Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Cupra VZ5 Formentor. Limitowana edycja z kultowym motorem

Pod maskami, nawet dużych, luksusowych samochodów coraz częściej pracują niewielkie, wzmocnione doładowaniem motory, dlatego tak bardzo cieszy, że rewelacyjnie przyjęty przez rynek SUV Cupra VZ5 Formentor zasilany jest pięciocylindrowym silnikiem 2.5 TSI, ręcznie składaną w fabryce Audi na Węgrzech jednostką. Niemal zegarmistrzowska precyzja przekłada się w tym wypadku na maksymalne osiągi. Auto limitowane jest do 7000 egzemplarzy.

Cupra VZ5 Formentor – silnik

silnik Cupra VZ5 Formentor
Silnik Cupra VZ5 Formentor w trakcie składania w fabryce Audia na Węgrzech (fot. materiały prasowe)

Cupra VZ5 Formentor wyróżnia się nie tylko wpadającym w oko stylem, ale również niecodzienną w aktualnie trwającej erze elektromobilnej motoryzacji, pięciocylindrową jednostką napędową. Choć model VZ5 Formentor składany jest w fabryce Seata w Hiszpanii, jego “serce” powstaje na linii silników Grupy Volkswagen w fabryce Audi na Węgrzech. To tam ręcznie składają ją doświadczeni inżynierowie, aby powstał napęd dający świetne osiągi i przeszywający dźwięk.

Robert Buttenhauser, członek zarządu Production Powertrain w węgierskiej filii Audi, tak mówi o projekcie jednostki napędowej:

Rzemiosło jest niezbędne w produkcji tak ekskluzywnego, wysokowydajnego silnika, jak ten w Cupra Formentor VZ5.

2.5 TSI w trakcie montażu
Silnik 2.5 TSI o mocy 390 KM w trakcie ręcznego składania (fot. materiały prasowe)

Dbałość o szczegóły wysuwa się w tym przypadku na pierwszy plan. Składanie motoru w fabryce odbywa się ręcznie, a podejmują się tego profesjonaliści, którzy przez lata pracowali przy projektach innych silników. Jednostka napędowa modelu Cupra VZ5 Formentor składa się z 500 części, a do ich odpowiedniego połączenia potrzeba około 40 osób. Codziennie w fabryce produkowanych jest tylko 77 silników. Limitowana edycja VZ5 Formentor obejmuje 7000 sztuk na cały świat. Marka dąży do pełnej elektryfikacji swoich samochodów do 2030 roku, więc jest to mocny akcent na prawdopodobny koniec ery silników spalinowych.

VZ5, czyli szybki

silnik Cupra VZ5 Formentor
Silnik z Cupry VZ5 Formentor montowany jest również w Audi RS3 (fot. materiały prasowe)

Cupra powstała cztery lata temu, a model Formentor stał się pierwszym niezależnym projektem marki. Nazwa VZ5 pochodzi od hiszpańskiego słowa “veloz”, czyli szybki. Christoph Vierling, dyrektor ds. rozwoju całych pojazdów i podwozi, tak ocenia projekt:

Ten samochód na nowo definiuje inżynierię i wykorzystuje swoją moc do granic możliwości.

Dodaje również, że dźwięk pięciocylindrowego silnika jest niepowtarzalnym przeżyciem dla ucha konesera spalinowych jednostek napędowych. Silniki 2.5 TSI testuje się na linii produkcyjnej na Węgrzech. Moc wyjściowa dla jednostki to 390 KM i 480 Nm, a co najważniejsze – motor sprawdzany jest jeszcze dokładnie przed montażem w aucie. Daje to pewność odpowiedniej precyzji względem całej konstrukcji. Nie brakuje również ekstremalnych testów gotowych już aut, między innymi w trudnych warunkach w Laponii.

Model ten zadebiutował oficjalnie jeszcze w lutym 2021 roku, a silnik 2.5 TSI gwarantuje przyśpieszenie od 0 do 100 km/h w 4.2 sekundy. Auto wyróżnia się 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową DSG i napędem na wszystkie koła. Prędkość maksymalna ograniczona jest elektronicznie do 250 km/h.

Cena? Cupra VZ5 Formentor dostępna jest od 324 600 zł. Klienci mogą wybierać między trzema kolorami nadwozia – Midnight Black (bez dopłaty), Magnetic Tech Matt i Petrol Blue Matt (dopłata 6708 zł). Za limitowaną wersję w odcieniu Taiga Grey trzeba zapłacić od 343 000 zł. Wyróżnia się ona m.in. kubełkowymi fotelami Taiga Grey czy wnętrzem z elementami dekoracyjnymi w kolorze brązowym. Jeśli w tej chwili zamówicie takie auto do produkcji, to wymarzony egzemplarz dostaniecie w najlepszej sytuacji za 3 miesiące, ale biorąc pod uwagę przestoje i opóźnienia w produkcji, równie dobrze możecie czekać nawet pół roku lub dłużej. Dobra wiadomość jest taka, że takie auta można znaleźć jeszcze u niektórych dealerów w Polsce.

Wspomniana jednostka napędowa występuje również pod maską Audi RS3, a i tam zbiera najlepsze z możliwych recenzji. Elastyczne osiągi czy piękny dźwięk 5-cylindrowej konstrukcji to jego zdecydowany wyróżnik na tle konkurencji.

Total
0
Shares