Mini to należąca do koncernu BMW marka będąca prawdziwą ikoną brytyjskiej motoryzacji. Wpisała się nie tylko w historię automobilizmu (na przykład poprzez udział w Rajdzie Monte Carlo), ale również w popkulturę.
Zaprezentowana w 1959 roku pierwsza wersja Mini ma miano ikony lat 60. Niepowtarzalny i oryginalny design tego samochodu na dobre kojarzony jest z Wielką Brytanią.
Mini występowało w formie kombi, vana i pick-upa. Jednakże to dwudrzwiowy sedan skradł serca kierowców na całym świecie. Historia jego powstania jest prozaiczna. W wyniku kryzysu paliwowego spadał popyt na duże samochody i kierowcy zaczęli szukać małych, oszczędnych pojazdów. Brytyjska konstrukcja pierwotnie zjechała z taśm montażowych w swojej ojczyźnie. Następnie stopniowo rozszerzano liczbę miejsc produkcji. Mini składano między innymi w Hiszpanii, Belgii, Australii, Włoszech, Wenezueli i Urugwaju.
Oferta rozrastała się o kolejne wersje nadwoziowe. Mini nadal potrafi zadziwić stosunkiem swojego gabarytu do ilości miejsca, jaką kierowcy i pasażerowie znajdują wewnątrz kabiny. Trudno nazwać ten samochód przestronnym, jednakże podróżowanie nim z pewnością nie sprawia żadnego dyskomfortu. Do dziś najnowsze wersje Mini są ciekawym i praktycznym rozwiązaniem dla osób szukających kompaktowego samochodu do jazdy miejskiej.
Wrażenia z prowadzenia tego pojazdu są zbliżone do jazdy gokartem. To samo można jednak powiedzieć o innych konstrukcjach o zdecydowanie krótszym rodowodzie, takich jak na przykład Peugeot 206.
Zakup tej konstrukcji nadal jest prostą metodą na wyróżnienie się z tłumu pozostałych pojazdów. Mimo sporej, niekwestionowanej popularności, Mini wzbudza sympatię i intryguje.
Wartą uwagi wersją Mini był Austin Mini Cooper, będący ucieleśnieniem marzeń o ekonomicznym i kompaktowym, ale szybkim samochodzie. Auto to stanowi nie lada gratkę dla fanów motoryzacji.
Obecnie marka Mini idzie z duchem czasów. Najnowsze wersje w testach bezpieczeństwa i danych dotyczących spalania w niczym nie ustępują większym kolegom. Pozytywne wrażenie nadal robi ilość oferowanego w środku miejsca. Mimo skromnych rozmiarów, bagażnik podstawowej wersji 3-drzwiowego Mini mieści 211 litrów bagażu. Po złożeniu siedzeń jest to nawet 731 litrów.
Nie daj się zwieść niepozornemu wizerunkowi marki. Nowe Mini w wersji JCW jest prawdziwym motoryzacyjnym potworem, skrywającym pod maską 231 konie mechaniczne. Do setki rozpędza się w jedyne 6 sekund, oferując prędkość maksymalną rzędu 246 kilometrów na godzinę. Z pewnością zaspokoi apetyt amatorów mocnych wrażeń.
... (źródło wikipedia)Inne Marki
Abarth
Acura
Aixam
Alfa Romeo
Alpine
Andoria
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Buick
Cadillac
Chatenet
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Cupra
Dacia
Daewoo
Daihatsu
DeLorean
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Ford
FSO
GAZ
Geely
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Intrall
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Landwind
LDV
Lexus
Ligier
Lincoln
Lotus
Maserati
Maybach
Mazda
Mercedes
Mercury
MG
Microcar
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Plymouth
Pontiac
Porsche
Proton
Qoros
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Scion
Seat
Skoda
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Syrena
Talbot
TATA
Tesla
Toyota
Trabant
UAZ
Volkswagen
Volvo
Wartburg
Yugo
ZAZ
Łada