Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czym różnią się od siebie alkomaty?

Man Sitting Inside Car Taking Alcohol Test

Posiadacze alkomatów mogą przed wyruszeniem w trasę sprawdzić stan trzeźwości, co w niektórych sytuacjach okazuje się naprawdę pomocne. Niemniej jednak sama kategoria alkomatów nie jest jednolita. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje?

Podstawowa różnica – rodzaj sensora

Podstawową różnicą, ze względu na którą dzieli się alkomaty, jest rodzaj sensora. Wyróżniamy modele półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne, przy czym obecnie na rynku dominują te drugie. Urządzenia półprzewodnikowe są tańsze, ale też bardziej wrażliwe na działanie substancji, takich jak nikotyna czy aceton. Z tego powodu nie należy ich używać bez uprzedniego przepłukania ust wodą. Tymczasem urządzenia elektrochemiczne wykorzystywane są przez policję celem incydentalnego badania trzeźwości kierowców, dlatego też zyskały dużą popularność. 

Czym jeszcze różnią się między sobą alkomaty?

Alkomaty można też podzielić, mając na uwadze liczbę użytkowników. Urządzenia dedykowane klientom indywidualnym zwykle są tańsze, ale charakteryzują się mniejszą szybkością działania oraz trwałością. Te, które używane są w firmach albo innego typu instytucjach, muszą spełniać określone parametry. Sensor musi być w stanie powrócić do stanu pierwotnego w krótkim czasie od przeprowadzenia badania, tak aby za chwilę można było wykonać następne. Różnica tkwi również w częstotliwości kalibracji. Niektóre urządzenia trzeba kalibrować nawet co kwartał, podczas gdy inne można nieco rzadziej. Wiele zależy też od tego, jak często po nie sięgamy. Jak łatwo zauważyć, przeglądając oferty na https://www.mediaexpert.pl/agd-male/zdrowie/alkomaty, alkomaty różnią się też wielkością. Najczęściej mają one wymiary odpowiednie do przechowywania w schowku samochodowym, jednak dostępne są również modele kieszonkowe. Jeśli alkomat będzie użytkowany przez większą liczbę osób, powinien posiadać wymienne ustniki, co pozwoli zachować higienę na odpowiednim poziomie. 

Dodatkowe funkcje alkomatów

Podstawowym zadaniem alkomatu jest pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Proste urządzenia, które nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, zwykle są też znacznie tańsze – można kupić je już za 100-150 zł. Dla wielu będą one całkowicie wystarczające, jednak nowoczesne alkomaty wyposażone są również w szereg innych funkcji. Jedną z nich jest informowanie o zbliżającym się terminie kalibracji, a także o zbyt niskiej temperaturze urządzenia, która może przekłamywać wynik badania. Czasami możliwe jest bezprzewodowe drukowanie wyników albo ładowanie urządzenia w samochodzie. Zapis pomiarów to funkcja, którą cenią sobie zwłaszcza właściciele firm, pozwalająca zapamiętywać wyniki poszczególnych pracowników. Znaczenie może mieć również ergonomiczny kształt, dzięki któremu alkomat łatwo zmieścić w dłoni oraz przechowywać w torbie czy schowku samochodowym. Pamiętajmy jednak, że alkomaty posiadające dodatkowe funkcje i udogodnienia są droższe. Jeśli zależy nam wyłącznie na urządzeniu, które w krótkim czasie pokaże miarodajny wynik, nie musimy inwestować zbyt wiele. Niemniej jednak, gdy planujemy zakup produktu z wyższej półki, musimy liczyć się z większymi kosztami. Cena to kolejny czynnik, który rozróżnia poszczególne modele alkomatów. Warto pamiętać, że jest ona pochodną funkcjonalności, dlatego od droższego sprzętu powinniśmy oczekiwać więcej. 

Total
0
Shares