Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BEV, HEV, PHEV… – co oznaczają skróty motoryzacyjne? Elektromobilność

Elektromobilność galopuje do przodu, a wraz z nią powstało wiele skrótów i nazewnictw. Rozwijamy najważniejsze
skróty elektromobilność
Co oznaczają te skróty? (fot. shutterstock)

Niemal każdy producent samochodów zaczyna wkraczać w elektromobilność, odchodząc od konwencjonalnych silników spalinowych. Aby ułatwić przegląd katalogowy modeli, powstały skróty oznaczające hybrydy i samochody elektryczne. Jak się je rozwija?

Różnice między hybrydami

VW Golf eHybrid i Peugeot 308 Hybrid 225 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Najwięcej skrótów dotyczy napędów hybrydowych. Są to między innymi:

  • HEVHybrid Electric Vehicle – standardowy napęd hybrydowy, stosowany między innymi w Toyocie Prius, Yaris Cross, czy Hondzie Jazz. Zespół napędowy składa się z silnika spalinowego, niewielkiego silnika elektrycznego i akumulatorów. Samochód jest w stanie pokonać niewielki dystans przy niskich prędkościach wyłącznie zeroemisyjnie (np. przemieszczając się w korku), ale akumulatory ładują się tylko podczas jazdy na silniku spalinowym i z hamowania rekuperacyjnego.
  • PHEVPlug-In Hybrid Electric Vehicle – napęd hybrydowy typu plug-in. Znajdziecie go między innymi w najnowszym Bentleyu Flying Spur, Hyundaiu Tucsonie, wszystkimi modelami BMW z literką “e” w nazwie i wszystkimi Mercedesami z literką “e” w nazwie. Napęd składa się – podobnie jak w przypadku HEV – z silnika spalinowego, elektrycznego i akumulatorów. Różnica jest taka, że samochód jest w stanie pokonać daną ilość kilometrów wyłącznie zeroemisyjnie, a akumulator ładuje się z “wtyczki”. Samochody zazwyczaj mają tryby jazdy “EV” i “HEV”, dzięki którym można wybrać, czy podróżuje się na silniku elektrycznym, czy w spalinowym.
  • MHEV Mild Hybrid Electric Vehicle – jest to miękka hybryda, w tłumaczeniu z języka angielskiego “łagodna hybryda”. Napęd ten jest najmniej wydajny, ponieważ samochód nie może się poruszać wyłącznie na silniku elektrycznym. Niewielki, zeroemisyjny motor jest umieszczony w środku napędu i działa tylko pomocniczo. W efekcie pojazd znacznie mniej pali i widocznie spadają emisje CO2 do środowiska. Na naszej stronie znajdziecie testy samochodów korzystających z takich napędów. Są to między innymi Suzuki Swift, czy Swift Sport.

Inne skróty w elektromobilności

Mercedes EQs
Mercedes-Benz EQS580 4Matic (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Poza hybrydami, warto znać też inne, pojawiające się skróty w elektromobilności.

  • EV/BEV Electric Vehicle / Battery Electric Vehicle – stosuje się go naprzemiennie, ale oznacza to samo – samochód elektryczny, stuprocentowo zeroemisyjny. Takie auta w Polsce mogą być zarejestrowane na zielone tablice rejestracyjne i korzystać z nadanych przywilejów na drogach. Napędy elektryczne składają się tylko z silnika elektrycznego, który czerpie prąd z akumulatora. Nie ma w nich żadnego układu spalinowego.
  • FCEV Fuel Cell Electric Vehicle – w dosłownym tłumaczeniu, są to samochody elektryczne korzystające z ogniw paliwowych. Przykładem takich aut są między innymi Hyundai Nexo, czy Toyota Mirai. W istocie te modele są elektryczne i korzystają wyłącznie z napędu elektrycznego (dlatego też znajdziecie je na zielonych tablicach), ale prąd potrzebny do jazdy czerpią ze ogniw wodorowych. Nie da się ich bowiem ładować z wtyczki, dlatego spotkanie takich aut na Polskich ulicach jest na razie rzadkością.

Czy wiesz, że…?

Według badania CAWI, spośród 1000 spytanych kierowców tylko 25% potrafiło rozwinąć skrót EV. Ogólna znajomość pojęć takich jak PHEV, HEV i BEV jest jeszcze niższa. W porównaniu do pojęć stosowanych powszechnie od lat, takich jak ABS, czy ESP, “elektromobilny słownik” kierowców wymaga jeszcze czasu, zanim będzie dobrze rozpoznawalny.

Informacja metodologiczna: Badanie CAWI zrealizowane przez Minds&Roses na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej kierowców N=1000, zrealizowane w kwietniu 2022 na wniosek Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Dane prezentowane na wykresach w procentach.

Total
16
Shares