Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochód elektryczny – co dziś możesz kupić w Polsce?

Samochód elektryczny dziś dla wielu jest jeszcze egzotyką, ale to kwestia najbliższych lat, kiedy takie auta staną się codziennością.
samochód elektryczny
(fot. Shutterstock)

Rozważasz zakup samochodu elektrycznego? Jeżeli masz własny dom z garażem, w którym możesz zainstalować ładowarkę ścienną, to takie rozważania mają sens. Przejrzeliśmy aktualne oferty rynkowe producentów, którzy w swoim portfolio mają auta w pełni elektryczne. Nie interesowały nas pojazdy hybrydowe, czy hybrydy plug-in. Omijaliśmy także elektryki z tzw. “range extenderem”, które wg obowiązującego prawa formalnie są tylko hybrydami. Przegląd dotyczy pojazdów, w których możesz założyć zielone tablice i cieszyć się jazdą po buspasie, czy darmowym parkowaniem w miejskich strefach płatnego parkowania.

Na początek kilka uwag. Nasze zestawienie nie ocenia poszczególnych aut. Zależało nam na tym, byście w jednym miejscu mogli porównać ze sobą parametry, ceny, zasięgi, moce itp. różnych “elektryków”. Warunek: muszą one być dostępne na rynku polskim. Obecność modeli marki Tesla również uwzględniliśmy. Amerykańska marka Elona Muska nie ma formalnie oficjalnego salonu, ale możliwy jest już zakup auta za złotówki i jego odbiór w Polsce. Poszczególne modele samochodów w naszym zestawieniu prezentujemy w ujęciu alfabetycznym.

Audi e-tron

Audi e-tron (fot. Audi)

Elektryczny SUV Audi, dostępny jest obecnie w czterech odmianach: e-tron, e-tron Sportback, e-tron S oraz e-tron Sportback S. Najtańsza odmiana “zwykłego” Audi e-tron kosztuje od 308 400 zł. Samochód wyposażony jest w akumulator o pojemności 71,2 kWh, a najsłabszy motor elektryczny w gamie tego modelu generuje solidne 313 KM mocy, z maksymalnym momentem 540 Nm dostępnym od zera. Mocniejsze, ale też droższe odmiany tego wozu dysponują akumulatorem 95 kWh i mocami przekraczającymi 400 KM. Audi obiecuje nawet 400 km zasięgu, jednak w najtańszym i najsłabszym modelu dobrym wynikiem będzie 250 km.

BMW i3

BMW i3
BMW i3 (fot. BMW)

BMW aktualnie oferuje model i3 w wersji 120 Ah, czyli z akumulatorem o pojemności wyrażanej w kWh wynoszącej 42,2 kWh. To niewielkie auto dysponuje aż 170 KM mocy, podawany przez producenta zasięg w cyklu mieszanym (WLTP) to 285 – 308 km, ale jednocześnie firma informuje, że zasięg “w codziennym użytkowaniu” to 260 km. Ceny zaczynają się od 169 700 zł.

BMW iX3

BMW iX3
BMW iX3 (fot. BMW)

Pierwszy elektryczny SUV BMW, model iX3. Gabarytowo przypomina spalinowe X3. Motor elektryczny generuje 286 KM mocy. Energii dostarcza akumulator o pojemności 80 kWh, co zdaniem producenta ma pozwolić pokonać w cyklu mieszanym 450-459 km. Ceny tego auta startują od kwoty 268 900 zł. Jest tylko taki problem, że auto w tej chwili jest praktycznie niedostępne. Trzeba czekać na kolejne, wyprodukowane egzemplarze.

Citroën ë-C4

Citroën ë-C4 (źr. materiały prasowe producenta / Copyright William CROZES @ Continental Productions)

Elektryczny, kompaktowy SUV/crossover z Francji, to auto, które można zamówić już od kwoty 125 000 zł brutto. Auto napędza 136-konny silnik elektryczny, a energii dostarcza akumulator o pojemności 50 kWh. Ma to umożliwić pokonanie 350 km (WLTP) na jednym ładowaniu.

DS 3 Crossback e-Tense

Elektryczny DS 3 Crossback E-Tense (fot. DS Automobiles)

Crossover francuskiej marki premium, za jaką uchodzi DS, jest napędzany silnikiem znanym z wymienionego wcześniej Citroëna. Moc maksymalna to 136 KM. Akumulator również ma identyczną pojemność 50 kWh. DS zgodnie z cyklem WLTP ma pokonać do 320 km na jednym ładowaniu. Ceny tego modelu startują od 159 900 zł.

Fiat 500e

Fiat 500e (fot. Fiat)

Fiat tak bardzo chce wyróżnić model 500e, że usunął z niego logo własnej marki. Zamiast tego mamy z przodu liczbę 500. Auto napędza 118-konny silnik elektryczny. Akumulator o pojemności 42 kWh ma wystarczyć nawet na 320 km jazdy. Ceny tego modelu startują od 154 900 zł.

Honda e

Honda e (fot. Honda)

Elektryczna nowość Hondy to kolejne auto do miasta wyróżniające się nieszablonowym wzornictwem. Elektryczny silnik dostarcza 154 KM mocy napędzającej koła tylne. Pojemność baterii to 35,5 kWh, a zasięg 220 km. Ceny Hondy e zaczynają się od 152 900 zł.

Hyundai Ioniq

Hyundai Ioniq (fot. Hyundai)

Elektryczny Hyundai Ioniq to samochód raczej do spokojniejszej jazdy. Motor generuje moc do 120 KM. Energia jest czerpana z akumulatora o pojemności zaledwie 28 kWh. Auto dzięki temu jest lżejsze, ale trudno oczekiwać dalekiego zasięgu. Ten deklarowany przez producenta to 311 km. Ceny tego modelu startują od 184 500 zł.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
Hyundai Kona Electric (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Elektrycznym modelem Hyundai Kona mieliśmy okazję się przemieszczać i to w tańszej wersji z mniejszym akumulatorem o pojemności 42 kWh brutto (użyteczna: 39,2 kWh). Silnik na prąd generuje moc 136 KM. Zasięg tego auta wg specyfikacji i WLTP to 289 km. Komputer naszego egzemplarza testowego wskazał przy pełnym naładowaniu zasięg 246 km. Producent przygotował też ofertę na ten model, ceny zaczynały się od poziomu 124 500 zł, co – w teorii – pozwalałoby uzyskać rządowe dopłaty do auta elektrycznego.

Jaguar i-Pace

Jaguar i-Pace (fot. Jaguar)

Jaguar proponuje bezkompromisowego, sportowego SUV-a coupé klasy premium. Auto jest komfortowe i dynamiczne. Pierwszą setkę osiąga w 4,8 sekundy. Motor elektryczny generuje moc 400 KM i 696 Nm momentu obrotowego, dostępnego oczywiście od zera. Energia dostarczana przez akumulator o pojemności 90 kWh ma wystarczyć na pokonanie w cyklu mieszanym do 470 km. Ceny startują od 359 500 zł.

Kia e-Niro

Kia e-Niro (fot. Kia)

Podobnie jak wspomniany wcześniej Hyundai Kona Electric, również Kia e-Niro bratniej marki wyposażana jest w akumulatory o dwóch pojemnościach: 42 kWh i 64 kWh. Silnik o mocy 136 KM (w słabszej wersji) jest taki sam jak w testowanym przez nas Hyundaiu Konie Electric. Deklarowany zasięg to 289 km wg WLTP. Ceny startują od 146 990 zł.

Kia e-Soul

Kia e-Soul (fot. Kia)

Nieco mniejsza, wyróżniająca się kanciastymi kształtami Kia e-Soul oferowana jest z tymi samymi zespołami napędowymi i akumulatorami co wspomniany wyżej model e-Niro. Ceny e-Soul startują od kwoty 139 990 zł. Szacowany zasięg wg WLTP to 277 km dla wersji z akumulatorem 39,2 kWh (42 kWh brutto).

Mazda MX-30

Mazda MX-30
Mazda MX-30 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Mazda oferuje na polskim rynku jeden model elektryczny i jest to wyróżniający się stylistycznie – tak z zewnątrz jak i wewnątrz – model MX-30. Więcej o nim znajdziecie w recenzji tego dokładnie auta, które widzicie na powyższej fotografii. Ceny startują od 142 900 zł.

Mercedes EQC

Mercedes-Benz EQC (fot. Mercedes-Benz)

Kolejny elektryczny duży SUV klasy premium w naszym zestawieniu. Mercedes proponuje luksusowo wykończone auto o nieco mniejszym od konkurencji (Audi i Jaguar) akumulatorze o pojemności 80 kWh, ale już w zakresie mocy kompromisów nie ma. 408 KM – tyle generuje elektryczny silnik tego auta. Zasięg WLTP to 417 km, ale już amerykańska EPA podaje 354 km. Ceny modelu startują od 334 700 zł.

Mercedes EQV

Mercedes-Benz EQV (fot. Mercedes-Benz)

Elektryczny van Mercedesa dysponuje 204 KM mocy generowanej przez silnik elektryczny napędzający przednią oś. Bateria ma pojemność 90 kWh, co ma pozwolić na pokonanie 363 km w cyklu WLTP. Ceny tego auta zaczynają się od 343 219 zł.

Mini Electric

Mini Electric (fot. Mini)

Pierwsze w pełni elektryczne Mini oferuje wszystko to, co klasyczne mini – niepowtarzalny design i styl, ciasną tylną kanapę i bagażnik mieszczący portfel właściciela. Jednak radości z jazdy nie brakuje. Auto przy niewielkich gabarytach dysponuje 184 KM mocy. Bateria o pojemności 32,6 kWh ma rzekomo wystarczyć na pokonanie do 234 km (WLTP). Ceny tego modelu startują od 139 900 zł.

Nissan e-NV200

Nissan e-NV200 (fot. materiały prasowe Nissan)

Użytkowe auto Nissana nie emitujące ani grama CO2 podczas jazdy dysponuje 109 KM mocy. Akumulator o pojemności 40 kWh zapewnia zasięg do 200 km w cyklu mieszanym. Ceny tego samochodu startują od kwoty 159 777 zł.

Nissan Leaf

Nissan Leaf
Nissan Leaf (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Jeden z najpopularniejszych samochodów elektrycznych świata i pierwszy, który stał się naprawdę popularny. Obecnie na rynku jest II generacja tego auta. Mieliśmy okazję testować zarówno wersję słabszą z mniejszym akumulatorem o pojemności 40 kWh, jak i mocniejszą, z baterią o pojemności 62 kWh. Ceny tego auta zaczynają się od 122 900 zł, co czyni tego Japończyka jednym z najbardziej korzystnie wycenionych aut na polskim rynku.

Opel Corsa-e

Opel Corsa-e
Opel Corsa-e (fot. Opel)

Opel Corsa-e ma silnik elektryczny o mocy 136 KM. Przyśpiesza do 100 km/h w 8,1 sekundy. Samochód dysponuje akumulatorem o pojemności 50 kWh, dzięki czemu dysponuje zasięgiem wynoszącym 337 kilometrów wg normy WLTP. Ceny Opla Corsy-e również wypadają korzystnie na tle wielu innych modeli. Zaczynają się od 122 900 zł – tyle samo co w przypadku Nissana Leaf, który jednak ma mniejszy akumulator przy tej kwocie.

Opel Mokka-e

Opel Mokka-e (fot. Opel)

Niebanalny miejski crossover na prąd to auto, które może się podobać, a jednocześnie nie zagląda do kieszeni tak głęboko jak np. Fiat 500e, czy elektryczne Mini. 136-konny, elektryczny crossover wyposażony jest w 50 kWh akumulator, co ma zapewnić zasięg do 322 km. Ceny tego samochodu startują od 139 900 zł.

Opel Vivaro-e

Opel Vivaro-e (fot. Opel)

Elektryczny furgon startuje cenowo od 171 400 zł brutto. Deklarowany przez producenta zasięg to od 230 do 330 km zależnie od wyposażenia (w przypadku wersji najtańszej patrzymy na pierwszą z tych liczb). Auto dostarczane jest w dwóch odmianach z akumulatorem 50 kWh i 75 kWh. Auto jest dostępne również w wersji z przedziałem załogowym ze sztywną przegrodą lub przesuwną kanapą, a także jako kombi.

Opel Zafira-e Life

Opel Zafira-e Life (fot. Opel)

Duży ośmioosobow van na prąd to w sam raz propozycja dla naprawdę dużej rodziny. Dostępna jest też wersja 9-osobowa lub lepiej wyposażony 6-osobowy salon na kołach. Ceny tego auta startują od 208 550 zł. Podobnie jak w modelu Vivaro-e do dyspozycji są dwa pakiety akumulatorów: o pojemności 50 kWh i 75 kWh. W najtańszej wersji zasięg WLTP to 238 km. W droższej – 339 km.

Peugeot e-208

Peugeot e-208 (fot. Peugeot)

Zerowa emisja, nieszablonowy styl i 340 km zasięgu. Ceny startują od 124 900 zł. Auto napędza elektryczny motor generujący 136 KM, akumulator ma pojemność 50 kWh.

Peugeot e-2008

Peugeot e-2008 (fot. Peugeot)

Modny miejski SUV? Jeżeli dysponujecie co kwotą 149 700 zł, to jedną z opcji jest francuski elektryczny SUV. Model e-2008 napędza 136-konny silnik znany z innych elektrycznych modeli gamy PSA (Citroën, Opel).

Peugeot e-Expert

Peugeot e-Expert (fot. Peugeot)

Dostawczy Peugeot e-Expert cenowo startuje od kwoty 166 296 zł. Auto podobnie jak Opel Vivaro-e czy Zafira-e, oferowane jest z akumulatorem 50 kWh lub 75 kWh. W przypadku wyboru mniejszego zasięg WLTP to 230 km. Większy pozwoli pokonać do 330 km.

Porsche Taycan

Porsche Taycan (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Porsche wkraczając w świat elektromobilności nie cyzelowało zasięgów. Skupiło się na tym, co potrafi najlepiej – olbrzymia moc, fenomenalna trakcja, doskonała przyczepność. Mieliśmy okazję mierzyć się zarówno z “najtańszym” Porsche Taycan 4S, jak i droższym i szybszym Porsche Taycan Turbo S. Ceny tego modelu startują od 457 000 zł.

Renault Zoe

Jedno z najchętniej kupowanych aut elektrycznych w Europie. Renault Zoe oferuje przestrzeń znacznie większą, niż na to wskazywałyby zewnętrzne gabaryty tego pojazdu. Ceny startują od 135 900 zł za wersję z silnikiem 108 KM (wersja R110). Dostępny jest też mocniejszy, 135-konny motor. Na pokładzie akumulator o pojemności 52 kWh, a zasięg wg WLTP to 395 km.

Renault Kangoo Z.E.

Renault Kangoo Z.E. w Nadleśnictwie Bytnica (fot. materiały prasowe Renault)

Elektryczny, użytkowy Renault Kangoo Z.E. dostępny jest już od 119 900 zł. Z akumulatorem o pojemności 33 kWh (w tańszej wersji) przejedziemy 200 km.

Renault Master Z.E.

Renault Master Z.E. w Tatrzańskim Parku Narodowym (fot. materiały prasowe Renault)

Renault Master to najchętniej kupowane w Polsce auto dostawcze – oczywiście mowa o wersjach spalinowych. Jednak elektryczny Master Z.E. nie traci nic z funkcjonalności spalinowego odpowiednika, a za to jest zeroemisyjny. Auto było testowane m.in. przez załogę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ceny tego modelu startują od 247 500 zł. W wersji z akumulatorem o pojemności 33 kWh, samochód ma przejechać do 120 km bez ponownego ładowania.

Škoda Citigo-e IV

Škoda Citigo-e IV (fot. Škoda)

Mała, elektryczna Škoda jest najtańszym w Polsce, nowym samochodem elektrycznym. Ceny tego modelu zaczynają się od kwoty 82 050 zł za bazową wersję Ambition. Sugerowany zasięg tego auta to 260 km.

Smart EQ fortwo

Smart EQ fortwo na targach we Frankfurcie w ubiegłym roku (fot. Shutterstock)

Kolejny, dostępny w naszym kraju samochód elektryczny w cenie poniżej 100 000 zł. Ceny modelu Smart EQ fortwo zaczynają się od 96 900 zł. Tyle, że to auto dwumiejscowe, mniej funkcjonalne od choćby Škody Citigo, choć z całą pewnością bardziej stylowe. Bazowo motor elektryczny generuje moc 82 KM, co w takim małym aucie jest w zupełności wystarczające. Akumulator, jak na auto wyłącznie elektryczne jest mały – ma pojemność 17 kWh, co zdaniem producenta wystarczy na pokonanie ok. 160 km.

Smart EQ forfour

Smart EQ forfour (fot. Grzegorz Czapski / Shutterstock)

Nieco większy smart to samochód elektryczny pozwalający jechać czterem osobom. Cena, wciąż poniżej 100 tys. zł. Zaczyna się od kwoty 98 400 zł. Moc elektrycznego silnika jest identyczna jak w wersji dwumiejscowej (82 KM). Zasięg z pełną baterią to 130 km.

Tesla Model 3

Tesla Model 3
Tesla Model 3 (fot. Tesla)

Jeszcze do niedawna zakup Tesli w Polsce nie był możliwy, owszem, auto można było zamówić online (tak jest zresztą do dziś), ale odbiór np. w Berlinie, czy Holandii. Dziś nabywcy tej marki odbiorą swój pojazd w Polsce. Tesla Model 3 w najtańszej odmianie Standard Range Plus wyceniane jest na kwotę od 199 990 zł. W tej wersji napęd na tylne koła, zasięg szacowany do 430 km.

Tesla Model S

Tesla Model S (fot. Tesla)

Topowy model amerykańskiej marki produkującej wyłącznie auta elektryczne. Cena podstawowego model S Long Range Plus zaczyna się od 373 490 zł. W tej cenie otrzymujemy bardzo dynamiczny pojazd (3,8 s do 100 km/h) o zasięgu – w najtańszej wersji – 652 km.

Tesla Model X

Tesla Model X (fot. Tesla)

Tesla modelem X chciała udowodnić, że potrafi zbudować również dużego, rodzinnego SUV-a. Patrząc na zdjęcie tego auta nie widać jego gabarytów, ale to ponad pięciometrowy kolos z siedmioma miejscami (w opcji – bazowo ma pięć miejsc). Zasięg sugerowany zgodny z WLTP to 561 km za tańszą odmianę Long Range Plus. Ceny startują od 412 490 zł. W topowym wydaniu ten samochód elektryczny jest jednym z najszybszych SUV-ów na Ziemi.

Volkswagen e-up!

VW e-up! (fot. VW)

Najmniejszy, elektryczny Volkswagen to “bliźniak” Škody Citigo-e IV. Pod maską ten sam 83-konny silnik elektryczny czerpiący energię z baterii o pojemności 32,3 kWh. Szacowany zasięg w cyklu mieszanym to 258 km. Ceny startują od 99 490 zł.

Volkswagen ID.3

Volkswagen ID.3 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Wyrastający na lidera europejskiego rynku elektromobilnego kompaktowy samochód elektryczny Volkswagen ID.3 to auto, które w bazowej konfiguracji w cenniku niemieckiej marki startuje od kwoty 155 890 zł. My mieliśmy okazję testować wersję VW ID.3 1st Edition.

Volkswagen ID.4

Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4 (fot. VW)

Tego modelu jeszcze oficjalnie nie ma, ale można je już zamawiać, dlatego uwzględniamy go w naszym przeglądzie. ID.4 we edycji 1st Edition startuje od 202 390 zł. Auto napędza 204-konny motor elektryczny zasilany z akumulatora o pojemności 77 kWh. Sugerowany zasięg w cyklu mieszanym to okrągłe 500 km.

Total
0
Shares