Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

General Motors: każdy Chevrolet Bolt musi zostać naprawiony

Chevrolet Bolt to dość popularny samochód elektryczny za Oceanem Atlantyckim. Ma jednak pecha, kolejna akcja serwisowa obejmie w praktyce wszystkie egzemplarze
2022 Chevrolet Bolt EV
2022 Chevrolet Bolt EV (fot. Chevrolet)

Akcje serwisowe zwykle dotyczą jakiejś puli produkowanych egzemplarzy danego modelu. Tym razem jednak sprawa jest poważniejsza. W oficjalnym komunikacie General Motors poinformował o wezwaniu do naprawy nie tylko starszych modeli Chevrolet Bolt (produkowanych do 2019), ale również nowszych. Co więcej przeprowadzone wcześniej kampanie naprawcze starszych egzemplarzy okazały się nieskuteczne. Przewidywany koszt całej operacji (wliczając w to poprzednie akcje serwisowe tego modelu) zbliży się do dwóch miliardów dolarów.

Elektromobilność – choroby wieku dziecięcego

Jednocześnie General Motors ogłosił, że będzie domagać się zwrotu kosztów od jednego z dostawców komponentów układu akumulatorów, którego oskarża o wadę produkcyjną powodującą w rzadkich przypadkach pożar pojazdu. Firma wykryła wady produkcyjne w niektórych ogniwach akumulatorów wyprodukowanych w zakładach LG Chem w Korei Południowej. To właśnie od LG, GM zamierza domagać się zwrotu kosztów kampanii naprawczej.

Chevrolet Bolt
Chevrolet Bolt starszej generacji – jak się okazuje problem z bateriami dotyczy również nowszych modeli(fot. Kevauto / Wikimedia)

Najnowsza akcja obejmuje praktycznie wszystkie niewezwane dotychczas do naprawy egzemplarze modelu Chevrolet Bolt – chodzi głównie o auta sprzedane na rynku północnoamerykańskim. General Motors ogłosiło też, że każde auto z wymienionym modułem akumulatorów trakcyjnych otrzyma nową 8-letnią gwarancję z limitem 100 tys. mil (160 tys. km) na wymieniany podzespół.

Problem ten nie dotyczy raczej polskich kierowców, bo Bolt jest bardzo rzadko spotykanym w Polsce modelem “elektryka”. Nie był oficjalnie nigdy u nas sprzedawany. Niemniej warto dodać, że producent opublikował także rady dla posiadaczy tych aut, by zminimalizować ryzyko pożaru zanim dotrą oni ze swoim autem do serwisu w celu wymiany ogniw. Co radzi GM?

  • Należy ustawić 90-procentowe ograniczenie ładowania akumulatorów trakcyjnych
  • Należy ładować pojazd częściej i unikać rozładowania akumulatorów poniżej ok. 70 mil (113 km) pozostałego zasięgu
  • Po naładowaniu pojazd powinien być zaparkowany na zewnątrz (a nie np. w garażu), firma odradza też pozostawianie aut na ładowanie w nocy wewnątrz pomieszczeń
2022 Chevrolet Bolt EV – wnętrze (fot. General Motors)

Oczywiście powyższe rady dotyczą sytuacji, zanim kierowca dotrze do serwisu w celu wymiany akumulatorów. Trochę to utrudni życie posiadaczom tego modelu, ale chyba lepiej mieć utrudnione życie niż je stracić w wyniku pożaru auta.

VW ID.3 spalił się po odłączeniu od ładowania

Total
0
Shares