Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektromobilność: coraz więcej aut elektrycznych i hybrydowych w Europie

Zainteresowanie elektromobilnością w Europie rośnie. Rządowe zachęty europejskich państw skutecznie napędzają rynek w czasie pandemii.
Auto elektryczne podczas ładowania
W zasadzie obsługa auta elektrycznego przez użytkownika sprowadza się do jego ładowania i ewentualnie uzupełniania płynu do spryskiwaczy (fot. Shutterstock)

Choć pandemia generalnie osłabiła rynek motoryzacyjny, to osłabienia nie widać w przypadku nowych rejestracji aut elektrycznych i hybrydowych w Europie. JATO Dynamics Ltd udostępniło właśnie świeże dane na temat liczby rejestracji obu typów pojazdów na największych rynkach Europy.

Rejestracje aut elektrycznych w październiku 2020 na pięciu największych rynkach Europy
Rejestracje aut elektrycznych na największych europejskich rynkach (źr. JATO Dynamics)

Rządy największych rynków w Europie zachęcają swoich obywateli do kupowania aut nisko- i zeroemisyjnych i jak widać przynosi to wymierne rezultaty. Elektromobilność rozwija się dynamicznie. W ubiegłym miesiącu auta elektryczne pod względem liczby rejestracji na pięciu największych rynkach Europy miały 5,7-procentowy udział. Samochody w pełni elektryczne najmniejszą popularnością cieszą się we Włoszech, z drugiej strony imponujący jest wzrost zainteresowania tego typu pojazdami u naszych zachodnich sąsiadów. Już co 12 Niemiec, który w październiku zarejestrował auto wybrał model w pełni elektryczny. Rynek niemiecki charakteryzuje się też najwyższym wzrostem rok do roku. Zarejestrowanie w październiku br. 22 772 samochodów elektrycznych na rynku niemieckim to aż 370-procentowy wzrost w stosunku do października ubiegłego roku. Ogólny wzrost liczby rejestracji rok do roku dla pięciu największych rynków Europy to 231 proc. To na pewno dobra wiadomość dla Volkswagena, którego inwestycje w elektromobilność przekraczają PKB niejednego państwa.

Rejestracje hybryd plug-in w październiku 2020 na pięciu największych rynkach Europy
Liczba rejestracji hybryd plug-in na pięciu największych rynkach Europy w październiku 2020 r. (źr. JATO Dynamics)

Wynik analizy danych wykonany przez ekspertów JATO Dynamics pokazuje jeszcze jedną interesującą rzecz. Gdy przyjrzymy się widocznym na powyższej infografice danym, widać, że np. we Francji pełne auta elektryczne cieszą się większą popularnością od, zapewniających teoretycznie większy “spokój ducha” w podróży, hybryd plug-in (gdy zabraknie baterii, możesz jechać na paliwie). W październiku br. Francuzi zarejestrowali 9995 samochodów PHEV (hybryd z wtyczką) i 10044 egzemplarzy aut elektrycznych. Jeszcze większą przewagę auta elektryczne mają w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zarejestrowali o 1521 aut elektrycznych więcej niż hybryd plug-in. Na pozostałych rynkach (Hiszpania, Niemcy i Włochy) to wciąż hybrydy plug-in mają przewagę. Ogólnie wzrost liczby rejestracji aut hybrydowych z wtyczką na pięciu największych rynkach europejskich mierzony rok do roku to aż 244 proc. Dla producentów samochodów spalinowych, które oczywiście (w liczbie rejestracji) wciąż stanowią większość, takie wyniki to nieosiągalne już marzenie.

Total
0
Shares
Related Posts