Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jakie są ceny autostrad w Polsce? Sprawdzamy dokładne odcinki

Sprawdzamy ceny autostrad w Polsce. Czy są wysokie względem innych krajów Europejskich? Ile kosztują najważniejsze odcinki?
autostrada
Autostrada A2 (fot. shutterstock)

Ceny autostrad w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Za przejechany kilometr musimy zapłacić aż od 31 do 40 groszy. Więcej zapłacimy tylko we Francji, Hiszpanii i Grecji. Z czego wynika taka cena i ile trzeba zapłacić na danych odcinkach płatnej drogi?

Więcej o E-Tollu przeczytasz poniżej:

Ceny autostrad w Polsce: gdzie najdrożej?

Najdrożej jest na A2. Ceny na odcinku Konin – Nowy Tomyśl uległy zmianom na początku bieżącego roku. Ten 150 kilometrowy odcinek pokonacie kolejno za cenę:

  • 25 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
  • 37 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
  • 57 złotych za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
  • 87 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
  • 250 złotych – pojazdy ponadnormatywne, czyli ciężarówki o większej dopuszczalnej masie całkowitej niż przewiduje prawo o ruchu drogowym, poruszające się w asyście pilotów.

Kwota przejazdu przez cały płatny odcinek A2, czyli od Konina do Świecka (268 kilometrów), wynosi kolejno:

  • 93 złote za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
  • 151 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
  • 211 za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
  • 301 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
  • 790 złotych za pojazdy ponadnormatywne.

Ciekawy wątek: Zobacz plany na indukcyjną autostradę od koncernu Stellantis

Na Autostradzie A1 płatny jest tylko jeden odcinek drogi: z Rusocina do Nowej Wsi. Zapłacicie za niego 29,90 za samochód osobowy i furgonetkę oraz 71 zł za pozostałe kategorie pojazdów. Jedyny późniejszy wzrost cenowy to samochody ponadnormatywne i cena wyniesie 298 złotych.

Na Autostradzie A4 zapłacicie głównie za przejazd trasą między Katowicami a Krakowem. Najmniej na bramkach kosztuje trasa motocyklem i wynosi ona 12 złotych. Samochody bez przyczep dostaną bilecik za 24 złote, a pozostałe kategorie – za 44 złote. Pojazdy ponadnormatywne mogą spodziewać się kwoty 70 złotych.

Zobacz też: Najbezpieczniejsze samochody na autostradzie

Opłaty mają stopniowo rosnąć aż do 2024 roku. Nie wszystkie odcinki na autostradach będą płatne, ale możemy się spodziewać zdecydowanie wyższych rachunków w nadchodzących miesiącach.

Total
1
Shares