Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wersje Lexus LS I

Ocena Redakcji: 4.2

Dane Techniczne Lexus I

Lexus - katalog modeli

Lexus jest marką premium samochodów osobowych, należącą do japońskiego koncernu motoryzacyjnego Toyota Motor Corporation. Firma została założona w 1989 roku, a jej siedziba znajduje się w mieście Nagoya. Lexus ma w posiadaniu dwa centra operacyjne: w Brukseli oraz w Stanach zjednoczonych w mieście Plano. Do początku 2019 roku firma sprzedała łącznie 10 mln samochodów (w tym 1,45 mln to modele hybrydowe). W 2020 roku pojazdy z napędem hybrydowym stanowiły 96% sprzedaży w Europie Zachodniej i Środkowej.

Historia Lexusa

W 1983 roku Toyota zainicjowała projekt, polegający na stworzeniu luksusowego samochodu, mogącego konkurować z najlepszymi pojazdami na świecie. Z ponad 200 propozycji wybrano nazwę Lexus, która kojarzyła się z luksusem i elegancją. W 1989 roku Japończycy zaprezentowali oficjalnie pierwszy model marki. Był to Lexus LS 400. Rok później trafił on na europejskie rynki. W 1995 roku zaprezentowano pierwszy w historii luksusowy SUV, a w roku 2003 uruchomiono pierwszą linię produkcyjną mieszczącą się poza Japonią. Pod koniec 2010 roku zadebiutował pierwszy hybrydowy model – CT.

Do dziś Lexus sukcesywnie wprowadza nowości, nadążając za zmieniającymi się trendami, a czasem je wyprzedzając.

Lexus – nazewnictwo

Nazwy modeli Lexusa to zwykle dwie litery oznaczające model oraz trzy cyfry informujące o zastosowanej jednostce napędowej. Czasem cyfrom tym towarzyszy jeszcze litera.

Pierwsza litera nawiązuje do wielkości samochodu. Może to być: L (Luxury – sztandarowe auto), E (Executive – pełnowymiarowy samochód klasy wyższej), G (klasa średnia/wyższa), I oraz C (oznaczenia aut kompaktowych), N oraz R (oznaczenia crossoverów).

Drugi litera mówi o rodzaju nadwozia. Może to być: S (sedan), X (crossover/SUV), C (coupé), T (hatchback).

Lexus – modele

Aktualnie w ofercie japońskiego koncernu jest wiele modeli z różnych segmentów.

Obecnie produkowane samochody Lexusa to:

  1. Auta osobowe – to cztery popularne modele: IS, ES, LS oraz CT.
  2. Sportowe – dwudrzwiowe sportowe coupé RC oraz grand tourer o oznaczeniu LC.
  3. Crossovery – UX, NX, RX, RX L.

Lexus – bezpieczeństwo i niezawodność

Dane z testów systemów bezpieczeństwa w modelach Lexusa pokazują, że samochody tej marki są bardzo bezpieczne. Choć Lexusy zgarniają pięć gwiazdek, to w kwestii zabezpieczenia przechodnia mogłyby się poprawić.

Kwestia niezawodności aut z rodziny Lexusa jest bezdyskusyjna. Marka wielokrotnie zdobywała nagrody w konkursach, m.in. w 2018 roku (najbardziej niezawodna marka), 2020 (najlepszy producent), 2021 (producent najbardziej niezawodnych aut).