Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford Mondeo V - katalog wersji

Informacje o Ford Mondeo V

Amerykański Ford Mondeo na rynku obecny jest już od 30 lat. Model ten należy do segmentu D - klasy średniej samochodów, w której obrębie mieszczą się zarówno rozwiązania sportowe, jak i rodzinne. Mondeo oferowane było z nadwoziem sedana, liftbacka, kombi. Finalnie linię uproszczono i skoncentrowano się na sedanie produkowanym w Chongqing (środkowe Chiny).

Samochód ten na przestrzeni lat przeszedł zatrzęsienie modyfikacji i modernizacji, dzięki czemu oferta Forda Mondeo jest niezwykle szeroka i zróżnicowania. Dane zebrane przez Euro NCAP w testach zderzeniowych przed 2007 roku nie świadczyły o wysokim bezpieczeństwie tych pojazdów. Dopiero od IV wersji auta doczekały się oceny 5 z 5 możliwych gwiazdek.

Ford Mondeo oferowany był w kilkudziesięciu wersjach silnikowych i wyposażeniowych. Efektem takiej polityki jest duży rozstrzał cenowy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Umożliwia to zakup zarówno używanego egzemplarza za kilkadziesiąt tysięcy, jak i na przykład ekskluzywnej wersji Vignale za równowartość kawalerki w mieście powiatowym.

Najnowsza, VI generacja tej linii w niczym już nie przypomina swojego protoplasty debiutującego w 1992 roku. Wyróżnia się sportowym, pokaźnym woltem powietrza i pasami świetlnymi wzdłuż przedniego i tylnego pasa. Samochód rozrósł się (ma obecnie prawie 5 metrów długości), oferując więcej miejsca w kabinie i poprawione warunki jezdne. Wnętrze wyposażono w obowiązkowe interaktywne ekrany (nawet o długości 1,1 metra). Model obecny jest wyłącznie na rynku Chińskim.

W europejskich salonach dostępny za to jest Ford Mondeo Hybrid. Z pewnością nie należy do autostradowych demonów prędkości. To raczej samochód do spokojnej, statecznej jazdy miejskiej. Brak sportowego potencjału rekompensuje jednak niezwykle ekonomicznymi wynikami spalania. Przy dostosowaniu modelu jazdy do specyfiki samochodu może to być zaledwie 4,3 litra na 100 kilometrów. Na pochwałę zasługuje także zawieszenie samochodu i mimo średniej jakości wykończenia kabiny - poprawne wyciszenie i wygodne fotele.

Mimo sporej bryły nadwozia kierowcy narzekają w przypadku hybrydowego Mondeo na bagażnik i ilość miejsca oferowanego pasażerom. Znacznie ogranicza to przydatność i zastosowanie samochodu. W salonach na terenie Europy nie da się obecnie zakupić innej wersji tego samochodu, co przyczynia się do jego malejącej popularności i wyników sprzedaży. Konkurencję w obrębie swojej półki cenowej Ford Mondeo ma pokaźną, zwłaszcza, jeśli klient weźmie pod uwagę również rynek wtórny.

... (źródło Wikipedia)

Ocena Redakcji: 4.5

Wersje Ford Mondeo V

Dane Techniczne Ford Mondeo V