Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy auta na wodór istnieją? Oto PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen.

PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)
Tankowanie wodoru do PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)

PEUGEOT w 2021 roku będzie oferować elektryczny kompaktowy furgon dostawczy e-EXPERT Hydrogen zasilany wodorowym ogniwem paliwowym (hydrogen fuel cell). Wodór jest obecnie jednym z głównych kierunków transformacji energetycznej, o czym dowodzi choćby zaangażowanie Toyoty. Japończycy zaprezentowali niedawno nową generację zasilanego wodorem Mirai oraz postanowili, że udostępnią technologię wodorową innym firmą w celu jej popularyzacji. W Europie European Clean Hydrogen Alliance (Europejski Sojusz na rzecz Czystego Wodoru) zainwestował około 60 miliardów euro w promowanie tego paliwa.

Zasilanie wersji e-EXPERT Hydrogen

ogniwa wodorowe w PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)

W nowym PEUGEOT e-EXPERCIE Hydrogen zastosowano opracowany przez grupę STELLANTIS system „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric”, składający się z ogniwa paliwowego, które wytwarza energię elektryczną potrzebną do napędzania samochodu z wodoru magazynowanego w systemie pokładowych zbiorników ciśnieniowych oraz doładowywanego z sieci elektrycznej wysokonapięciowego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 10,5 kWh, który w określonych fazach jazdy może także służyć do zasilania silnika elektrycznego. Wodór znajdujący się w zbiorniku zasila ogniwo paliwowe, które wytwarza energię elektryczną potrzebną do napędzania pojazdu na długich dystansach, natomiast akumulator wysokonapięciowy odpowiada m.in. za moc niezbędną do dynamicznej jazdy. Umieszczony pod podłogą zespół trzech zbiorników mieści łącznie 4,4 kg wodoru sprężonego pod ciśnieniem 700 barów.

Silnik w wersji e-EXPERT Hydrogen

PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)
kokpit PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)

Silnik elektryczny z magnesami trwałymi o mocy 100 kW i maksymalnym momentem obrotowym 260 Nm jest zamontowany na przedniej osi. Układ jest podobny do zespołu w modelu PEUGEOT e-EXPERT (z akumulatorowym napędem elektrycznym), który wyróżnia się zmodyfikowaną przekładnią redukcyjną, przystosowaną do obciążeń typowych dla pojazdów dostawczych,

Tankowanie w 3 minuty

tutaj tankuje się wodór w PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen oferuje możliwość zatankowania w ciągu 3 minut pełnego zapasu wodoru wystarczającego na ponad 400 km zasięgu w cyklu WLTP* (obecnie w trakcie homologacji). To tego na pokładzie jest też gniazdo ładowania akumulatora wysokonapięciowego. Furgon występuje w dwóch długościach nadwozia (Standard i Long) o identycznej pojemności przestrzeni ładunkowej co w wersji z silnikiem wysokoprężnym i wersji elektrycznej z akumulatorem trakcyjnym. Auto cechuje się ładownością do 1100 kg oraz możliwością holowania przyczep o masie do 1000 kg.

Najpierw Niemcy i Francja

PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)
PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen (fot. mat. prasowe)

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen trafi w pierwszej kolejności do klientów biznesowych (w sprzedaży bezpośredniej) we Francji i w Niemczech, a pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone już pod koniec 2021 roku. Samochód będzie produkowany w zakładzie w Valenciennes we Francji, a następnie odpowiednio przystosowywany w specjalistycznym centrum napędów wodorowych grupy Stellantis w Rüsselsheim (Niemcy).

Total
0
Shares