez witryny.

Budynek dawnego warsztatu, a w nim…

muzeum enzo ferrari
Ferrari 166 MM z roku 1948. W aucie można dokładnie obejrzeć wnętrze. Pamiętajcie tylko, aby nie przekraczać niebieskiej linii! (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

W zasadzie głównie egzotyki. Hala dawnego warsztatu jest o wiele mniejsza, a na miejsce w niej zasługiwały tylko najbardziej wyjątkowe modele. Wśród nich było Ferrari 166 MM z 1948 roku, 400 Superamerica, 360 Barchetta, a także legendarne F40 i bolid Formuły 1 z roku 2003. Kawałek dalej stworzono rekonstrukcję oryginalnego biura Enzo Ferrari, a także makietę dawnej fabryki.

Muzeum enzo ferrari
Rekonstrukcja biura Enzo Ferrari w Modenie (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
F40 Enzo Ferrari Muzeum
Ferrari F40 napędzane było V8 umieszonym za fotelami (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Poza eksponatami do oglądania, zwiedzający mogą skorzystać ze sklepu z akcesoriami, w którym poza zabawkami i ubraniami można nabyć również oryginalną, drewnianą kierownicę Ferrari. Zaopatrzcie się jednak w niemałe oszczędności: będzie Was ona kosztować 3500 Euro. Dostępny jest też symulator wyścigów F1, a także odpłatne, pamiątkowe zdjęcie w Ferrari California.

Enzo ferrari muzeum bolid F1
Bolid F1 z 2003 roku sąsiaduje z legendarnym F40 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Podsumowanie. Czy warto odwiedzić Enzo Ferrari Museum?

Enzo Ferrari Museum
Wystawa na wejściu do hali głównej w Enzo Ferrari Museum (fot. Michał Beszta-Borowski/ Automotyw.com)

Oczywiście, że warto. Jest to jedyna okazja, by w miejscu narodzin Enzo poznać historię legendarnej marki, w obecności pięknych i niespotykanych już samochodów. Z wystawionych eksponatów wiedzę mogą czerpać wszyscy, nie tylko fani czterech kółek.

Poza Modeną, warto jest odwiedzić drugie muzeum marki w Maranello. Bilet w Modenie kosztuje 17 Euro za osobę dorosłą, 15 Euro za studentów i osoby powyżej 65 roku życia, oraz 7 Euro za młodzież poniżej 19 lat z rodziną. Bilety łączone do obydwu muzeów będą Was z kolei kosztowały 24 Euro za osobę dorosłą i 10 Euro za młodzież poniżej 19 lat z rodziną.

Enzo Ferrari Museum
Klasyki to nie wszystko. Fani nowoczesnej motoryzacji też będą zachwyceni (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Muzea to nie wszystko – niedaleko Bolonii (w którym jest dla odmiany muzeum Lamborghini) znajduje się legendarny tor w Imoli, ciągle działający, ale również zapisany jako jedna z atrakcji szlaku Ferrari. Żeby wszystko zwiedzić, warto jednak przyjechać na miejsce samochodem.

Samochody w muzeum często się wymieniają. Nie przejmujcie się więc, jeśli nie znaleźliście na zdjęciach nic przypadającego Wam do gustu. Bardzo niewykluczone, że do Waszego przyjazdu eksponaty się zmienią.

Enzo Ferrari Museum dino
Ferrari Dino 246 GT. Nazwa pochodzi od imienia zmarłego syna Enzo (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Zapraszamy też do “Najsłynniejszych muzeów motoryzacyjnych”:

Total
0
Shares