Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Chiny mają swoją “Teslę”. Nazywa się Zeekr i się już wyprzedała!

Zeekr 001 (fot. Zeekr)
Zeekr 001 (fot. Zeekr)

Zeekr to nowa chińska marka pojazdów elektrycznych klasy premium wprowadzona na rynek w kwietniu tego roku przez Geely. Jest dopiero czerwiec, a firma już potwierdziła, że wyprzedała się z całej planowanej produkcji na ten rok!

Skąd się wziął Zeekr 001?

Zeekr 001 (fot. Zeekr)
Elektryczny 001 (fot. mat. prasowe)

Geely, właściciel m.in Volvo Cars, stworzył w kwietniu tę markę, aby skupić się na rosnącym chińskim popycie na auta elektryczne klasy premium. Zhejiang Geely Holding Group i Geely Automobile wspólnie zainwestowały 2 miliardy juanów (306 milionów dolarów) w to przedsięwzięcie. Ich pierwsze dzieło to Zeekr 001.

Ruszyli w kwietniu

Zeekr 001 (fot. Zeekr)
001 to pojemny hatchback (fot. mat. prasowe)

Podczas kwietniowej prezentacji, dyrektor naczelny Zeekr, An Conghui, powiedział, że co najmniej dwa modele będą wprowadzane na rynek w ciągu najbliższych trzech lat, a premierowy Zeekr 001 jeszcze w tym roku. Z kolei Zhao Chunlin, dyrektor generalny fabryki Geely w mieście Ningbo w Chinach, powiedział, że lokacja miałaby roczną zdolność produkcyjną 300 000 pojazdów elektrycznych. Zhao powiedział też, że fabryka może wyprodukować nawet sześć modeli na swojej linii produkcyjnej oraz, że to nie jest ostatnie słowo, jeśli chodzi o moce przerobowe.

Zeekr szuka innowacyjnych sposobów sprzedaży

Zeekr 001 (fot. Zeekr)
Elektryczny 001 ma wnętrze podobne do innych nowoczesnych aut elektrycznych (fot. mat. prasowe)

Kierownictwo zapowiedziało, że firma użyje modelu sprzedaży bezpośredniej oraz, że marka planuje w tym roku otworzyć ponad 100 salonów. Geely produkuje już samochód model Zeekr 001 w fabryce w Ningbo. Cena samochodu Zeekr wyniesie około 300 000 juanów (ok. 180 tys. złotych). Flynn Chen, wiceprezes Zeekr, powiedział, że marka zbada nowe metody sprzedaży, w tym rozważa umożliwienie klientom subskrypcji praw do użytkowania samochodów oraz zaoferowanie klientom udziałów w firmie.

źródło: Reuters

Total
0
Shares