Ile kosztowało ubezpieczenie OC w maju?

Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego kierowcy, nawet gdy nie korzysta z auta, ale jest ono zarejestrowane. Jak zmieniły się w maju ceny polis?
ubezpieczenie samochodu
(fot. Shutterstock)

Porównywarka cen ubezpieczeń ubea.pl dostarczyła danych dotyczących cen rynkowych obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia OC. Ile kosztowało ubezpieczenie OC w piątym miesiącu tego roku? Dobra wiadomość jest taka, że mimo zauważalnej inflacji na razie ceny nie poszybowały w górę. Złą wiadomością jest jednak to, że notowany od końca ubiegłego roku spadek cen polis OC, zatrzymał się już w kwietniu, a w maju ceny nie uległy istotnym statystycznie zmianom. Czy to zapowiedź podwyżek?

Ubezpieczenie auta – na co zwracać uwagę?

Niekoniecznie. W przypadku ubezpieczeń OC znaczny wpływ na ich ceny ma sytuacja na drogach, czyli – dosłownie – im więcej zdarzeń skutkujących koniecznością wypłaty odszkodowań, tym wyższe ceny polis ubezpieczeniowych – ten mechanizm działa od lat. Oczywiście inflacja też ma wpływ na ceny, bo firmy ubezpieczeniowe to nie działalność charytatywna, a agenci i pracownicy z branży ubezpieczeniowej też chcą podwyżek. Zmieniają się też koszty serwisowe, a przecież – pamiętajmy – jedną z metod odszkodowań jest przywrócenie uszkodzonego w wyniku kolizji auta do stanu sprzed zdarzenia, co również kosztuje, ceny części są urynkowione, stawki mechaników – też.

Barometr cen OC ubea
Po spadkach cen w pierwszym kwartale, stawki za polisy OC zatrzymały się (graf. ubea.pl)

Niemniej wg danych tzw. barometru cen OC publikowanego przez serwis ubea.pl, czyli zestawienia opartego na analizie ponad 100 tysięcy rzeczywistych kalkulacji ubezpieczeniowych wykonanych przez internautów w danym miesiącu można wnosić, że średni koszt polisy OC w maju wyniósł 1170 zł. Jest to wynik bardzo zbliżony do notowań z marca i kwietnia bieżącego roku. Pocieszające jest to, że majowe stawki za OC stanowiły średnio 94 proc. analogowych stawek ze stycznia bieżącego roku (barometr cen OC to wskaźnik względny odnoszący ceny ubezpieczeń z danego miesiąca względem pierwszego miesiąca danego roku).

Kierowcy porównujący koszt OC pomagają nam w anonimowy sposób badać zmiany cen ubezpieczenia na rynku. Wyniki ich kalkulacji są uśredniane i tworzą rezultat dotyczący wszystkich ubezpieczycieli” – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Gdzie jest najdroższe i najtańsze OC w Polsce?

Total
0
Shares