Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak bezpiecznie zapakować bagaż? Pięć krótkich porad

Spakowanie się na dalszą trasę powinno być rozplanowane i przemyślane. Jak umieścić bagaż w samochodzie, by był bezpieczny?
fot. Michał Beszta-Borowski/Automotyw.com

Załadunek samochodu w przypadku dużej ilości bagaży jest zagadką dla niejednego kierowcy. Jak włożyć walizki, by się zmieściły? Czy warto jest zabierać więcej, niż potrzebujemy? Co zrobić, by bagaż nie stanowił zagrożenia dla samochodu i pasażerów? Przedstawiamy nasz krótki, pięciopunktowy poradnik, dzięki któremu wakacyjna trasa będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza.

1. Rozplanuj priorytety

bagaż
Największe torby zapakuj rzeczami niepotrzebnymi w trasie. Umieść je na samym końcu bagażnika (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Najważniejszym aspektem przy pakowaniu bagażu jest odpowiednie rozplanowanie. Najcięższe i najmniej istotne na tle podróży torby włóż jako pierwsze na sam koniec kufra. Upewnij się, że nie będziesz miał potrzeby otwierać ich po drodze. Kolejność umieszczania bagażu w samochodzie jest dość oczywista, ale nie wszyscy o tym pamiętają. Zdecydowanie ogranicz ilość niepotrzebnych rzeczy. Upewnij się, co wchodzi w skład Twojego ubezpieczenia i ogranicz ilość narzędzi w bagażniku do koniecznego minimum.

Pamiętaj też, by możliwie na wierzchu mieć dostęp do najważniejszych przedmiotów podstawowego wyposażenia samochodu: apteczki, trójkąta, czy gaśnicy. Na podłogę nad kołem zapasowym umieść lekkie i łatwo wyciągalne bagaże, a klucz do kół postaraj się skompletować i umieścić blisko koła zapasowego. Warto jest też wziąć koc, który może się przydać do drobnych czynności serwisowych, czy zabezpieczenia bagaży przed deszczem w sytuacji kryzysowej.

2. Umieść bagaże ciasno i bezpiecznie

bagaże
Chaos w bagażniku to Twój wróg. Staraj się umieścić bagaże tak, by miały możliwie małą powierzchnie do poruszania się (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Pamiętaj, że najbardziej niebezpieczny w czasie wypadku bagaż, to ten leżący luzem. Wszystkie przedmioty w samochodzie należy odpowiednio zabezpieczyć. Nie kładź laptopa na desce rozdzielczej, czy luzem na fotelu. Plecak zapnij pasem bezpieczeństwa, lub schowaj między fotel a kanapę. Małe przedmioty umieść w nerce lub poręcznej torebce, by mieć je w jednym i łatwo dostępnym miejscu, zawsze pod ręką. Napoje chowaj do specjalnie wyprofilowanych miejsc w samochodzie (cupholdery, boczki drzwi) i korzystaj ze schowków. Dokumenty pasażerów i auta najlepiej umieścić w jednym miejscu, by w razie kontroli nie musieć ich szukać w bagażniku.

bagaż
Schowki i mniejsze torby pomogą w organizacji miejsca na istotne drobiazgi – dokumenty, klucze do domu, telefon, czy portfel (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Korzystaj z uchwytów ISOFIX – torby lub plecaki można łatwo zabezpieczyć karabińczykiem do mocowania fotelika. W bagażniku sprawdź, czy masz haczyki na pas – krótka, transportowa linka do zaciśnięcia walizek zdecydowanie zmniejszy ryzyko spowodowania szkód w czasie kolizji.

plecak cargo Czy warto przypinać plecak pasami?
Koniecznie zabezpiecz plecak. Pomogą Ci w tym na przykład pasy bezpieczeństwa (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
plecak za fotelem
Niekiedy bezpiecznym miejscem jest też przestrzeń na nogi za fotelami. Plecak lub torba są wtedy bez większych możliwości ruchu i podróżują bezpiecznie (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

3. Nie spiesz się

ustawienie toreb w bagażniku
Do poprawnego załadowania auta potrzeba czasu. Zaplanuj kilka konfiguracji ustawienia toreb i wybierz najbezpieczniejszą z nich (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Przed wyjazdem zostaw sobie odpowiedni zapas czasu, by dokładnie zaplanować i zapakować bagaż. Pośpiech jest głównym wrogiem bezpieczeństwa. Spokojne przeszukanie auta pod kątem możliwości zabezpieczenia bagażu, miejsc do przechowania dokumentów i przedmiotów pierwszej potrzeby, czy sprawdzenie wyposażenia samochodu znacząco ułatwi problem załadunku. Margines czasu pozwoli też na ustalenie kilku konfiguracji ułożenia walizek. Bagaż umieszczony “na szybko” może źle pasować do kształtu bagażnika, przez co nawet najlepsze zabezpieczenie może zawieźć.

4. Nic na siłę!

jak wozić laptopa?
Nie potrzebujesz czegoś? Nie bierz! Umieszczanie przedmiotów “na siłę”, w niebezpiecznych miejscach może wywołać więcej szkód, niż pożytku (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Zdarza się, że bagażu jest zdecydowanie więcej, niż samochód jest w stanie przyjąć. Nie “upychaj” na siłę toreb, które się nie mieszczą. Wszystko, co wystaje powyżej linii półki bagażnika, może być niebezpieczne dla pasażerów i tylnej szyby samochodu. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na zamontowanie bagażnika dachowego. Istnieje wiele wypożyczalni, a wynajem “boxa” zazwyczaj nie przekracza 250 złotych. Warto jest zainwestować, jeśli na szali jest bezpieczeństwo podróży.

5. Dostosuj samochód do obciążenia

opona
Odpowiednie ciśnienie w kołach i regulacja świateł to podstawowe czynności, które powinieneś wykonać po obciążeniu samochodu (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Na sam koniec, gdy auto już jest odpowiednio załadowane, pamiętaj o dostosowaniu go do obiążenia. Zwiększ ciśnienie w oponach – znakomita większość samochodów jest wyposażona w tabliczkę informującą o odpowiednim ciśnieniu w zależności od załadunku i ilości pasażerów. Istotne również jest zadbanie o regulację świateł. Obiążenie tylnej osi spowoduje uniesienie się przodu, a to może skutkować oślepianiem kierowców z przeciwka i złym doświetleniem drogi. Jeśli nie jesteś pewny w jaki sposób wyregulować światła, odwiedź najbliższą stację diagnostyczną. Większość diagnostów nie pobiera za to żadnej opłaty, a Ty będziesz mieć pewność, że wyruszasz w drogę bezpiecznym samochodem.

Bezpieczeństwo ważniejsze niż drobiazgi

Rodzina i ich samochód
(fot. Shutterstock)

Wyjazdy wakacyjne powinny wiązać się z relaksem i odstresowaniem. Złe umieszczenie bagażu może spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji, które mogą narazić zdrowie pasażerów nawet przy awaryjnym hamowaniu. Warto jest więc zrezygnować z kilku drobiazgów, niż zabrać ze sobą więcej niż potrzebujemy i nie wrócić z urlopu.

Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy polskiej firmie CARGO by OWEE

Total
43
Shares