Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jaguar I-Pace – pierwszy elektryk Google Street View

Jaguar I-Pace spodobał się włodarzom Google’a, a dokładniej usługi Google Street View. Ten model jest pierwszym elektrykiem fotografującym ulice dla Google’a.
Jaguar I-Pace
W pełni elektryczny Jaguar I-Pace w nowej roli (fot. materiały prasowe)

Usługę Mapy Google znamy chyba wszyscy. Znamy też jedną z jej ciekawszych funkcji, czyli Google Street View. To dzięki niej można zobaczyć jak faktycznie wygląda dane miejsce i odbywać wirtualne wycieczki po całym świecie od Argentyny po Zimbabwe. Jednak funkcji tej nie byłoby, gdyby nie mozolna i mrówcza praca samochodów Google Street View. Google wybrało pierwszy model w pełni elektryczny do tej usługi. To Jaguar I-Pace namierzony na ulicach Dublina, stolicy Irlandii.

Jaki samochód elektryczny dziś kupisz w Polsce?

Google nawiązało współpracę z Jaguar Land Rover, dzięki czemu na ulicach Irlandii pojawiły się charakterystyczne samochody Jaguar I-Pace z zamocowanymi na dachu systemami mapowania terenu. Bezemisyjny samochód fotografujący otoczenie w 360 stopniach nie tylko zapisuje obraz, ale wyposażony jest też w czujniki dokonujące analizy powietrza. Ten pomysł Google wykorzystywało już wcześniej w samochodach jeżdżących na potrzeby usługi Google Street View, ale po raz pierwszy narzędzie pomiarowe same nie emituje spalin.

Jaguar I-Pace nie tylko fotografuje ale też mierzy jakość powietrza, co ma sens, bo sam nie smrodzi (fot. materiały prasowe)

Elektryczny Jaguar I-Pace będzie jeździć dla Google Street View po Dublinie przez rok gromadząc dane niezbędne do aktualizacji obrazów i danych w popularnej internetowej usłudze. Co więcej Google, a właściwie macierzysta spółka Alphabet Inc. zacieśnia współpracę z Jaguar Land Rover, bo jeżdżący dla Google Street View Jaguar I-Pace to nie jedyny zamówiony egzemplarz. Z tych samych modeli będzie korzystać inna spółka Alphabet Inc.: Waymo, marka doskonale znana każdemu, kto interesuje się próbami dotyczącymi autonomicznej jazdy.

Total
0
Shares