Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Crossover a SUV – różnice

fot. adobestock

Na polskich drogach można znaleźć wiele samochodów, które potocznie nazywane są SUV-ami, mimo iż w rzeczywistości to crossovery. Czym zatem różnią się oba segmenty pojazdów? Odpowiadamy.

Crossover – czym jest ten typ auta?

Chcąc przedstawić różnice pomiędzy SUV-em a crossoverem, należy wyjaśnić najpierw, czym są oba te segmenty pojazdów. W związku z tym warto wiedzieć, że crossover to auto, które łączy w sobie cechy modeli miejskich oraz terenowych. Istotne jest jednak to, że crossovery przypominają samochody terenowe jedynie wyglądem zewnętrznym, a w rzeczywistości są od nich nie tylko znacznie mniejsze, ale również zdecydowanie gorzej radzą sobie w terenie. Są to bowiem auta miejskie, w przypadku których zwiększono prześwit, co ma na celu poprawę komfortu jazdy, zwiększenie widoczności oraz ułatwienie wjeżdżania na krawężniki. Większość crossoverów posiada standardowy napęd na przednią oś, co również przybliża je do zwykłych aut osobowych. Obecnie są jednak zdecydowanie najchętniej kupowanym typem pojazdów, a przykładem może być Mitsubishi ASX.

Co charakteryzuje miejskie SUV-y?

Wiedząc, czym jest crossover, warto zastanowić się również nad tym, co charakteryzuje miejskie SUV-y. Otóż są to auta tworzone na bazie samochodów terenowych, które są jednak od nich znacznie wygodniejsze, co przekłada się na wyższy komfort jazdy. SUV-y są również zdecydowanie bardziej luksusowe, a w segmencie tym można znaleźć wiele marek premium. W efekcie są to pojazdy tworzone z myślą o naprawdę wymagających użytkownikach, którzy potrzebują zarówno reprezentatywnego auta, jak i samochodu, który doskonale poradzi sobie w nawet najtrudniejszym terenie. W związku z tym większość SUV-ów posiada napęd na cztery koła, a niewątpliwą zaletą jest przestronna kabina, czy dodatkowy rząd siedzeń, który sprawia, że są to również auta rodzinne.

Crossover a SUV – różnice

Na podstawie cech charakterystycznych dla crossoverów oraz SUV-ów można określić różnice występujące pomiędzy oba typami aut. Sprowadzają się one bowiem do:

  • wielkości pojazdu – SUV-y są zdecydowanie większe od crossoverów, które potocznie określane są mianem młodszego brata;
  • napędu – większość crossoverów posiada napęd na przednią oś, co przybliża je do aut osobowych, w przypadku SUV-ów standardem jest napęd na cztery koła, co przybliża do samochodów terenowych;
  • funkcjonalność – crossovery to auta miejskie, w przypadku których większy prześwit jest stosowany wyłącznie w celu podniesienia komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa. SUV-y doskonale sprawdzają się natomiast w terenie, co powoduje, że są autami zdecydowanie bardziej uniwersalnymi.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zarówno crossovery, jak i SUV-y to auta, które z wyglądem zewnętrznym przypominają samochody terenowe. W praktyce jednak różnią się od nich pod wieloma względami. Który segment zatem wybrać? Wiele w tym przypadku zależy od indywidualnych potrzeb, stylu życia oraz miejsca zamieszkania danej osoby. Biorąc pod uwagę te aspekty, można bowiem kupić samochód spełniający oczekiwania.

Total
0
Shares