Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford Puma Rally1 WRC – rajdowa hybryda

Puma Rally1 – to najnowsze dzieło Forda i M-Sport. Hybrydowe, wyczynowe auto, które w przyszłym roku ma startować w Rajdowych Mistrzostwach Świata.
Ford Puma Rally1 WRC (fot. Ford)
Ford Puma Rally1 WRC (fot. Ford)

Zespół M-Sport Ford World Rally Team (WRT) zaprezentował prototyp nowego samochodu rajdowego Puma Rally1. Auto ma zadebiutować na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) w 2022 roku i jednocześnie przyczynić się do elektryfikacji tej dziedziny motorsportu.

Ford Puma ST Gold Edition – zobacz

Ford Puma Rally1 WRC (fot. Ford)
Ford Puma Rally1 WRC z napędem hybrydowym (fot. Ford)

Najnowsze auto klasy WRC, czyli model Ford Puma Rally1 WRC w wersji prototypowej można zobaczyć podczas tegorocznego Festival of Speed w Goodwood. Co wyróżnia rajdową Pumę? Hybrydowy napęd. Pod maską prototypowe modelu pracuje podrasowany turbodoładowany silnik benzynowy z serii EcoBoost o pojemności 1.6 litra oraz silnik elektryczny o mocy 100 kW (136 KM). Motor elektryczny zasilany jest z niewielkiego akumulatora o pojemności 3,9 kWh.

Ford Puma Rally1 WRC (fot. Ford)
Oprócz silnika spalinowego koła napędza 136-konny elektryk (fot. Ford)

Faktyczne osiągi prototypowego egzemplarza zademonstrują: Adrien Formaux, kierowca M-Sport Ford WRT oraz Matthew Wilson, kierowca testowy zespołu M-Sport. Jazdy testowe odbędą się właśnie na torze Goodwood.

Ford Puma Rally1 WRC (fot. Ford)
Realne osiągi zostaną ujawnione na torze Goodwood w dniach 8-10 lipca br (fot. Ford)

Ford w 100 procentach angażuje się w przybliżanie perspektywy motoryzacji opartej na elektryczności, a w ogniu rywalizacji sportowej nabierały kształtu liczne innowacje, które pojawiają się dziś w naszych samochodach seryjnych – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance. – Puma Rally1 M-Sport Ford podda hybrydowy napęd ostatecznej próbie i udowodni, że technologia ta jest w stanie zapewnić porywające osiągi.

Ciekawostką jest fakt, że wyczynowa Puma Rally1 WRC z napędem hybrydowym będzie mogła być ładowana w strefach serwisowych pomiędzy etapami – cały proces ma potrwać zdaniem Forda około 25 minut. To akurat nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę, że akumulator przekazujący energię do silnika elektrycznego ma pojemność zauważalnie mniejszą niż w wielu autach typu hybryda plug-in, o wyłącznie elektrycznych pojazdach nie mówiąc.

Ford zmierza w stronę elektromobilności

Total
0
Shares