Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile kosztuje ładowanie elektryka w Polsce pod koniec 2023 roku?

Ładowanie samochodu elektrycznego ma być tańsze od tankowania samochodu spalinowego. Czy to prawda na publicznych stacjach ładowania? Nie.
Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego? (fot Shutterstock)

Przyglądamy się kilku polskim sieciom stacji ładowania, ile kosztuje ładowanie elektryka u poszczególnych operatorów i jak to się ma do kosztów tankowania auta spalinowego?

Nasze zestawienie to nie tylko ceny ładowania w najpopularniejszych sieciach operatorskich w Polsce, ale też porównanie ile będzie nas kosztować przejechanie 100 km autem elektrycznym przy założeniu, że posiadany pojazd zużywa 20 kWh/100 km, co jest dość realistycznym założeniem w przypadku większości modeli dostępnych na polskim rynku. Owszem, zimą zużycie może być nieco większe od tego założenia, za to w cieplejsze miesiące większość modeli jest w stanie jeździć zauważalnie oszczędniej.

Ile mamy aut elektrycznych i ładowarek w Polsce?

GreenWay Polska – tanie ładowanie? Niekoniecznie.

GreenWay Polska to jeden z najpopularniejszych operatorów stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce. Firma dysponuje jedną z najbardziej rozbudowaną siecią szybkich stacji ładowania prądem stałym (DC). Ile kosztuje ładowanie elektryka na stacjach tego operatora? Zgodnie z oficjalnym i aktualnym cennikiem (stan na dzień 7.11.2023; cennik obowiązuje od ) stawka zależy od tego, czy jesteśmy czy też nie, zarejestrowanym klientem operatora. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać np. w aplikacji mobilnej. Warto to zrobić, bo dzięki temu za energię pobraną ze stacji ładowania zapłacimy mniej. Jak prezentują się ceny ładowania. Oto oficjalny cennik GreenWay Polska:

Aktualny cennik Greenway Polska (źr. Greenway)

Jak widać różnice w cenach 1 kWh zależą zarówno od mocy ładowania jak i od tzw. planu jaki posiadamy. Najdrożej jest w przypadku ładowania jednorazowego: od 2,20 zł/kWh do 3,80 zł/kWh. Dlatego jeżeli zamierzamy choćby okazjonalnie korzystać z ładowarek tej sieci warto przejść na bezpłatny plan standardowy (czyli po prostu zarejestrować się w usłudze, to nic nie kosztuje). To redukuje ceny za kWh do poziomu od 1,95 zł/kWh do 3,25 zł/kWh. Wybór tzw. planów korzystnych cen to już rozwiązania dla posiadaczy aut elektrycznych, którzy regularnie zamierzają korzystać ze stacji ładowania tej sieci. Ceny za 1 kWh są w tych planach niższe, ale wymagana jest stała, comiesięczna opłata abonamentowa. Policzmy, ile kosztuje doładowanie 20 kWh (co powinno wystarczyć na przejechanie 100 km), a ile energia niezbędna na 1000 km i 2000 km trasy (odpowiednio 200 kWh i 400 kWh):

 • Koszt doładowania 20 kWh: od 39 zł (AC w planie standardowym) do 76 zł w przypadku ładowania jednorazowego na najszybszej ładowarce DC >100 kW.
 • Koszt doładowania 200 kWh w planie ENERGIA PLUS: od 350 + 34,99 zł (plan ENERGIA PLUS, ładowanie AC) do 520 + 34,99 zł za najszybsze ładowanie planie ENERGIA PLUS.
 • Koszt doładowania 400 kWh w planie ENERGIA MAX: od 640 + 99,99 zł (plan ENERGIA MAX, ładowanie AC) do 880 + 99,99 zł za najszybsze ładowanie w planie ENERGIA MAX.

Jak widać płatne plany abonamentowe opłacają się w przypadku częstszego korzystania z ładowarek. Przy dystansie 1000 km miesięczne optymalnym wyborem jest plan ENERGIA PLUS, w którym nawet w przypadku najszybszego (i najdroższego ładowania), koszt 200 kWh wynoszący z abonamentem 554,99 zł będzie i tak o ponad 200 zł niższy niż w przypadku ładowania 200 kWh w trybie ładowania jednorazowego na najszybszych ładowarkach (co kosztowało by 760 zł). Jeżeli miesięcznie autem elektrycznym pokonujemy jeszcze dłuższe dystanse, wtedy opłacalny staje się plan z najwyższym abonamentem i najniższymi cenami za 1 kWh.

Jak wypada GreenWay w porównaniu np. z tankowaniem samochodu spalinowego zużywającego 7 l paliwa na 100 km? Zakładając, że 1 l paliwa kosztuje 6,51 zł (średnia cena Pb95 wg danych Reflex), koszt przejechania dystansu 100 km, 1000 km i 2000 km przedstawia się następująco:

 • 100 km – 45,57 zł
 • 1000 km – 455,70 zł
 • 2000 km – 911,40 zł

Jak widać ładowanie elektryka na stacjach GreenWay wcale nie jest tańsze od tankowania auta tradycyjnym paliwem. Warto zaznaczyć, że powyższe wyliczenia kosztów ładowania nie uwzględniają opłat za czas na ładowarce, zwracamy uwagę, że powyżej pewnego czasu każda minuta na ładowarce również jest płatna. Jest od tego wyjątek dla złącz AC. Dodatkowe minuty po przekroczeniu limitu opłacamy na tych złączach w godzinach 7 – 21. Poza nimi za czas na ładowarce AC nie płacimy (ale na szybkich DC – już tak!).

Orlen Charge

Sieć ładowarek należących do PKN Orlen, po przejęciu punktów operatora Energa jest dziś największa w Polsce, jednak wynika to głównie z dużej liczby stacji AC. Orlen Charge również podrożał, ceny w ubiegłym roku były niższe. Jak kształtują się obecnie?

Cennik Orlen Charge (źr. Orlen Charge)

Jak widać cennik tego operatora jest znacznie prostszy. Policzmy nasze przykładowe koszty:

 • Koszt doładowania 20 kWh: od 39 zł (AC) do 63,80 zł w przypadku ładowania DC na stacji o mocy większej niż 125 kW.
 • Koszt doładowania 200 kWh: od 390 zł (AC) do 638 zł za najszybsze ładowanie DC.
 • Koszt doładowania 400 kWh: od 780 zł (AC) do 1276 zł za najszybsze ładowanie DC.

W powyższych wyliczeniach nie uwzględnialiśmy dodatkowych opłat za czas ładowania. Jak widać jedynie najtańsze i najwolniejsze ładowarki są cenowo konkurencyjne z tankowaniem klasycznych paliw.

Tauron

Cennik ładowania w sieci Tauron (źr. Tauron)

Tauron, podobnie jak Greenway rozróżnia klienta na zarejestrowanego i niezarejestrowanego oferując różne stawki zależnie od statusu. To jeden z najtańszych operatorów w Polsce. Niestety, jego sieć jest mała, na dodatek część stacji (np. w Opolu) przeszła do innego operatora. Więc obecnie sieć Tauron jest mniej liczna niż przed rokiem. Wracając do cen. Niezarejestrowani płacą drożej. Rejestracja jest bezpłatna, więc warto się zarejestrować. Oto ile kosztuje ładowanie elektryka w tej sieci.

 • Koszt doładowania 20 kWh: od 26,20 zł (AC; klient zarejestrowany) do 46,20 zł (Gość, korzystający z punktu DC).
 • Koszt doładowania 200 kWh: od 262 zł (AC; klient zarejestrowany) do 462 zł (Gość, korzystający z punktu DC).
 • Koszt doładowania 400 kWh: od 524 zł (AC) do 924 zł (Gość, korzystający z punktu DC).

Jak widać w tym przypadku pobór energii elektrycznej będzie tańszy niż tankowanie auta spalinowego spalającego 7 l/100 km tylko w przypadku korzystania z wolniejszych stacji AC.

EV+

Stacja ładowania sieci EV+ (fot. evplus.com)

Kolejny operator stacji ładowania w Polsce, oferuje dostęp za pośrednictwem karty RFID, aplikacji mobilnej EV+MAP jak i ad hoc (bez konieczności rejestracji), ceny zależą od typu i mocy ładowarki, poniżej kwoty jakie odczytaliśmy ze wspomnianej aplikacji dla różnych typów ładowarek:

 • DC CCS 175 kW – 3,20 zł/kWh (<59 min), 0,34 zł/min+3,20 zł/kWh (> 1h);
 • DC CCS/CHAdeMO 40 kW – 2 zł/kWh (bez limitu czasu);
 • AC Type 2 22 kW – 1,70 zł/kWh (bez limitu czasu);
 • AC Type 2 11 kW – ładowanie bezpłatne (ale opłata za parking!)

Jak widać operator ten ma bardzo zróżnicowane ceny zależnie od typu i mocy ładowarki jaką udało nam się namierzyć w aplikacji EV+MAP. Ładowanie elektryka najdrożej wychodzi oczywiście za pomocą najszybszych ładowarek (175 kWh znaleźliśmy w Poznaniu i okolicach tego miasta). Z kolei te najwolniejsze, 11 kW AC udało nam się znaleźć “za darmo”. Cudzysłów celowy, bo o ile za prąd faktcznie nie płacimy, to kilkanaście stacji 11 kW tej sieci ulokowano w parkingu płatnym Varso Place w Warszawie, gdzie parking kosztuje 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę (w weekendy 7 zł/h). Zatem mimo darmowego ładowania chcąc doładować 20 kWh energii, zapłacimy 20 zł za sam parking, na którym bezpłatna stacja ładowania 11 kW tej sieci stoi. Gdy weźmiemy koszty ładowania na najmocniejszej stacji, również okazują się one wyższe od kosztów tankowania auta spalającego 7 l/100 km.

E:on (dawniej Innogy)

Stacja ładowania e:on (fot. e:on)

W przypadku tego operatora stawka jest najprostsza z możliwych: 1,99 zł za kWh. Żadnych opłat za czas, żadnych abonamentów itp. Jak się kształtują nasze przykładowe koszty?

 • Koszt doładowania 20 kWh: 39,80 zł
 • Koszt doładowania 200 kWh: 398 zł
 • Koszt doładowania 400 kWh: 796 zł

Ładowanie elektryka na dość powolnych stacjach E:on (max 22 kW) tym razem wychodzi nieco taniej niż tankowanie. Nie zmienia to faktu, że ładowanie w domu to optymalny sposób “tankowania” auta elektrycznego. Gdy zechcemy pojechać gdzieś dalej i korzystać z szybkich stacji DC, tanio już nie będzie.

Spalinowe czy elektryczne? Porównujemy koszty wybranych modeli

Total
45
Shares