Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bugatti Chiron Super Sport na hamowni. Więcej mocy, niż przewidywano…

Bugatti zabrało Chirona Super Sport na specjalną hamownie. Rezultaty zaskoczyły nawet producentów – mocy było więcej, niż zakładano
bugatti chiron super sport
Chiron Super Sport na specjalnej hamowni. Jaki był wynik? (fot. materiały prasowe)

Bugatti zabrało swój najnowszy i najmocniejszy samochód na bardzo wytrzymałą hamownię, by sprawdzić dokładną moc. O tym, że Chiron Super Sport to potwór wspominać nie trzeba. Ale nikt, nawet z Bugatti, nie spodziewał się aż takiego wyniku.

Zobacz też: Ruszają dostawy Super Sporta. Pierwszy egzemplarz już dostarczony

Więcej, niż przewiduje Bugatti

wyniki hamownia bugatti
Wyniki zaskoczyły nawet producenta. Komputer pokazał więcej mocy, niż zakłada katalog (fot. materiały prasowe)

Pod maską Bugatti znajduje się ośmiolitrowe W16, który według danych producenta powinien generować zatrważające 1578 KM. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna, bowiem Chiron zrobił więcej. Wynik z hamowni pokazał bowiem 1595 KM. Różnica niemal 20 KM w takiej skali wydaje się niewielka. Jednak dla porównania – to prawie 1/3 całej mocy silnika Dacii Sandero 0,9…

Chiron super sport bugatti
Samochód jest przypięty za pomocą pasów i łańcuchów, przewierconych do ściany bardzo wytrzymałymi śrubami (fot. materialy prasowe)

Warto wspomnieć o konstrukcji samej hamowni. Bugatti określa ją jako “jednorolkowy dynamometr do high-performance’u”. Oznacza to, że jest jedna rolka na oś samochodu, a nie tak jak w standardowej hamowni – jedna na koło. Pozwala to na wytworzenie znacznie mniejszego ciepła na oponach, a zachowanie samochodu jest bliższe temu na drodze. Samochód jest przypięty za pomocą skrzyżowanych, potężnych łańcuchów, pasów i specjalnego zestawu dostosowanego do Chirona. Daje to możliwość testowania samochodów na wyższych prędkościach, bo aż do 480 km/h. Chiron Super Sport “na szczęście” nie przekracza tej granicy, ponieważ jego prędkość została elektronicznie ograniczona “tylko” do 440 km/h.

bugatti chiron super sport
Bugatti Chiron Super Sport (fot. materiały prasowe)

Ciekawostka: Powstał zegarek, na cześć francuskiego konstruktora. Zobacz, jak jest zbudowany

Total
1
Shares