Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Hyundai pokazał i20N WRC na sezon 2022. To hybryda!

Hyundai przedstawia i20N WRC Rally1. Jest hybrydowy
Hyundai przedstawia i20N WRC Rally1. Jest hybrydowy (fot. Hyundai)

WRC wchodzi w erę elektryfikacji, dlatego nowe modele rajdówek to często hybrydy. Tak też jest w przypadku Hyundaia. Południowokoreański producent przedstawił odświeżony model na mistrzostwa świata, czyli “i20N Rally1 2022 edition”. Nowe przepisy zmuszą kierowców do używania mocy płynącej z silnika elektrycznego. Energia będzie odzyskiwana w wyniku hamowania rekuperacyjnego, a osiągi na papierze są imponujące.

Hyundai i20N WRC. Napęd i moc

i20N WRC Rally1 to 500-konny rajdówka na sezon 2022 (fot. Hyundai)

Rajdówka wciąż będzie napędzana na cztery koła. Dużą zmianą jest natomiast zastąpienie 6-cio stopniowej przekładni prostszą, 5-cio biegową. Silnik składa się z hybrydy turbodoładowanej 1.6-litrowej jednostki połączonej z motorem elektrycznym firmy Kreisel Electrics, dającym przyrost 134 KM. Sumarycznie jednostka wygeneruje ponad 500 KM.

Poza mocą, niestety zwiększy się też waga. I20N WRC Rally1 po zainstalowaniu napędu elektrycznego będzie cięższy aż o 70 kilogramów. Wizualnie, mimo że wygląda podobnie do poprzednika, korzysta z zupełnie innego podwozia. Jest to stalowe “Spaceframe”, które zostało zaprojektowane na nowo z myślą o bezpieczeństwie kierowcy i pilota.

Rajdówkę w akcji będziemy mogli zobaczyć w akcji już 20 stycznia 2022 na rajdzie Monte Carlo.

2022 Hyundai i20N WRC Rally1 (fot. Hyundai)

My sprawdziliśmy dla Was wersję cywilną i20N.

Total
0
Shares