Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Brytyjski student zdobywa Ford Design Award

Ford Design Award to nagroda dla studentów wydziałów projektowych za pomysły związane z motoryzacją. Nagrodzono projekt, który pamięta też o ludziach.
Ford wyróżnił projekt zapewniający autonomiczną mobilność niepełnosprawnym (fot. Shutterstock)

Ford Design Award to nagroda przyznawana przez markę Ford podczas wystawy “New Designers Award” – największego tego typu wydarzenia przeznaczonego na prace absolwentów wydziałów projektowych brytyjskich uczelni. Nagroda Forda postawiła przed studentami wzornictwa wyzwanie, polegające na przyjęciu skoncentrowanego na człowieku podejścia do koncepcji pojazdów autonomicznych, z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb użytkowników w odniesieniu do wnętrza, oświetlenia, funkcjonalności poprawiających dostępność oraz rozrywki. Z zadania wywiązał się Calum Gambrill, student projektowania i wzornictwa przemysłowego z Uniwersytetu Ravensbourne w Londynie. Opracował projekt “Embark” łączący autonomiczną usługę miejskiego transportu z potrzebami osób niepełnosprawnych i seniorów.

Red Dot Award – co wybrali profesjonaliści?

– Przyszłość to marzenie projektantów. Cieszę się, że widzę młodych ludzi projektujących dla różnych branż, którzy myślą nieszablonowo. Musimy sięgać po rzeczy nieznane, aby tworzyć nowe, inspirujące rozwiązania w samochodzie – powiedział Amko Leenarts, dyrektor ds. wzornictwa, Ford of Europe.

Koncepcja autonomicznego transportu dla niepełnosprawnych zdobyła uznanie jurorów Ford Design Award (fot. Ford)

Opracowana przez Gambrilla i wyróżniona przez markę Ford koncepcja “Embark” to kompleksowa usługa transportu osobowego, wykorzystująca specjalnie stworzoną aplikację i flotę odpowiednio dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, elektrycznych pojazdów autonomicznych. Użytkownik wywołuje pojazd za pomocą aplikacji, a następnie zajmuje miejsce we wnętrzu, korzystając z rampy bocznych drzwi. Pokładowa sieć Wi-Fi umożliwia pasażerom dostęp do Internetu i słuchanie muzyki podczas podróży. Samochód byłby również skomunikowany z innymi autonomicznymi pojazdami, aby wyznaczyć najlepsze trasy i znaleźć odpowiedni parking. Do wyboru klient miałby dwie opcje płatności – za kilometr lub w ramach miesięcznego abonamentu.

Projekt brytyjskiego studenta zakłada też prostotę korzystania z usługi Embark – wymyślonej przez niego (fot. Ford)

– Życiowe spostrzeżenia Caluma dotyczące ludzkich potrzeb sprawiły, że wyróżniliśmy jego pracę, jako że „Embark” jest projektem stawiającym człowieka na pierwszym planie. Autor wskazał również obszar możliwości pojazdów autonomicznych, które wydają się świetnie pasować do zdefiniowanych przez niego potrzeb, ilustrując ogromny zakres zmian, jakie może zapewnić ta technologia – powiedziała Usha Raghavachari, dyrektor laboratorium D-Ford, grupy globalnych kreatywnych laboratoriów innowacyjnych firmy, które w projektach i w rozwiązywaniu problemów wybiegają w przyszłość od dwóch do piętnastu lat, stosując podejście skoncentrowane na człowieku.

Za zwycięską koncepcję w ramach Ford Design Award, Gambrill otrzyma 1000 funtów (1600 euro) na rozwój kariery projektanta oraz dwa miesiące opieki mentorskiej ze strony projektantów z laboratorium D-Ford. W skład jury oceniającego prace kandydatów weszli Leenarts i Raghavachari, a także Betsy Fields-Smith, dyrektor IDEO, oraz James McLachlan, redaktor Car Design News.

Ciekawe były również i inne koncepcje wykreowane przez uczestników konkursu. Na przykład Lili Chen zaprojektowała “bąbelkowy” fotel, który dostosowuje się do kształtu ludzkiego ciała, aby zmniejszyć zmęczenie i podnieść komfort. Wyróżniono też projekt Olivii Goldsmith, która zaprojektowała wnętrze auta z interaktywną deską rozdzielczą, nastrojowym oświetleniem i świecącymi w ciemności fotelami.

Total
0
Shares