Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jest już nowe BMW serii 5. Co w nim nowego?

Nowe BMW serii 5 limuzyna (fot. BMW)

Jeden z najbardziej znanych modeli BMW ma nową edycję. Nie ominęła go oczywiście elektryfikacja i nowe BMW serii 5 będzie również dostępne jako i5. Nowy wygląd, nowinki technologiczne i bardziej zrównoważony cykl produkcyjny. Co wiemy o nowej „piątce”?

Nowe BMW serii 5 limuzyna wjedzie na rynek w październiku 2023 r. Nowa generacja będzie oferowana na całym świecie z napędem całkowicie elektrycznym oraz, w zależności od regionu, także z układami hybrydowymi typu plug-in oraz silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, również z 48-woltową miękką hybrydą. Produkcja będzie miała miejsce w Dingolfing, gdzie produkowane są również silniki elektryczne i akumulatory wysokonapięciowe do BMW i5.

Sportowa elegancja na nowo

szare, nowe BMW serii 5 na białym tle
Kilka elementów charakterystycznych wciąż wskazuje, że jest to limuzyna BMW (fot. BMW)

W porównaniu z poprzednim modelem nowa edycja powiększyła się o 97 milimetrów do 5060 milimetrów, szerokość o 32 milimetry do 1900 milimetrów i wysokość o 36 milimetrów do 1515 milimetrów. Jego rozstaw osi został wydłużony o 20 milimetrów – do 2995 milimetrów.

reflektory w nowym BMW serii 5
Nowa interpretacja reflektorów w BMW serii 5 (fot. BMW)

Przód nowego BMW serii 5 zdobi nowa interpretacja podwójnych reflektorów i atrapy chłodnicy BMW. Ułożone niemal pionowo elementy LED pełnią funkcję kierunkowskazów i świateł do jazdy dziennej. Wysunięta daleko do przodu atrapa chłodnicy BMW ma opcjonalne oświetlenie konturowe BMW Iconic Glow.

Z boku sylwetkę kształtują przede wszystkim dwie precyzyjnie wytyczone linie. Do tego dochodzą detale takie jak: czarne listwy progowe, czy wytłoczony numer 5 u podstawy słupka C. Płaskie tylne światła podzielono chromowaną listwą interpretującą charakterystyczny od lat dla BMW kształt litery L. Oczywiście dynamikę można jeszcze bardziej podkręcić za pomocą opcjonalnego pakietu sportowego M i pakietu sportowego M Pro. Gama lakierów obejmuje już trzy lakiery BMW Individual w momencie wprowadzenia na rynek.

Radość z jazdy? Przede wszystkim innowacje

BMW od lat kojarzone jest z radością z jazdy (fot. BMW)

Od wielu lat głównym reklamowym sloganem marki BMW jest „radość z jazdy”. BMW serii 5 w czterodrzwiowym nadwoziu limuzyny do właściwości jezdnych dodaje przyjazną przestrzeń, ergonomię, funkcjonalność i komfort akustyczny.

ekran w nowym BMW serii 5
Wnętrze nowego BMW serii 5 zdominowane jest teraz przez potężny, zakrzywiony ekran (fot. BMW)

Nas osobiście martwi, że kokpit nowego BMW serii 5 ma teraz mniejszą liczbę przycisków i elementów sterujących w porównaniu z poprzednikiem. Widok przed kierowcą zdominowany jest przez zakrzywiony ekran cyfrowy system wyświetlaczy: 12,3-calowego wyświetlacza informacyjnego, pełniącego funkcję „zegarów” oraz i 14,9-calowego wyświetlacza pokładowego, za pomocą którego steruje się praktycznie wszystkim. Zmieniono wygląd kierownicy, która jest teraz spłaszczona na dole, a przyciski na niej są haptyczne, podobne do tych, z których zrezygnował Volkswagen po skargach klientów…

Atrakcją dodatkową ma być opcjonalny, podświetlony pasek BMW Interaction Bar o krystalicznej strukturze, który rozciąga się na całej szerokości deski rozdzielczej aż do paneli drzwiowych i zawiera w sobie dotykowe panele sterowania.

Wegańskie wnętrze?

widok na przednią część kabiny nowego BMW serii 5
Obszycie wegańską, czyli w skrócie – sztuczną skórą – jest możliwe w nowym BMW serii 5. My wybralibyśmy jednak tradycyjną skórzaną tapicerkę (fot. BMW)

Poza tym, że nowe BMW serii 5 dostanie od nowa zaprojektowane sportowe fotele w standardzie, to, jak oznajmia BMW: „ Nowe BMW serii 5 Limuzyna to pierwszy model tej marki, który w standardzie ma w pełni wegańskie wnętrze. Obejmuje to powierzchnie siedzeń, deski rozdzielczej i paneli drzwiowych, a także po raz pierwszy kierownicę. Powierzchnie siedzisk w wersji Veganza o właściwościach skóropodobnych dostępne są również opcjonalnie z ozdobną perforacją”. Na szczęście w opcjach jest też tradycyjna skórzana tapicerka BMW Individual Merino w kilku wariantach dwukolorowych. Uff…

W pełni elektryczne BMW i5 M60 xDrive będzie topowym modelem

czerwone BMW i5 M60 xDrive na białym tle
BMW i5 M60 xDrive, czyli 601 KM i 3,8 sekundy do 100 km/h (fot. BMW)

W 100% elektryczne BMW i5 dostanie ulepszoną technologię BMW eDrive piątej generacji i pojawi się w dwóch wariantach. BMW i5 M60 xDrive, które łączy napęd napęd na cztery koła, moc 601 KM i moment obrotowy 820 Nm. To auto przyspieszy do 100 km/h w 3,8 sekundy i rozpędzi się do 230 km/h. Drugą opcją jest BMW i5 eDrive40. W tym przypadku silnik elektryczny napędza tylne koła, dostarczając 340 KM oraz maksymalny moment obrotowy do 430 Nm. BMW i5 eDrive40 od 0 do 100 km/h rozpędzi się w przyzwoite 6 sekund, a jego prędkość maksymalna wyniesie 193 km/h.

W obu elektrycznych wersjach baterie znajdują się pod podwoziem i zapewniają użyteczną pojemność 81,2 kWh. BMW wprowadziło do nowej serii 5 najnowszą wersję rekuperacji adaptacyjnej i inteligentne połączenie technologii pompy ciepła do ogrzewania oraz chłodzenia wnętrza, napędu i akumulatora wysokonapięciowego. Zasięgi według normy WLTP wynoszą 455 – 516 kilometrów dla BMW i5 M60 xDrive i 497 – 582 kilometrów dla BMW i5 eDrive40. Dzięki nowej funkcji Max Range zasięg można w razie potrzeby zwiększyć nawet o 25 procent, ograniczając moc i prędkość oraz dezaktywując funkcje komfortowe. To rozwiązanie raczej awaryjne, bo przecież nie po to kupujemy limuzynę klasy premium, żeby podróżować bez klimatyzacji i radia…

Co z ładowaniem?


BMW i5 umożliwia ładowanie AC z mocą do 11 kW w standardzie i do 22 kW jako opcja. Akumulator wysokonapięciowy można ładować prądem stałym o mocy do 205 kW. Według producenta poziom naładowania akumulatora w BMW i5 można podnieść z 10 do 80 procent w ciągu około 30 minut.

BMW oferuje nową usługę Connected Home Charging zarówno dla BMW i5, jak i modeli hybrydowych typu plug-in. Dodatkowo w pełni elektryczne modele nowego BMW serii 5 są pierwszymi pojazdami BMW, które są przystosowane do użytku z funkcją Plug & Charge, dzięki której ograniczyć można działania na stacjach ładowania do umieszczenia wtyczki w gnieździe.

Jeśli nie elektryk, czy hybryda plug-in, to co? BMW serii 5 z miękką hybrydą

czerwone BMW serii 5 i szare BMW serii 5 stojące na białym tle
Poza elektrykiem w ofercie są też hybrydy plug-in i miękkie hybrydy (fot. BMW)

Jednostki benzynowe i wysokoprężne w tym modelu należą do nowej modułowej generacji silników BMW Group Efficient Dynamics. Są wyposażone w 48-woltową technologię miękkiej hybrydy i są standardowo połączone z nową 8-stopniową sportową skrzynią Steptronic. Czy ktoś będzie tęsknił za manualem?

W tym roku na europejski rynek trafią czterocylindrowe modele BMW 520i limuzyna (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,4 – 5,7 l/100 km zgodnie z WLTP) o mocy 208 KM, BMW 520d limuzyna (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,6-5,1 l/100 km zgodnie z WLTP) oraz BMW 520d xDrive limuzyna (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,0 – 5,5 l/100 km (62 mile) zgodnie z WLTP) przy mocy 197 KM każdy. 

Gama silnikowa zostanie uzupełniona wiosną 2024 roku o dwa warianty z napędami hybrydowymi plug-in, a od 2024 roku w BMW serii 5 limuzyna będzie również dostępny nowy sześciocylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny. W 2024 roku pojawi się również nowy wariant BMW i5 z elektrycznym napędem na wszystkie koła.

Dynamika i komfort

tylna kanapa nowego BMW serii 5
Dynamika, ale też komfort dla pasażerów na długich trasach (fot. BMW)

W BMW serii 5 Limuzynie niezwykle ważna jest równowaga między sportowym charakterem a wysokim komfortem na długich trasach. Niemieckie auto otrzymało najdłuższy rozstaw osi w segmencie pojazdów wyższej klasy średniej, zwiększone rozstawy kół na przedniej i tylnej osi i niemal idealnie wyważony rozkład mas na osiach w stosunku 50:50. Swoje robi też inteligentna lekka konstrukcja oraz zwiększona sztywność połączeń nadwozia i podwozia.

Nowe BMW serii 5 ma na pokładzie system ograniczający poślizg kół, zintegrowany układ hamulcowy i sportowy układ kierowniczy ze zmiennym przełożeniem w standardzie. Opcjonalnie dostępne jest sportowe zawieszenie M, sportowy układ hamulcowy M oraz zawieszenie adaptacyjne Professional (standard w BMW i5 M60 xDrive) z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami, zintegrowanym aktywnym układem kierowniczym i nowym zarządzaniem dynamiką pionową. To dla tych, którzy przywiązują szczególną uwagę do prowadzenia, co może być ważne przy najmocniejszym wariancie elektrycznym, przyspieszającym do 100 km/h w 3,8 sekundy.

Opcjonalne zawieszenie Adaptive M Suspension Professional obejmuje również aktywną stabilizację przechyłu z aktywnym komfortem przechyłu. W standardzie BMW i5 i hybrydy plug-in dostaną obręcze 18 lub 19 cali (szczególnie te mniejsze nie będą raczej częstym widokiem), w opcji są koła w rozmiarze do 21 cali oraz opony o wysokich osiągach.

Nowi asystenci – jazda stanie się coraz bardziej automatyczna

Nowa, rozszerzona gama systemów częściowo zautomatyzowanej jazdy i parkowania jest dostępna w standardzie lub jako opcja. Najważniejszym elementem jest opcjonalny system asystujący kierowcy Professional, obejmujący asystenta kierowania i kontroli pasa ruchu oraz kontrolę odległości z funkcją Stop & Go. W USA i Kanadzie, a także w Niemczech obejmuje asystenta autostrady, który odciąża kierowcę od kierowania na autostradach z wydzielonymi konstrukcyjnie pasami kierunkowymi. Przy prędkościach do 130 km/h można wtedy zdjąć ręce z kierownicy, pod warunkiem uważnego obserwowania ruchu ulicznego.

Po raz pierwszy na świecie system w nowym BMW serii 5 obejmuje teraz również aktywnego asystenta zmiany pasa ruchu z kontrolą wzroku. Ta komfortowa funkcja zapewnia teraz nowy poziom interakcji między kierowcą a pojazdem. Pojazd sugeruje zmianę pasa ruchu i można to zrobić po raz pierwszy, patrząc w lusterko zewnętrzne, aby potwierdzić zmianę pasa ruchu. Aktywny asystent zmiany pasa ruchu automatycznie przejmuje niezbędne ruchy kierownicą, o ile pozwala na to sytuacja na drodze. Doświadczenie pokazujące to, co się często dzieje z produktami Tesli, czyli najbardziej zaawansowanego producenta samochodów elektrycznych na świecie, mówi, że wciąż lepiej jednak trzymać ręce na kierownicy i kontrolować jazdę.

W standardzie nowe BMW serii 5 limuzyna otrzyma asystenta parkowania, w tym asystenta cofania. Dzięki opcjonalnemu asystentowi parkowania Professional automatyczne parkowanie i manewrowanie można kontrolować w aucie lub za pomocą smartfona, znajdując się do 200 metrów poza pojazdem.

BMW iDrive z „QuickSelect” i systemem operacyjny BMW 8.5

Nowe BMW serii 5 limuzyna otrzyma doskonalony wyświetlacz i system sterowania BMW iDrive z funkcją „QuickSelect”. Opiera się on na systemie operacyjnym BMW 8.5 i ma przeprojektowany ekran główny z pionowo ułożonymi ikonami funkcji po stronie kierowcy. „QuickSelect” umożliwia bezpośredni dostęp do funkcji bez konieczności przechodzenia do podmenu. Oznacza to, że system otrzymał ulepszoną strukturę menu, które dotychczas przypominało kompletny bałagan na pulpicie laptopa. Nowe BMW iDrive połączono oczywiście z zakrzywionym wyświetlaczem i inteligentnym asystentem osobistym BMW. Sterowanie odbywa się za pomocą dotyku, głosu, czy gestów, ale to przecież znamy z BMW nie od dziś.

Ładujesz auto i grasz w gry w nowym BMW serii 5

Dwie osoby grające w gry we wnętrzu nowego BMW serii 5
Czekasz na ładowanie swojego BMW? Możesz zagrać w gry (fot. BMW)

System operacyjny BMW 8.5 oferuje szerszy zakres cyfrowych treści informacyjnych i rozrywkowych. Teraz strumieniowe przesyłanie wideo będzie możliwe na monitorze pokładowym, podobnie jak innowacyjna forma gier samochodowych zaprezentowana po raz pierwszy w nowym BMW serii 5 limuzyna z platformą AirConsole. Podczas postoju kierowca i pasażerowie mogą grać w gry, na przykład w celu skrócenia czasu oczekiwania podczas ładowania akumulatora wysokonapięciowego BMW i5. Sprytne. Już nie będzie trzeba w trasie wciąż kupować hot-dogów i wypijać hektolitry kawy.

Nowe BMW serii 5 może mieć nawet cztery anteny mobilne 5G

Cyfrowy kluczyk BMW Digital Key Plus jest teraz dostępny dla niektórych smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub Android, a także dla zegarków Apple Watch. W standardzie dwie, a w opcji aż cztery anteny mobilne 5G pozwolą na optymalną łączność i jakość połączeń. Personal eSIM w pełni integruje pojazd z cyfrowym ekosystemem klienta. W wybranych krajach BMW ID umożliwi automatyczne uiszczanie opłat parkingowych z pojazdu. Dodatkowe przyjemności to sześć trybów My Modes, aby zapewnić wciągające wrażenia z jazdy. Standardowe wyposażenie obejmuje również integrację ze smartfonami – Apple CarPlay® i Android Auto™. Aktualizacje oprogramowania, jak to dziś w modzie, będą odbywały się zdalnie.

Jest też wątek AI…


Coś jeszcze? Proactive Care BMW to nowa platforma wymiany informacji serwisowych z klientami. Według BMW nacisk kładziony jest na rozpoznanie potrzeb serwisowych pojazdu, również poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i proaktywne oferowanie rozwiązań klientowi. Naszym zdaniem sztuczna inteligencja może ułatwić pewne rzeczy, ale na końcu zawsze jest człowiek i to na szkolenie oraz opiekę nad klientem wciąż należy kłaść największy nacisk.

Total
0
Shares