Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak dobrać wycieraczki do samochodu – krótki poradnik

fot. pixabay

Wydawać by się mogło, że z zakupem wycieraczek samochodowych nie można mieć kłopotów. Mówimy przecież o elemencie małym i w porównaniu do innych części auta – stosunkowo tanim. Nic bardziej mylnego! Odpowiednie dobranie nowych wycieraczek może okazać się kłopotliwe – zwłaszcza dla kierowców młodych lub mało doświadczonych. Jak więc zrobić to tak, by nie wydać pieniędzy bezsensownie i móc cieszyć się czystymi szybami w każdych warunkach?

Wymiana wycieraczek samochodowych – zgodnie z poradami specjalistów – powinna odbywać się wtedy, gdy dotychczasowe przestają dobrze spełniać swoją funkcję. Alarmujące powinny być dla nas różnego rodzaju oznaki zużycia piór, takie jak:

  • skrzypienie, piszczenie, chrobotanie,
  • rozmazywanie zanieczyszczeń na szybie, niedokładne zbieranie wody, pozostawianie smug na szkle.

Dodatkowo – jeśli nasze wycieraczki narażone są zazwyczaj na trudne warunki atmosferyczne – warto przemyśleć ich wymianę 2 razy do roku – przed jesienią i po zimie.

Kiedy już podejmiemy decyzję o wymianie wycieraczek, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Wycieraczki samochodowe – wybrać szkieletowe, bezszkieletowe czy może hybrydowe?

Standardowe pytanie, przed którym z pewnością staniemy, dotyczy wyboru typu wycieraczek, który będziemy musieli wybrać do naszego samochodu.

Jeśli wybieramy spośród wycieraczek szkieletowychbezszkieletowych, czy też hybrydowych powinniśmy zwrócić uwagę na nasz styl jazdy oraz warunki, z jakimi na co dzień musi mierzyć się nasz samochód.

Jeśli jesteśmy kierowcami spokojnymi i nie osiągamy podczas jazdy zawrotnych prędkości – możemy zdecydować się na wycieraczki szkieletowe. Nie są one tak elastyczne jak wycieraczki płaskie (bezszkieletowe), jednak ich wytrzymałość i siła docisku pióra do szyby z pewnością nas miło zaskoczą.  Wycieraczki bezszkieletowe natomiast jeszcze lepiej przylegają do szyby, ponieważ łączą się z szybą całościowo. Dzięki temu minimalizują szum powietrza przy jeździe oraz dokładniej czyszczą szybę, a przy wyższych prędkościach są do niej dociśnięte z większą mocą.

Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wus/

Warto również mieć na uwadze warunki atmosferyczne, na jakie narażone jest nasze auto. Jak wiadomo – szkielet, który stanowi podstawę pierwszego typu wycieraczek, wykonany jest z metalu (w zależności od jakości może on być bardziej lub mniej wytrzymały). Jeśli więc samochód zostawiamy pod gołym niebem, gdzie wystawiony jest na działanie deszczu, śniegu i zmian temperatury, lepszym rozwiązaniem będzie wybór wycieraczek bezszkieletowych, które nie poddadzą się korozji.

Do wyboru mamy również wycieraczki hybrydowe, które łączą w sobie cechy poprzednio wymienionych typów. Ich szkielet zamknięty został wewnątrz obudowy przez co jest mniej widoczny. Tego rodzaju wycieraczki są wytrzymałe, bardzo dobrze przylegają do szyby, a także są odporne na warunki zewnętrzne, w których przyjdzie im pracować.  

fot. pixabay

Dobór rozmiaru wycieraczek samochodowych – czy to ważne?

Poza rodzajem wycieraczek, kolejnym wyznacznikiem będzie ich rozmiar. Jak łatwo się domyślić – nie do każdego samochodu będą pasowały te same wycieraczki. Długość ramion powinniśmy dostosować do modelu naszego auta. Trudno jednak wymagać od kierowców tego, by pamiętali, jaki rozmiar wycieraczek odpowiada modelowi ich samochodu.

Następną istotną rzeczą jest znajomość typu mocowania wycieraczki w samochodzie – tych może być nawet 13 różnych, więc nawet doświadczeni kierowcy mogą się pogubić. W celu znalezienia odpowiednich wycieraczek do swojego samochodu warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki na stronie oximo.info, która – po otrzymaniu od nas informacji na temat marki i modelu auta – zaproponuje odpowiednie wycieraczek, które na pewno będą pasować do naszego samochodu!

Pamiętaj o jakości!

Decydując się na wymianę dotychczasowych wycieraczek na nowe, powinniśmy mieć na uwadze – poza rodzajem i rozmiarem wycieraczek – również jakość ich wykonania. W tym miejscu warto obalić krążący od lat mit, który mówi, że tylko drogie wycieraczki mogą cechować się dobrą pracą, jakością i wytrzymałością. Podczas poszukiwań warto skupić się na specyfikacjach technicznych – takich jak skład materiałowy ramion i piór. Szczególną uwagę warto poświęcić wycieraczkom, w których składzie odnajdziemy ocynkowaną stal, poliwęglan czy też teflon.

Dobra jakość zastosowanych materiałów zagwarantuje nam wydajną pracę wycieraczek, a co za tym idzie – czyste szyby, lepszą widoczność drogi i bezpieczeństwo w trasie.

Total
15
Shares