Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jakość paliw w Polsce. Mapa kontroli UOKiK

jakość paliw
Jakość paliw można łatwo sprawdzić – wystarczy smartfon i mapa przygotowana przez UOKiK (fot. Shutterstock)

Wakacje to czas, kiedy zwykle jesteśmy siłą rzeczy zmuszeni do tankowania naszych aut na nieznanych nam stacjach paliw. W takiej sytuacji warto wiedzieć jaka jest jakość paliw na poszczególnych stacjach benzynowych w Polsce. Ułatwi to nam mapa opublikowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Samochody, które mało palą

Co ważne, mapa zawiera aktualne informacje, pochodzące z punktów skontrolowanych przez UOKiK wyłącznie w tym roku, są to zatem dane aktualne, a nie przestarzałe. Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że czerwonych punktów na mapie, czyli punktów, w których wykryto paliwa o złej jakości jest bardzo niewiele.

Mapa kontroli w zakresie paliw ciekłych (benzyny i ON), biopaliw ciekłych oraz gazu skroplonego (LPG) w 2021 roku (źr. UOKiK / Google Maps)

Mapa jest bardzo wygodna w obsłudze, ponieważ powstała w oparciu o doskonale znany wszystkim mechanizm Map Google. Dzięki czemu z łatwością możemy przybliżać dowolny fragment mapy. Odwiedzając witrynę z mapą jakości paliw możemy nie tylko zobaczyć gdzie znajdują się skontrolowane stacje, ale też – po kliknięciu w każdy symbol kontroli (zielony kciuk w górę lub czerwony w dół) otrzymać dokładne informacje nie tylko o lokalizacji danego punktu, ale też datę przeprowadzenia kontroli, czy krótki opis dlaczego np. dana stacja nie spełnia wymagań.

Jakość paliw w Polsce systematycznie się poprawia (graf. UOKiK)

UOKiK zauważa, że jakość paliw w Polsce systematycznie się poprawia. Podczas pierwszej tego typu kontroli przeprowadzonej w 2003 roku odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł aż 30 proc. W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. W 2020 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypominamy też, że również o cenach paliw w Polsce poinformują Mapy Google’a

Total
32
Shares