Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak zostać kierowcą Bolta? Jak zacząć jeździć na aplikacji?

Bolt, dawniej Taxify, to dość popularna w większych miastach usługa przewozów osobowych oparta na aplikacji. Jak zostać kierowcą?
(fot. Shutterstock)

Bolt to mobilna usługa transportowa będąca de facto alternatywą dla tradycyjnych taksówek. Bolt pojawił się w Polsce w 2017 roku (wówczas operował wyłącznie w stolicy, pod nazwą Taxify). Obecnie kierowcy Bolta jeżdżą już po kilku miastach Polski i w wielu lokalizacjach na całym świecie. Czym ta usługa różni się od tradycyjnych usług taksówkarskich? W jaki sposób można z niej korzystać i jakie warunki trzeba spełnić, by samemu zostać kierowcą Bolta?

W przypadku Bolta nie ma czegoś takiego jak telefon do dyspozytora taksówkarskiego. Jedynym sposobem zamawiania pojazdów Bolta jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji o tej samej nazwie (Bolt). Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida jak i platformę Apple. Po zainstalowaniu programu należy się zarejestrować podając wymagane dane osobowe (imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu). Ważne jest również udostępnienie lokalizacji w smartfonie. Na tej podstawie aplikacja Bolt przekazuje wzywanemu do Ciebie kierowcy Twoją pozycję. Samo zamówienie przejazdu jest banalnie proste. Wystarczy po udostępnieniu lokalizacji wpisać docelowy adres, gdzie chcemy być przewiezieni, a następnie wybrać jeden z proponowanych wariantów przejazdu. Opcja Bolt oznacza zwykle najtańszy przejazd zwykłym samochodem osobowym. Opcja Green pozwala wybrać kierowcę dysponującego autem niskoemisyjnym (najczęściej hybrydą), a opcja Comfort to wybór auta o nieco lepszym komforcie i wyposażeniu.

Ile zapłacisz za autostrady w Polsce? Przyda się na wakacje

Co prawda korporacje taksówkarskie również mają dziś swoje aplikacje mobilne, ale to co odróżnia Bolta od klasycznych taksówek to fakt, że kwotę jaka zostanie zdjęta z Twojego konta za konkretny przejazd, znasz jeszcze zanim wsiądziesz do auta. W ten sposób unikamy ryzyka, że trafimy na nieuczciwego kierowcę, który będzie próbować naciągnąć cenę przejazdu na zbyt wygórowaną kwotę.

Jest też druga strona medalu. Choć teoretycznie wymogi Bolta są takie, że auto kierowcy pracującego dla tej firmy powinno być czyste i sprawne, to z tym tak naprawdę bywa… różnie. Kolejny problem to bariera językowa – wielu kierowców nie zna lub zna bardzo słabo język polski. O ile problem z czystością dla wielu osób może być poważny, o tyle bariera językowa nie ma znaczenia. Przejazd Boltem zamawiamy by dotrzeć do konkretnego miejsca, a nie by prowadzić konwersacje z kierowcą.

Jak zostać kierowcą Bolt?

Wejście w życie ustawy zwanej “lex Uber” trochę ucywilizowało rynek przewozów, ale koszty dla kierowców wzrosły (fot. Veebass / Shutterstock)

Teoretycznie sprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Potrzebujesz aplikacji Bolt (by zarejestrować się w usłudze jako kierowca), samochodu, musisz być pełnoletni (dowód osobisty) i oczywiście posiadać prawo jazdy (nie krócej niż rok). Do tego Bolt życzy sobie zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie o przebytych badaniach medycznych i psychologicznych, wpis do CEIDG (tak, działalność gospodarcza), wpis do KRS, nadanie NIP i nadanie VAT EU. Gdy już dostarczysz wszystkie te dokumenty, dołożysz swoje zdjęcie, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym auta oraz dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jeżeli nie masz własnej działalności gospodarczej i nie chcesz jej zakładać, istnieje również inne rozwiązanie – możesz zostać współpracownikiem firmy partnerskiej Bolt, jest na rynku wiele takich podmiotów. Firmy te – określane przez Bolta “partnerami flotowymi – pełnią rolę pośredników. podpisują z Tobą umowę, tak jakbyś był zatrudniony jako kierowca. Firmy te mogą również udostępniać kierowcy własne auto, co jest rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie masz swojego auta lub nie chcesz wykorzystywać własnego pojazdu w przewozach pasażerskich. Oczywiście nic za darmo – za samochód się płaci, a z tytułu zawartej umowy dzielisz się osiągniętymi zyskami nie tylko z Boltem (20%), a też z firmą pośredniczącą, która Cię zatrudniła (tu już stawki są różne, często jest to podział 50-50).

To najlepsze silniki diesla o pojemności do 2 litrów

Kierowca Bolt – jaki musi mieć samochód?

To nie przypadek, że auta Bolt to często hybrydy, na dodatek “zagazowane” – minimalizacja kosztów eksploatacji to klucz by wyjść na swoje w roli kierowcy Bolta (fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock)

Jeżeli masz samochód i chcesz zostać kierowcą Bolta musisz wiedzieć, że nie każde auto spełnia wymagania tej estońskiej platformy. Pojazd musi spełniać następujące wymagania: auto z rocznika nie starszego niż 2001 rok, pojazd minimum 4-drzwiowy (trzydrzwiowe hatchbacki i coupé odpadają), minimum 4 miejsca dla pasażerów (czyli auto co najmniej 5-miejscowe). Samochód powinien być zadbany zarówno na zewnątrz jak i w środku (z tego co udało nam się zaobserwować ten wymóg nie jest jakoś skrupulatnie przestrzegany) oraz mieć dobry stan techniczny bez żadnych uszkodzeń (patrząc na wiele aut Bolta również co do tego wymogu mamy pewne wątpliwości).

Ponadto Bolt oferuje pasażerom kilka kategorii pojazdów do wyboru (o ile samochody danej kategorii akurat znajdują się w pobliżu – tylko wówczas zobaczysz je do wyboru w aplikacji podczas zamawiania przejazdu). Wówczas konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań. Oto one:

  • kategoria Bolt – kategoria podstawowa, wymogu takie jak podaliśmy powyżej
  • kategoria Green – samochód musi być niskoemisyjny, w praktyce wystarczy zwykła, klasyczna hybryda, do tej kategorii pasują również auta wyłącznie elektryczne.
  • kategoria Pets – kierowca danego pojazdu zgadza się na przewóz pasażerów ze zwierzętami
  • kategoria Protect – pojazd z zamontowaną osłoną ochronną pomiędzy kierowcą, a tylnym siedzeniem
  • kategoria Comfort – tylko kierowcy z minimalną średnią oceną 4,8 w 5-punktowej skali, auto w świetnym stanie i nieco wyższej klasy. Ponadto auta muszą być również znacznie młodsze niż te dopuszczone do niższych kategorii. Jednak nie jest tak, że zaakceptowane zostaną tylko pojazdy marek premium. Na liście opublikowanej przez Bolta zawierającej modele akceptowane w tej kategorii znaleźliśmy także np. Dacię Joggera (rocznik 2022) czy Fiata Tipo (nie starszy niż 2017).
  • kategoria Premium – jeszcze wyższa kategoria od Comfort, do której wejdą auta przede wszystkim marek premium i młodsze niż w pozostałych kategoriach. Oczywiście spełniające wymogi przestrzeni (co najmniej 4 drzwi i 5 miejsc). Listę modeli wymienianych przez Bolt znajdziecie na stronie opublikowanej przez platformę.
  • kategoria Tesla – dość oczywista, dopuszczone są pojazdy wyłącznie jednej, wiadomej marki
  • kategoria XL+ – rocznik co najmniej 2001 i minimum 6 miejsc (nie licząc kierowcy).

Kierowca Bolt – ile można zarobić?

Obiecywane przez Bolta “kokosy” są w praktyce mało realne do uzyskania (fot. Iurii Vlasenko / Shutterstock)

Oficjalnie Bolt w swoich reklamach sugeruje zarobki sięgające nawet 8000 zł “netto”. Brzmi nieźle, prawda? Najczęściej jednak to mrzonka, możliwa do faktycznego osiągnięcia, gdy w samochodzie praktycznie… mieszkasz. Oczywiście teoretycznie jest możliwość “wypracowania” takiej kwoty miesięcznie, ale to nie oznacza zrównoważenia kosztów: paliwa, serwisowania pojazdu, myjni, amortyzacji auta, podziału zysku z firmą partnerską (gdy wynajmujesz od nich auto i masz z nimi umowę). Opowieści kierowców Bolta w Sieci jest mnóstwo, sam również rozmawiałem z kilkoma kierowcami jeżdżącymi na aplikacji. Prawidłowość? Raczej nikt nie jeździ tylko dla Bolta, najczęściej kierowcy jeżdżą i dla Bolta i dla Ubera. Dodatkowymi pieniędzmi z “aplikacji” nie pogardzą też taksówkarze, gdy akurat nie wpada im żaden “klasyczny” kurs. Z wielu zebranych przez nas informacji wynika, że bardziej realne są zarobki na poziomie najniższej krajowej, czyli niespełna 2400 zł do ręki. Oczywiście wielu kierowcom trafi się czasem super kurs w dłuższą trasę za kilkaset złotych, ale to rzadkość, a nie reguła. Do tego dochodzi specyfika tej pracy, pijani pasażerowie, osoby, które nie bardzo wiedzą, gdzie chcą jechać, błędy w aplikacji czy wreszcie drastycznie rosnące ceny paliwa – wszystko to sprawia, że jazda w roli kierowcy “na aplikacji” to raczej zadanie dla tych, którzy zdecydowanie chcą to robić.

Total
0
Shares