Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ferrari 288 GTO Evoluzione – okazja dla kolekcjonerów

Ferrari 288 GTO Evoluzione to samochód niezwykły, nie tylko dlatego, ze Ferrari i to bardzo szybkie, ale też, że Evoluzione powstało tylko 5.
Ferrari 288 GTO Evoluzione
Ferrari 288 GTO Evoluzione (fot. RM Sotheby’s)

19 października w słynnym domu aukcyjnym RM Sotheby’s rozpocznie się licytacja wyjątkowego samochodu. Ferrari 288 GTO Evoluzione. Modelu, który w momencie wprowadzenia na rynek został uznany za prawdziwy, pierwszy supersamochód włoskiej marki. Zresztą, to on podłożył podwaliny pod kultowego, choć znacznie mniej unikalnego następcę: Ferrari F40.

Ferrari 288 GTO Evoluzione – najszybsze Ferrari lat 80. XX wieku(fot. RM Sotheby’s)

Ferrari 288 GTO został zbudowany w zaledwie 272 egzemplarzach. Z tego tylko pięć aut otrzymało ulepszenia w postaci pakietu Evoluzione. Wersja Evoluzione oznacza m.in. podniesienie mocy silnika z nominalnych 400 KM do 650 KM. Oznaczało to również zauważalny wzrost prędkości maksymalnej auta. Ferrari 288 GTO Evoluzione osiągał imponujące 370 km/h.

Potężny silnik pozbawiony tak wszechobecnej dziś elektroniki (fot. RM Sotheby’s)

Auto o tak monstrualnej (pamiętajmy, że mowa o latach 80. XX wieku) wydajności zbudowano w celu rywalizacji w rajdowej grupie B, jednak rywalizacja w superszybkich, B-grupowych wyścigach została ostatecznie zakazana w 1986 roku. Nie przeszkodziło to jednak w wyprodukowaniu w interesującego nas tu egzemplarza Ferrari 288 GTO Evoluzione, który już za kilka dni będzie mógł stać się własnością chętnego i – nie ma co ukrywać – majętnego klienta, który wygra rzeczoną aukcję w domu RM Sotheby’s.

Ferrari 288 GTO Evoluzione (fot. RM Sotheby's)
Wnętrze oferowanego egzemplarza GTO Evoluzione (fot. RM Sotheby’s)

Auto, które trafi na aukcję jest jednym z ostatnich, w pełni funkcjonalnych, jeżdżących egzemplarzy 288 GTO Evoluzione. Opisywany egzemplarz to numer cztery z pięciu łącznie wyprodukowanych Evoluzione. Auto zostało ukończone przez producenta 1988 roku i trafiło w ręce Jeana “Beurlys” Blatona, kierowcy wyścigowemu i biznesmenowi, który wcześniej 15 razy startował w Le Mans w reprezentacji Belgii.

Ferrari 288 GTO Evoluzione (fot. RM Sotheby's)
Cena przybicia? Obstawiamy kilkadziesiąt milionów euro. (fot. RM Sotheby’s)

Przed wystawieniem na aukcję, imponujący egzemplarz Ferrari przeszedł prace renowacyjne o wartości 133 tysięcy euro. Nie wiemy, jaką cenę uzyska ten konkretny egzemplarz na aukcji, ale sądzimy, że kwota przybicia będzie liczona w milionach euro. Pamiętajmy o jak wyjątkowym aucie tu mówimy. Podobno Ferrari F40 było pierwszym Ferrari, które przebiło granicę 200 mil na godzinę. To nieprawda, bo jego poprzednik w ultrarzadkiej odmianie Evoluzione, czyli opisywany tu pojazd, był w stanie pojechać znacznie szybciej.

Szukasz Ferrari F40? Nie daj się wpuścić w maliny

Odwiedziliśmy Muzeum Enzo Ferrari w Modenie

Total
0
Shares