Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jazda zautomatyzowana. Poziomy (SAE J3016), prawo i przyszłość

Jazda pojazdem autonomicznym (fot. mat. prasowe)

Od wielu lat mówi się o pojazdach autonomicznych. Coraz więcej tego typu technologii trafia do samochodów, które możemy kupić w salonach. Żaden producent nie stworzył jeszcze akceptowalnie skutecznego samochodu autonomicznego, który poradziłby sobie w każdej sytuacji na drogach. Autostrady są już praktycznie opanowane, ale największym wyzwaniem wciąż jest jazda w ruchu miejskim. Na jakim etapie jesteśmy?

Co to jest SAE J3016?

SAE to organizacja skupiająca inżynierów zajmujących się motoryzacją, maszynami wykorzystywanymi w przemyśle oraz lotnictwem. Organizacja ta standaryzuje urządzenia i parametry w dziedzinach motoryzacji, marynarki, lotnictwa, maszyn budowlanych i innych. SAE J3016 to standard dotyczący poziomów zaawansowania autonomicznej jazdy. W standardzie jest mowa o 6 poziomach automatyzacji. Poziom “zero” oznacza brak wspomagania jazdy. Oto kolejne:

Poziom 1: jazda wspomagana

Kierowca stale kontroluje prowadzenie poprzeczne lub wzdłużne i jest wspierany przez system w innych scenariuszach prowadzenia pojazdu. Kierowca musi stale monitorować system i być w stanie w każdym momencie przejąć kontrolę. Przykładem jest aktywny regulator prędkości.

Poziom 2: jazda częściowo zautomatyzowana

Kierowca jest odpowiedzialny za prowadzenie pojazdu przez cały czas. Musi on stale kontrolować sytuację na drodze i w razie potrzeby interweniować. Duża liczba obecnych systemów wspomagających kierowcę jest już częściowo zautomatyzowana. Kierowca jest przy tym wspomagany w sterowaniu pojazdem (prowadzenie wzdłużne i poprzeczne) przez system wspomagający kierowcę (np. asystent jazdy w korku czy asystenta parkowania).

Poziom 3: jazda wysoce zautomatyzowana

Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko bez kierowcy
Jazda pojazdem autonomicznym (fot. mat. prasowe)

Kierowca może na określony czas przekazać systemowi prowadzenie pojazdu i w pełni poświęcić się innym czynnościom, nie uczestnicząc w ruchu drogowym (eyes-off). Musi on być jednak zawsze gotowy do przejęcia kontroli, a zatem musi być zdolny do jazdy, czyli nie może np. spać. Jeśli pojazd wymaga ponownego przejęcia nad nim kontroli przez kierowcę, jest to odpowiednio wcześnie sygnalizowane.

Poziom 4 i 5: jazda w pełni zautomatyzowana i autonomiczna

Kierowca może przekazać systemowi kontrolę nad pojazdem na dowolnie długi czas i być w pełni zajęty innymi czynnościami. Nie musi być on ani gotowy do przejęcia kontroli, ani zdolny do jazdy. Pojazd wykonuje zadania związane z prowadzeniem w sposób autonomiczny i bezpieczny. Oznacza to, że pojazdy w pełni zautomatyzowane (autonomiczne) teoretycznie mogą poruszać się nawet bez kierowcy. Różnice między poziomem 4 i 5 polegają jedynie na dostępności funkcji. Podczas gdy poziom 4 na razie będzie wdrażany w określonym, ograniczonym środowisku (np. w centrum miast i na autostradach), celem poziomu 5 jest pełna dostępność (np. na drogach lokalnych).

Na jakim etapie jesteśmy?

Dane BMW mówią, że kierowcy, którzy mają system asystujący Professional, już teraz przez ok. 50 procent czasu jazdy korzystają z funkcji prowadzenia wzdłużnego. Wartość dla prowadzenia poprzecznego jest niższa, ale i tak wynosi obecnie aż 30 procent czasu jazdy. Podstawą dla obliczeń było 120 milionów kilometrów przejechanych przez naszych klientów. BMW dodaje, że konsekwentnie rozbudowuje funkcje poziomu 2. Są one niemal powszechnie dostępne i już teraz wspierają klienta podczas jazdy i parkowania. W zależności od lokalnego prawa mogą one różnić się pod względem charakterystyki lub dostępności. I tak przykładowo w USA i Chinach oferujemy opcję „hands-off”, w której kierowca (do prędkości 60 km/h) może zdjąć ręce z kierownicy, nadal musi jednak monitorować sytuację na drodze i pozostaje odpowiedzialny za pojazd. 

A co w najbliższej przyszłości?

To, że pojazd jest przystosowany do poziomu 3, nie oznacza bowiem jeszcze, że jego zautomatyzowana jazda na poziomie 3 jest dozwolona lub możliwa w każdym miejscu. W rzeczywistości jest to obecnie dozwolone tylko na bardzo niewielu trasach i w ściśle określonych warunkach. Dlatego też firmy zastanawiają się, w którym momencie wprowadzić nowe elementy, ponieważ priorytetem jest, aby oferować tylko odpowiednie, a przede wszystkim absolutnie bezpieczne funkcje.

źródło: BMW, wikipedia

Total
0
Shares