Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Autostrady w Polsce: E-Toll, ceny, płatne odcinki

Autostrady w Polsce. Ile kosztuje E-Toll, jak go kupić i na których odcinkach są ciągle fizyczne bramki? Prześwietlamy polskie drogi
Autostrada A2
Autostrada A2 (fot. GDDKiA)

Od 1 stycznia na wybranych fragmentach autostrad wprowadzono elektroniczne bilety E-Toll. Pozwoliło to na zlikwidowanie fizycznych, “manualnych” bramek i miało na celu upłynnienie ruchu, a co za tym idzie – zwiększenie komfortu jazdy. W niektórych miejscach jednak ciągle jest “po staremu”. Gdzie należy kupić E-Toll, a gdzie trzeba odwiedzać fizyczne bramki? Ile kosztuje podróż polską autostradą?

E-Toll – autostrady z elektronicznym biletem

E-Toll będzie funkcjonował na dwóch odcinkach autostrady A2 i A4:

 • Między Koninem a Strykowem;
 • Między Wrocławiem a Sośnicą.

Sposób zakupienia biletu jest bardzo prosty. E-Toll można zapłacić nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Pamiętajcie o konkretnym zadeklarowaniu daty przejazdu. Bilet jest bowiem ważny do 48h od podanego terminu. E-bilet możecie mieć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Najważniejsze, by widniały dokładne dane pojazdu, konieczne do pobrania opłaty: numer rejestracyjny oraz szczegóły i data podróży.

Ułatwieniem jest aplikacja e-TOLL Bilet, którą można pobrać na smartfona z AppStore oraz sklepu GooglePlay. Poprzez aplikację jest możliwość zakupu i zwrotu biletu szybciej niż online. W aplikacji możliwe są też zwroty, jeśli zrezygnujecie z podróży. Poza aplikacją, w E-Toll można zaopatrzyć się też w niektórych fizycznych punktach, na przykład na stacjach Orlen. Szczegółowy poradnik znajdziecie poniżej:

Ceny autostrad w Polsce. Gdzie najdrożej?

Najdrożej jest na odcinku Konin – Nowy Tomyśl, na autostradzie A2. Ceny uległy zmianom na początku 2022. Ten 150 kilometrowy odcinek pokonacie kolejno za cenę:

 • 25 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
 • 37 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
 • 57 złotych za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
 • 87 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
 • 250 złotych – pojazdy ponadnormatywne, czyli ciężarówki o większej dopuszczalnej masie całkowitej niż przewiduje prawo o ruchu drogowym, poruszające się w asyście pilotów.

Kwota przejazdu przez cały płatny odcinek A2, czyli od Konina do Świecka (268 kilometrów), wynosi kolejno:

 • 93 złote za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
 • 151 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
 • 211 za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
 • 301 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
 • 790 złotych za pojazdy ponadnormatywne.

Na Autostradzie A1 płatny jest tylko jeden odcinek drogi: z Rusocina do Nowej Wsi. Zapłacicie za niego 29,90 za samochód osobowy i furgonetkę oraz 71 zł za pozostałe kategorie pojazdów. Jedyny późniejszy wzrost cenowy to samochody ponadnormatywne i cena wyniesie 298 złotych.

Na Autostradzie A4 zapłacicie głównie za przejazd trasą między Katowicami a Krakowem. Najmniej na bramkach kosztuje trasa motocyklem i wynosi ona 12 złotych. Samochody bez przyczep dostaną bilecik za 24 złote, a pozostałe kategorie – za 44 złote. Pojazdy ponadnormatywne mogą spodziewać się kwoty 70 złotych.

Więcej o opłatach przeczytacie w tym wątku:

Ceny mają rosnąć stopniowo do 2024 roku. Docelowo nie wszystkie odcinki na autostradach będą płatne. Możemy się jednak spodziewać znacznie wyższych kwot w nadchodzących miesiącach.

Zobacz też: Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Jak wykonać korytarz życia?

Total
0
Shares