Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy samochód elektryczny jest tani w eksploatacji?

Według badań OFV, samochody elektryczne są najtańsze w utrzymaniu w skali roku. Do kalkulacji wzięto pod uwagę wiele aspektów.
Nissan Leaf e+ Tekna (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
Nissan Leaf e+ Tekna (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Według badań OFV (Norweskiej Rady Informacji o Ruchu Drogowym), samochody elektryczne są obecnie najtańsze w utrzymaniu we wszystkich badanych segmentach. W skali roku wyprzedzają nie tylko “czyste” diesle i benzyny, ale także hybrydy i hybrydy plug-in. Na przykładzie Norwegii, ekspert z OFV Jan Peter Rossevold tłumaczy różnicę: “jeśli kupisz nowy samochód elektryczny za 45 tysięcy Euro i będziesz nim jeździć około 15 tysięcy kilometrów rocznie, to koszty jego utrzymania mogą być aż 1800 Euro tańsze od samochodu benzynowego w takim samym przedziale cenowym.”

Koszty “paliwa” zdecydowanie nie są wysokie w najnowszej Konie Electric. Zobacz wyniki zużycia energii crossovera:

Szczegółowa kalkulacja kosztów

elektryczne czy hybrydowe
Elektryczne, czy hybrydowe? Koszty utrzymania według norweskiej instytucji wskazują na EV (fot. materiały prasowe)

OFV wzięło do swoich obliczeń dane z kilku różnych przedziałów cenowych w Euro: 30 000, 45 000, 60 000, 80 000, 100 000 i 150 000. W każdej półce cenowej wzięto pod uwagę różne scenariusze przebiegów w skali roku: 10 000, 15 000, 20 000 i 30 000 kilometrów. Za kalkulacje cenowe odpowiadały takie dane, jak utrata wartości, koszty paliwa (benzyna, ON, koszty energii elektrycznej czy energia elektryczna + benzyna w przypadku hybryd plug-in), koszty serwisowania, odsetki i koszty ubezpieczenia. Dodatkowo w obliczeniach występowały też inne nieprzewidziane sytuacje występujące podczas użytkowania samochodu na codzień.

W oparciu o wszystkie kalkulowane dane OFV wynika, że roczne koszty samochodu elektrycznego za około 45 tysięcy Euro wynoszą niespełna 8800 Euro, czyli aż 1800 Euro mniej niż w przypadku samochodu benzynowego. Nawet w przypadku samochodów kosztujących 60 tysięcy Euro, koszty BEV wynoszą najmniej, a benzynowych najwięcej. Przy takiej półce cenowej i przebiegu 15 tysięcy kilometrów rocznie, koszta wynoszą 11 100, 12 400, 12 800 i 13 300 Euro rocznie za kolejno EV, HEV/PHEV, samochody benzynowe i samochody z silnikiem diesla.

Największym kosztem utrzymania samochodu w każdym przedziale cenowym była jego utrata wartości, czyli amortyzacja. Wynosiła ona od około 33% do aż 58% w skali roku. Na drugim miejscu ustawiły się koszty paliwa i ubezpieczenia. Często w przypadku samochodów elektrycznych koszty serwisów i konserwacji są wyższe niż koszty energii elektrycznej, w zależności od pokonywanego rocznie przebiegu.”

Najciekawsze używane elektryki za 50 tysięcy złotych? Zobacz nasze zestawienie:

Total
1
Shares