Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Co najbardziej niszczy opony? Zadbaj o swoje ogumienie

opony
Co najbardziej niszczy ogumienie? (fot. shutterstock)

Stan opon to nie tylko głębokość i kształt bieżnika. Na dobrą trakcję wpływa wiele czynników, dlatego warto upewnić się, że kupowane lub używane przez was opony będą bezpieczne. Na co zwrócić uwagę przy oględzinach ogumienia? Co najbardziej niszczy opony?

Wiek opony i promienie UV

opony
DOT określa się w 4 cyfrach (fot. shutterstock)

To główny aspekt, na który powinniście spojrzeć. Wiek opony określa się poprzez specjalny kod DOT wybity na oponie i widoczny na bocznej ściance gumy. To zazwyczaj cztery cyfry – dwie pierwsze wskazują na tydzień, a dwie ostatnie na rok produkcji.

Producenci zalecają, żeby nie zakładać opon mających powyżej 10 lat. Jeśli jest to opona nowa i była odpowiednio składowana, to mieści się to w granicach norm. Natomiast jeśli ogumienie było założone na samochodzie, to właśnie po dekadzie mieszanka może stracić większość swoich właściwości. Wtedy – niezależnie od bieżnika – jazda będzie niebezpieczna, a guma będzie twardsza niż powinna być docelowo. To wpływa na spadek jej plastyczności i w połączeniu z podatnością na promienie UV może spowodować pęknięcia.

Nieprawidłowe i nierówne ciśnienie

opony
Zadbajcie o równe i poprawne ciśnienie. Zalecane wartości znajdziecie na tabliczce umieszczonej na słupku B (fot. shutterstock)

Ciśnienie w kołach ma bardzo istotny wpływ na zużywanie się bieżnika. Zbyt wysokie powoduje nadmierną twardość gumy i znacznie większą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Zbyt niskie z kolei podnosi opory toczenia, przez co opona może zużywać się zbyt szybko i nierównomiernie.

Warto jest też określić prawidłowe ciśnienie po obydwu stronach auta. Źle ustawione wartości mogą prowadzić do nierównego zużycia nie tylko opon, ale też zawieszenia i układu napędowego samochodu.

Brak wyważenia

opony
Poprawne wyważenie kół ma gigantyczny wpływ na komfort jazdy (fot. shutterstock)

Koła są zazwyczaj wyważane podczas zmiany ogumienia u wulkanizatora. Jeśli jednak długo nie kontrolujecie wyważenia kół (np. poprzez jazdę na oponach całorocznych), to odważniki mogą się odklejać. Taka sytuacja doprowadzi do drgań, które negatywnie wpływają na nieregularne zużycie bieżnika. Poza tym, jazda samochodem będzie dużo mniej komfortowa, głośna i może doprowadzić do zużycia łożysk i innych elementów zawieszenia.

Dopasuj opony do samochodu

opony
Niepoprawnie dobrany rozmiar do zaleceń producenta może mieć negatywny wpływ na działanie systemów bezpieczeństwa (fot. shutterstock)

Wielu kierowców, najczęściej w wyniku niewiedzy, kupuje do swoich samochodów błędnie dopasowane ogumienie. Nie zwracają wtedy uwagi na indeksy nośności, prędkości, czy zalecany rozmiar. Wszystkie konieczne informacje znajdziecie na słupku B w samochodzie po otwarciu drzwi. Nieprawidłowo dobrana opona może skutkować błędnym działaniem ABS czy ESP, a w nowszych samochodach nawet przejściem w stan awaryjny i wyłączeniem systemów bezpieczeństwa.

Zadbanie o ogumienie to jedna z podstawowych czynności w eksploatacji samochodu. Pamiętajcie, że opony to tak na prawdę jedyny element styczności auta z nawierzchnią. W dużej mierze to one odpowiadają za odpowiednie prowadzenie, długość drogi hamowania i komfort podróżowania. Niewarto zwlekać z wymianą, jeśli jest to konieczne.

Total
0
Shares