Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Mini

Mini - katalog modeli

Informacje o Mini

Mini to należąca do koncernu BMW marka będąca prawdziwą ikoną brytyjskiej motoryzacji. Wpisała się nie tylko w historię automobilizmu (na przykład poprzez udział w Rajdzie Monte Carlo), ale również w popkulturę.

Historia Mini

Zaprezentowana w 1959 roku pierwsza wersja Mini ma miano ikony lat 60. Niepowtarzalny i oryginalny design tego samochodu na dobre kojarzony jest z Wielką Brytanią.

Mini występowało w formie kombi, vana i pick-upa. Jednakże to dwudrzwiowy sedan skradł serca kierowców na całym świecie. Historia jego powstania jest prozaiczna. W wyniku kryzysu paliwowego spadał popyt na duże samochody i kierowcy zaczęli szukać małych, oszczędnych pojazdów. Brytyjska konstrukcja pierwotnie zjechała z taśm montażowych w swojej ojczyźnie. Następnie stopniowo rozszerzano liczbę miejsc produkcji. Mini składano między innymi w Hiszpanii, Belgii, Australii, Włoszech, Wenezueli i Urugwaju.

Oferta rozrastała się o kolejne wersje nadwoziowe. Mini nadal potrafi zadziwić stosunkiem swojego gabarytu do ilości miejsca, jaką kierowcy i pasażerowie znajdują wewnątrz kabiny. Trudno nazwać ten samochód przestronnym, jednakże podróżowanie nim z pewnością nie sprawia żadnego dyskomfortu. Do dziś najnowsze wersje Mini są ciekawym i praktycznym rozwiązaniem dla osób szukających kompaktowego samochodu do jazdy miejskiej.

Wrażenia z prowadzenia tego pojazdu są zbliżone do jazdy gokartem. To samo można jednak powiedzieć o innych konstrukcjach o zdecydowanie krótszym rodowodzie, takich jak na przykład Peugeot 206.

Zakup tej konstrukcji nadal jest prostą metodą na wyróżnienie się z tłumu pozostałych pojazdów. Mimo sporej, niekwestionowanej popularności, Mini wzbudza sympatię i intryguje.

Wartą uwagi wersją Mini był Austin Mini Cooper, będący ucieleśnieniem marzeń o ekonomicznym i kompaktowym, ale szybkim samochodzie. Auto to stanowi nie lada gratkę dla fanów motoryzacji.

Obecnie marka Mini idzie z duchem czasów. Najnowsze wersje w testach bezpieczeństwa i danych dotyczących spalania w niczym nie ustępują większym kolegom. Pozytywne wrażenie nadal robi ilość oferowanego w środku miejsca. Mimo skromnych rozmiarów, bagażnik podstawowej wersji 3-drzwiowego Mini mieści 211 litrów bagażu. Po złożeniu siedzeń jest to nawet 731 litrów.

Nie daj się zwieść niepozornemu wizerunkowi marki. Nowe Mini w wersji JCW jest prawdziwym motoryzacyjnym potworem, skrywającym pod maską 231 konie mechaniczne. Do setki rozpędza się w jedyne 6 sekund, oferując prędkość maksymalną rzędu 246 kilometrów na godzinę. Z pewnością zaspokoi apetyt amatorów mocnych wrażeń.

... (źródło wikipedia)