Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Opel

Opel - katalog modeli

Informacje o Opel

Niemieckie koncerny samochodowe już od wielu długich lat cieszą się popularnością wśród polskich kierowców. Opel to jedna z tych marek aut, które podbiły rynek europejski, wprowadzając coraz to nowsze modele pojazdów osobowych, sportowych i dostawczych. Czy niemiecką solidność można dostrzec także w projektach Opla? Zajrzyjmy razem pod maskę tego auta, którego produkcja zaczęła się w XIX wieku. Dowiedz się, które wersje pojazdów potentata z zachodniej granicy są dziś na topie.

Zostań znawcą rynku samochodowego. Poznaj genezę globalnych koncernów, które zalały rynek niepowtarzalnymi modelami aut uznawanymi dziś za motoryzacyjne dzieła sztuki. Wyjedź w podróż do przeszłości z redakcją Automotyw, aby zgłębić wiedzę na temat marki Opel.

Historia Opel

Historia marki Opel sięga roku 1862, co plasuje koncern wśród jednego z najstarszych przedsiębiorstw produkujących auta. Adam Opel, niemiecki przemysłowiec, założył fabrykę maszyn do szycia, która po 24 latach od powstania rozpoczęła również produkcję jednośladów. Do produkcji rowery weszły dwa lata później. Punktem zapalnym dla rozwoju przedsiębiorstwa i zwróceniu szczególnej uwagi na przemysł samochodowy była śmierć Adama Opla i przejęcie firmy przez jego żonę oraz synów.

Pierwsze auto Opel - marka na początku lat 90. XX wieku

Przedsiębiorstwo pod nowym kierownictwem w 1899 roku zawarło umowę współpracy z producentem elementów przenoszących napęd z silnika na koła (potocznie nazywane podwoziem) Friedrichem Lutzmannem. Od tego momentu zaczęto produkować pierwsze samochody marki Opel System Lutzmann z silnikiem spalinowym, którego moc umożliwiała rozpędzenie się pojazdu do 20 km/h. Powstało wówczas 11 takich aut.

Dwa lata po uruchomieniu produkcji Systemu Lutzmann na drodze przedsiębiorstwa pojawił się francuski konstruktor Alexandre Darracq. Owocem współpracy był model 9PS, a zaraz po nim model 10/12PS z 2-cylindrową jednostką napędową, którego linia ujrzała światło dzienne podczas targów w Hamburgu. Samochód Opel mógł rozwijać dwa razy większą prędkość, niż to miało miejsce w przypadku pojazdów Lutzmann. Szybki rozwój firmy Oplów w równie szybki sposób przyniósł modele z 4-cylindrowym silnikiem.

W roku 1909 powstaje tzw. Doktorwagen – wersja 4/8PS ze wspomnianym silnikiem 4-cylindrowym o mocy 8 KM. Auto stało się obiektem pożądania szczególnie w sferze osób zamożnych. Pojazd okazał się sprzedażowym sukcesem. Wartość auta nie przekraczała 4 tys. marek, co na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw motoryzacyjnych było ceną dość atrakcyjną. Sukces gonił sukces. A fabryka Opla rozpędzała się niczym lokomotywa.

Zwieńczeniem lat pracy staje się produkcja modułowa. Dzięki zaawansowanej, jak na tamte czasy, technologii możliwe staje się łączenie różnych wersji podwozia z nadwoziami oraz silnikami. Momentem, który zniszczył dotychczasowy wkład w rozwój firmy, był wybuch pożaru. W roku 1912 przedsiębiorstwo doszczętnie spłonęło.

Na zgliszczach powstają fundamenty nowego zakładu, który całą swoją uwagę kieruje w stronę samochodów osobowych. Wybuch I wojny światowej był zarazem impulsem do zintensyfikowania prac nad autami ciężarowymi. Od teraz produkcja odbywała się dwutorowo i pochłaniała czas oraz energię na budowę dwóch wersji samochodów – osobowych oraz dużych modeli wojskowych potrafiących przewieźć masywne ładunki. W międzyczasie powstaje pierwszy 6-cylindrowy silnik skonstruowany m.in. dla nowego modelu 18/50 PS. Zakończenie konfliktu zbrojnego przywrócił względną równowagę, co ponownie skłoniło przedsiębiorstwo do skoncentrowania się na produkcji jednośladów – zarówno tych napędzanych silnikiem spalinowym, jak i tych napędzanych siłą nóg.

Auta Opel - marka od lat 20. XX wieku do wybuchu II wojny światowej

Na rynku pojawia się nowa odsłona wersji PS. Model 8/25PS miał swoją premierę w 1921 roku, co uczyniło go pierwszym powojennym modelem, który zjechał z taśm produkcyjnych niemieckiego przedsiębiorstwa. Opel, jako jedna z pierwszych firm, zaczyna produkcję masową. Z szybkiego rozwoju rodzi się kolejny model 4/12PS tzw. Laubfrosch, którego stylistyka nieodparcie kojarzy się z amerykańskim Fordem. Przystępna cena auta pozwoliła zalać rynek i dotrzeć do większej grupy odbiorców. Samochody Opel 4/12PS miały silnik o mocy 12 KM, który umożliwiał rozwijanie prędkości do 80 km/h.

Prawie 38% udziałów w rynku – tyle posiadało przedsiębiorstwo Opel pod koniec lat 20. XX wieku. Doskonała sprzedaż i mocna pozycja na arenie motoryzacyjnej sprawiały, że Opel w tamtym czasie był jednym z największych producentów samochodowych w Niemczech. Zakład motoryzacyjny, chcąc zapewnić swoim klientom jak najlepszy dostęp do samochodów i ułatwić podjęcie kredytów na ich zakup, tworzy własny bank.

W 1929 marka Opel staje się ważnym ogniwem dużego amerykańskiego koncernu General Motors. Po wcieleniu do GM Opel wypuszcza na rynek swoje najnowsze auto zaprojektowane w Stanach Zjednoczonych z 32-konnym silnikiem o pojemności 1730 m3. Samochód odniósł sukces na rynku europejskim i tym samym skłonił konstruktorów do stworzenia różnych wariantów nadwozia.

Marka Opel - auto w oparach II wojny światowej. Produkcja samochodów ciężarowych Blitz dla Wehrmachtu

Przed wybuchem II wojny światowej na rynku pojawia się kolejne dziecko Opla. Tym razem do sprzedaży trafia model Olimpia, wyróżniający się integralnością stalowej ramy z nadwoziem. W roku 1936 z taśm produkcyjnych wyjeżdżają samochody Opel Kadett, których produkcja kończy się zaraz po wybuchu wojny. Egzemplarz stał się modny wśród zamożniejszych Niemców przede wszystkim z uwagi na cenę – koszt auta wynosił 2 100 Reichsmarek (wówczas było to około 10 średnich krajowych), co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze jest równowartością 4 240 złotych. Wskrzeszenie tego modelu nastąpiło w roku 1962. Produkcja wersji trwała aż do roku 1993. Samochód Opel Kadett zapisał się na kartach historii marki jako jeden ze sztandarowych projektów niemieckich inżynierów.

W okresie światowego konfliktu zbrojnego popularność zdobył samochód Opel Admiral, który został po raz pierwszy zaprezentowany na dwa lata przed wybuchem II wojny. Sama produkcja zakończyła się wraz z oddaniem salw przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte. Admiral imponował mocą silnika i innowacyjnym górnozaworowym rozrządem. 75 KM i komfortowe wnętrze miało zapewnić podróżnym maksimum wygody i przyjemności z jazdy. Drugim egzemplarzem, równie modnym po roku 1939, było auto Opel Kapitan.

Po wprowadzeniu na rynek samochodów osobowych Opel rozpoczął produkcję ciężarówek, a także zajął się wytwarzaniem elementów dla przemysłu zbrojeniowego. W trakcie trwania II wojny światowej na światło dzienne wychodzi Blitz – seria samochodów ciężarowych, których produkcja trwała do roku 1973. Samochód, wyróżniał się dość lekką, jak na auta ciężarowe, konstrukcją (dostępne były dwie wersje: 1,5-tonowa i 3-tonowa). Wersja 3-tonowa była na wyposażeniu Wehrmachtu. W przedziale ładunkowym montowano działka przeciwlotnicze, tworzono centra dowodzenia, przewożono żołnierzy lub zaopatrzenie. Samochód Opel służył także jako sanitarka do przewożenia rannych.

W czasie nalotów alianci zniszczyli zakłady Opla. Produkcja aut osobowych musiała poczekać. Opracowane technologie przez inżynierów Opla wpadły w ręce Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, co dodatkowo uniemożliwiło reaktywowanie przedsiębiorstwa.

Powojenny Opel – auta po 1945 i w latach późniejszych

W 1950 roku odbudowano fabrykę w Russelsheim. 3 lata po otwarciu produkcja nowych samochodów znowu nabiera tempa. Z zakładów zaczyna wyjeżdżać około 100 tysięcy samochodów rocznie. Najważniejszymi modelami tamtego okresu były dobrze znany Opel Olimpia Rekord w nowej odsłonie, CarAVan ze składanymi oparciami i Kapitan po liftingu, który doczekał się 2 milionów egzemplarzy.

W zachodniej części Niemiec, w mieście Bochum, zostaje wybudowana nowa fabryka potentata. To właśnie tam ponownie zaczęto produkować popularne Kadetty - w roku 1966 wyprodukowano jego milionowy egzemplarz. Dwa lata później na drogi wyjeżdża wersja GT – samochód sportowy o pięknej i przyciągającej jak magnes sylwetce. Model GT napędzany był 4-cylindrowym silnikiem o mocy 60 KM. W wersji 1100 GT jednostka napędowa miała moc 102 KM, lecz w porównaniu do wersji pierwszej, jej wyposażenie było znacznie uboższe.

Lata 60. XX wieku to także narodziny szybkiego Diplomata. Jego najbogatsza wersja kosztowała wówczas prawie 18 tysięcy marek niemieckich. 8-cylindrowy silnik o mocy 230 KM był prawdziwą bestią tamtych czasów. Po piętach Diplomata deptał najnowszy wynalazek z błyskawicą w logotypie - 6-cylindrowy Commodore z 1967 roku.

Lata 70. zamyka produkcja 10-milionowego egzemplarza ze znaczkiem Opel.

Marka Opel i narodziny jej gwiazd – Corsa i Vectra

Po roku 1970 Opel notuje kolejny sukces – 3,3 mln sprzedanych aut modelu Ascona. Na rynku pojawia się nowa odsłona Kadetta. Kultowy model powraca tym razem w sportowej wersji GT. Pod koniec lat 70. swoją premierę mają auto Opel Senator oraz coupé Monza. Ekspansja koncernu trwa. Tym razem swoje otwarcie ma nowa fabryka w Saragossie, w której powstaje bestsellerowa Corsa. Jeszcze przed wejściem w lata 90 Opel rozpoczął produkcję słynnej Vectry.

Rok 1989 Opel zamyka z 25 milionami sprzedanych aut w swojej całej historii.

Dzisiejszy Opel - auto w czasach współczesnych. Sprzedaż marki przez General Motors

W 2009 roku część akcji niemieckiego przedsiębiorstwa zostały podzielone między Kasą Oszczędności Rosji Spierbank Rossi (27,5% udziałów), a kanadyjską Magną (27,5%), zajmującą się technologią związaną z mobilnością przeznaczoną dla koncernów samochodowych. 45% zatrzymał General Motors, rozdając pracownikom Opla udziały o łącznej wartości 10%.

Układ ten był następstwem strat, jakie przynosiło przedsiębiorstwo samochodowe Opel. Aby utrzymać markę na rynku, GM pobierało wsparcie finansowe od niemieckiego rządu. Amerykański koncern motoryzacyjny po miesiącach spekulacji na temat sprzedaży swojej części doszedł do wniosku, że chce je zatrzymać. Taka decyzja niosła jednak za sobą konsekwencje w postaci zwrotu 1,5 mld euro rządowi niemieckiemu.

Po 88 latach zarządzania Oplem General Motors dojrzało do jego sprzedaży. Po wielu miesiącach negocjacji pomiędzy rządem Niemiec, związkami zawodowymi, rządem francuskim i zarządem PSA (Peugeot Société Anonyme) oraz GM, Opel trafił w ręce PSA Groupe za kwotę 2,3 mld euro.

W styczniu 2021 roku Opel, w wyniku połączenia się PSA z FCA (Fiat Chrysler Automobiles), po raz ostatni zmienia właściciela i wchodzi w skład Stellantis – amerykańsko-włosko-francuskiego koncernu motoryzacyjnego.

Najważniejsze samochody osobowe Opel w historii koncernu

W historii koncernu złotymi zgłoskami zapisało się kilka modeli aut z emblematem Opla. Postanowiliśmy wyróżnić kilka z nich, które nadawały tempo zmian i identyfikowały markę. Oto, jak przedstawia się lista 5 samochodów osobowych pochodzących z niemieckich fabryk.

  1. Samochód Opel Kadett – mieliśmy okazję już o nim wspomnieć. Szczególnie dobrym czasem dla tego modelu był rok 1962, kiedy to wznowiono jego produkcję. W przeciągu 3 lat powstają dwie wersje – A i B. Druga z nich miała na wyposażeniu silnik mocy 90 KM. 11 lat później na drogach pojawia się wersja trzecia oznaczona jako „C”, która osiągała prędkość 140 km/h. W roku 1979 w zakładach Opla powstaje nowa wersja „D” z napędem na przednie koła i z dwiema jednostkami napędowymi do wyboru - 1,3 i 1,8. W latach 80. wyprodukowana została wersja „E” – ostatni model Kadetta kończący jego długoletnią drogową karierę.
  2. Choć nastał kres produkcji Kadettów, ich duch unosił się nad głowami konstruktorów. Stał on się wzorem dla kolejnych modeli samochodów. Tak też powstały model studyjny GT oraz coupé. Manta jako pierwsze auto z tej rodziny kryło pod maską 60-konny silnik o pojemności 1,2 litra. Bratnim modelem dla Manty stał się sedan Ascona.
  3. Vectra to prawdziwy bestseller fabryki Opel. Samochody produkowane przez 20 lat cieszyły wysublimowany motoryzacyjny smak kierowców na całym świecie.
  4. Samochody Opel Astra zastąpiły Kadetta – z sukcesem. Do dziś Astra doczekała się swojej 4 generacji. Najbardziej rozpoznawalny był pierwszy model Classic, którego premiera miała miejsce na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w roku 1991.
  5. Ostatnim modelem wyróżnionym przez nas w tym zestawieniu jest samochód Opel Insignia, którego premiera miała miejsce w Londynie w roku 2008. Insignia jest następcą kultowej Vectry. Wprowadzono nowe technologie i nadano jej nowy design. Stała się współczesnym znakiem rozpoznawczym przedsiębiorstwa oraz impulsem do wprowadzenia nowej linii, która od teraz miała stawiać zakład pośród tych nowoczesnych i nastawionych na postęp.

Marka Opel i jej logo – znaczenie i historia

Opel (marka, jak i znak identyfikacyjny firmy) przeszedł długą i krętą drogę. Obecny znaczek montowany na karoserii tego auta to już 47 odsłona logotypu, który nie ma nic wspólnego z tym montowanym na początku lat 60. XIX wieku.

Pierwsze logo to wykonany w staroangielskim stylu monogram utworzony z pierwszych liter Imienia i nazwiska twórcy pierwszej maszyny do szycia – Adama Opla. Brązową literę „A” wpisano do czerwonego owalu symbolizującego pierwszą literę nazwiska Opla. Logo obowiązywało w latach 1862-1866 i było montowane wyłącznie na maszynach do szycia.

Po uruchomieniu produkcji jednośladów logo zmieniono. Zostały na nim uwiecznione takie elementy, jak: imię i nazwisko Adama Opla oraz nazwa miejscowości, w której konstruowano rowery, a także maszyny do szycia - Rüsselsheim. Górną część wieńczy napis „Victoria Blitz”. W części centralnej widnieje mężczyzna jadący na rowerze, nad którym unosi się bogini zwycięstwa, trzymająca w dłoni wieniec laurowy. Kształt emblematu był owalny. Używano go do roku 1899.

Od roku 1899 do roku 1937 godło Opla było zmieniane wielokrotnie. Przybierało postać greckich liter wpisanych w elipsę ułożoną z wieńca laurowego czy też innych prostych i lakonicznych form. Po roku 1937 logo zaczęło przypominać to, które znamy dzisiaj. Wraz z rozpoczęciem się ery rakiet i sterowców zaczęto używać błyskawic w kształcie aerostatów przeszywających koło. Logo jeszcze tylko raz zostało zmienione w sposób, który nie przypominał niczym współczesnego emblematu – stało się to w roku 1950.

W latach późniejszych powrócono do sterowca, który z biegiem lat coraz bardziej zaczął przypominać klasyczną błyskawicę podobną do tych, widocznych na niebie podczas wyładowań atmosferycznych.

Obecnie logo Opla to płaska ikona w kształcie błyskawicy/zygzaka lub bardzo wydłużonej i spłaszczonej litery „Z”, widniejącej na tle pierścienia. Pod nimi rysuje się napis OPEL. Całość jest czarna. Ta forma emblematu została wprowadzona w 2020 roku i obowiązuje do dziś.

Marka Opel posiada własne fonty o nazwie Opel Next. Ta niestandardowa czcionka wyróżnia się prostą formą, która nadaje szlachetnego, biznesowego stylu logotypowi marki.

Wjedź na automotyw.com i poznaj historię największych światowych koncernów samochodowych

Zostań ekspertem do spraw motoryzacji! Poznaj kultowe modele, których geneza jest kręta, jak tor Hungaroring. Przejedź z redakcją Automotyw przez szykany historii i dowiedz się więcej na temat ulubionych marek. Zajrzyj pod maskę starych, jak i nowych propozycji płynących od światowych inżynierów. Zdobądź Pole Position z wiedzy o marce Opel - auta stworzonego z niemiecką precyzją.

Dołącz do Automotyw i polub nasz profil Facebook. Zostaw swoje opinie i podziel się z nami doświadczeniem. Szukasz rzetelnego i fachowego źródła wiedzy? Automotyw to garść informacji, które dostarczymy Ci z pierwszej ręki.

... (źródło wikipedia)

Dla pizza-manów. Oto nowy (i pocieszny) Opel Rocks-e Kargo

Bezemisyjny lekki dostawczy pojazd mechaniczny: Rocks‑e Kargo to nowy rodzaj lekkiego pojazdu użytkowego od Opla. Wygląda fantastycznie i umożliwia przewóz paczek, pizzy i nie tylko: ma ponad 400 litrów przestrzeni ładunkowej i 140 kg ładowności.