Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Fotowoltaika i elektromobilność mają wiele wspólnego

Wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Zgodnie z opublikowanymi właśnie wynikami badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volskwagen wynika, że rozwój fotowoltaiki może pozytywne wpłynąć na elektromobilność w Polsce.

Badanie przeprowadzone na polskich respondentach sprawdziło nasze podejście do fotowoltaiki. Jak się okazuje, 57 proc. ankietowanych osób chciałoby zainstalować panele słoneczne w budynku, w którym mieszkają, gdyby mieli taką możliwość. Dalsze 23 proc. zaznaczyło odpowiedź “trudno powiedzieć”. To z kolei oznacza, że zdecydowanym przeciwnikiem paneli solarnych jest obecnie co piąty Polak. Warto przyjrzeć się też motywacji. Zdecydowana większość zainstalowałaby panele ze względu na chęć obniżenia rachunków za prąd (65 proc. badanych). 42 proc zadeklarowało również troskę o środowisko, a dla 31 proc. motywacją byłby rządowy program dopłat (wartości sumują się powyżej 100 proc., bo ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź).

Ciekawsze w kontekście interesującej nas tematyki w naszym serwisie są jednak wnioski z badania dotyczące elektromobilności. Okazało się, że co drugi badany (dokładnie 52%) rozważa zakup auta na prąd. 22 proc. zadeklarowało, że bierze pod uwagę taki zakup. Natomiast w grupie zwolenników fotowoltaiki odsetek zdeklarowanych zwolenników elektrycznych aut był ponad dwukrotnie wyższy (48 proc.).

Czynnikiem wpływającym na wybór auta elektrycznego jest też wiedza o elektromobilności jako takiej. Na przykład gdy badani byli pytani o to czy można ładować samochód elektryczny ze zwykłego gniazdka, z całej próby poprawnie odpowiedziało na to 30 proc. Natomiast w grupie zwolenników aut elektrycznych (osób deklarujących chęć jego zakupu) odsetek ten wynosił aż 55 proc. Nic dziwnego, boimy się tego, czego nie znamy. Gdy to poznamy lepiej i przekonamy się o zaletach, to po prostu tego chcemy – tak właśnie jest z elektromobilnością. Zainteresowanych dokładniejszymi informacjami odsyłam na witrynę InsightOut Lab.

Total
2
Shares