Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jaki fotelik dla dziecka? Bezpieczny. Wyniki testów ADAC – oto dobre foteliki

Foteliki dla dzieci to obowiązek prawny i wyraz dbałości rodziców o dzieci. Dziś Dzień Matki, mamy nadzieję, że te informacje okażą się przydatne.
Dziecko w foteliku
Dziecko w foteliku (fot. Shutterstock)

Niemiecki ADAC sprawdził 26 fotelików dziecięcych w teście porównawczym. I choć test przeprowadzony przez niemiecką organizację dotyczył niemieckiego rynku, to umówmy się. Niemcy to nie antypody – to co jest na rynku w Niemczej jest dostępne i w Polsce. A jakby nie było w lokalnych sklepach zawsze pozostaje Amazon. Jaki fotelik dla dziecka będzie najbardziej bezpieczny? Eksperci z ADAC wyróżnili kilka produktów, jakie? Poniżej odpowiedź.

Zakupu fotelika nigdy nie należy dokonywać na podstawie wyłącznie testów. Rodzice powinni przede wszystkim planowany sprzęt dosłownie przymierzyć i do dziecka i do auta. Ponadto same foteliki różnią się przeznaczeniem, inne są te dla niemowląt, a inne dla dzieci starszych.

Jaki fotelik dla dziecka? Jak wybrać?

Foteliki dla niemowląt

Maxi Cosi Tinca z bazą to najtańszy model z grupy najwyżej ocenionych fotelików dla najmłodszych (źr. ADAC Technik Zentrum Landsberg)

W najmłodszej grupie wiekowej ADAC wyróżnił najwyższymi ocenami (1,7 – przy czym używana jest niemiecka skala “szkolna” – 1 to najlepsza ocena, 6 – najgorsza) trzy modele fotelików:

  • Besafe Babyzen Yoyo iZi Go Modular X1 i-Size z bazą iZi Modular i-Size
  • Maxi Cosi Tinca z bazą ISOfix
  • Besafe Stokke iZi Go Modular X1 i-Size z bazą

Foteliki Besafe są przeznaczone dla dzieci od 40 do 75 cm, minimalny wymiar w przypadku Maxi Cosi to 45 cm. Jeżeli chodzi o ceny, to najtańszym produktem jest fotelik Maxi Cosi Tinca.

Foteliki do ok. 1,5 roku

Silver Cross Simplicity z podstawką Simplifix ISOfix uzyskał wysokie i równe wyniki w testach cząstkowych (źr. ADAC Technik Zentrum Landsberg)

Kolejną testowaną grupą, były foteliki dla dzieci do ok. 1,5 roku. W tym przypadku najwyższe oceny otrzymały dwa produkty:

  • Silver Cross Simplicity z podstawką Simplifix ISOfix
  • Peg Perego Primo Viaggio Lounge z bazą

Pierwszy z wymienionych modeli to produkt, który w testach cząstkowych wypadał bardzo dobrze i równo, z kolei drugi model miał nieco wyższą notę za bezpieczeństwo (1,4 wobec 1,6 w przypadku Silver Cross Simplicity), ale eksperci ADAC uznali, że mógłby być wykonany z bezpieczniejszych chemicznie materiałów (ocena cząstkowa 3,1 wobec 2,2 w przypadku fotelika Silver Cross) uzyskał najwyższą notę za bezpieczeństwo.

Foteliki dla dzieci do lat 4

Peg Perego Primo Viaggio 360 (źr.: ADAC Technik Zentrum Landsberg)

W tej kategorii oceny nie były dobre. Zbadano trzy modele, z których tylko jeden uzyskał ocenę dostateczną (2,8). Mowa o modelu Peg Perego Primo Viaggio 360, który nie tylko okazał się najbardziej bezpieczny w tej grupie badanych fotelików, ale wyróżniono go też za łatwość czyszczenia i ergonomię.

Foteliki dla dzieci do ok. 7 lat

Fotelik Axkid One+ (źr. ADAC)

W tej grupie było inaczej – sprawdzono dwa modele i obydwa uzyskały ocenę dobrą. Mowa o następujących produktach:

  • Axkid One
  • Axkid One +

Model z “plusem” jest oczywiście droższy, ale różnica w teście pomiędzy odbywa produktami jest bardzo niewielka, ogranicza się do kwestii ergonomii. Eksperci ADAC zwracają jednak uwagę, że to produkt specyficzny i nie będzie pasować do każdego auta. Montaż za pomocą pasa w tym przypadku nie jest możliwy, a foteliki te ze względu na ich wielkość mogą zwyczajnie nie zmieścić się do mniejszych aut.

Foteliki dla dzieci ok. 12 lat (do 150 cm)

Cybex Solution S i-Fix (źr. ADAC Technik Zentrum Landsberg)

W ostatniej grupie produktów przeznaczonych dla najstarszych dzieci najwyższą notę (ocena 1.8) uzyskał model Cybex Solution S i-Fix. Model ten uzyskał bardzo wysoką notę za czystość chemiczną (brak jakichkolwiek niepożądanych składników), wysoko oceniono też bezpieczeństwo oraz łatwość czyszczenia. Najsłabiej (ale wciąż bardzo dobrze) wypadła ergonomia tego modelu.

Na koniec warto jeszcze obejrzeć jak ADAC testował foteliki dla dzieci:

Total
0
Shares