Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy “Bezpieczny autokar” jest bezpieczny? Znamy odpowiedź

Akcja “Bezpieczny autokar” – jakie są wyniki kontroli kierowców autokarów w pierwszej połowie wakacji? Znamy odpowiedź na to pytanie.
Bezpieczny autokar
Ponad 1000 skontrolowanych autokarów, 42 zatrzymane dowody to efekty kontroli w ramach programu “Bezpieczny autokar” (fot. GITD)

Inspekcja Transportu Drogowego podsumowała dotychczasowe działania w ramach prowadzonego w tegorocznym sezonie wakacyjnym programu “Bezpieczny autokar”. Z opublikowanych danych wynika, że inspektorzy ITD pierwszą połowę wakacji mieli bardzo pracowitą, nie nudziły się również urządzenia systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), czyli stacjonarne fotoradary oraz systemy odcinkowych pomiarów prędkości. Jakie wyniki tych kontroli?

Wypadek na drodze – jak się zachować, gdy jesteś świadkiem?

Inspektorzy w trakcie prowadzonych działań w pierwszej połowie sezonu wakacyjnego skontrolowali dokładnie 1003 autokary (do 30 lipca br.). Wyniki tych kontroli to m.in. 42 zatrzymane dowody rejestracyjne i 12 wydanych zakazów dalszej jazdy. Oprócz stanu technicznego samych pojazdów, sprawdzana jest też trzeźwość i czas pracy kierowców autokarów. Kontrole odbywały się zarówno w miejscach rozpoczęcia podróży, jak też już na trasach w całej Polsce.

Masz wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, którym mają podróżować Twoje dzieci? Zgłoś to inspektorom ITD

Jeden z kontrolowanych przez inspektorów autobusów wycieczkowych (fot. GITD)

Inspektorzy zwracają uwagę na to, że ważne jest też zgłoszenie wątpliwości samych organizatorów wypoczynku co do pojazdu, którym mają poruszać się np. wysyłane na kolonie dzieci. Podają też konkretny przykład takiej sytuacji. To właśnie dzięki przezorności organizatorów udało się nie dopuścić do przewozu niesprawnym pojazdem harcerzy z Dolnego Śląska. Autokar, który miał ich przewieźć do Białego Brzegu, miał poważną usterkę hamulców. Z nieszczelnego układu uchodziło powietrze. Inspektorzy dolnośląskiej ITD przeprowadzili kontrolę po wcześniejszym zgłoszeniu.

Jakie wady wykrywano najczęściej

Według informacji przekazanych przez ITD, w kontrolowanych autokarach inspektorzy najczęściej stwierdzają właśnie usterki układu hamulcowego (jak w podanym wcześniej przykładzie), a także nadmierną korozję lub uszkodzone nadwozia pojazdów. Niekiedy szwankuje sprawność obowiązkowego oświetlenia pojazdu. Cześć skontrolowanych przewoźników nie miała ważnych badań technicznych.

Czas pracy i trzeźwość kierowców

Autokar z umieszczoną za przednią szybą tabliczką, która informuje o przewozie dzieci (fot. GITD)

Te dwie rzeczy również podlegają kontroli przez patrole ITD. Nie trzeba wyjaśniać, że kierowcy przewożący inne osoby powinni być w doskonałej kondycji psychofizycznej. Kierowca ma być wypoczęty. Jednak kontrole w ramach opisywanego projektu wykryły, że w niektórych przypadkach kierowcy próbują prowadzić autobus dłużej niż na to zezwalają przepisy. Jeden z pomysłowych kombinatorów wykryty pod koniec lipca przez patrol ITD niedaleko Starogardu Gdańskiego, używał w tachografie kart dwóch kierowców, tak jakby autobus prowadziło dwóch zmieniających się kierowców, podczas gdy szofer był tylko jeden. Na koniec jeszcze przekazujemy infografikę przygotowaną przez GITD:

Kombinacje z tachografem będą surowo karane!

Total
0
Shares