Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Opel Astra H. Awarie i usterki znanego modelu

Opel Astra trzeciej generacji: Co się psuje, jaki silnik wybrać i czy warto zakupić bestsellerowego kompakta?
Opel Astra H
Opel Astra H trzecia generacja lubianego modelu niemieckiej marki (fot. materiały prasowe)

Opel Astra od lat kojarzy się z rozsądnym kompaktem klasy średniej. Chociaż pierwsza generacja jest już rzadkim widokiem na drogach, to druga i trzecia wciąż są chętnie wybierane jako przyzwoite cenowo auta rodzinne. Trzecie generacja to nie tylko duże zmiany wizualne, ale też nowoczesne silniki, a co za tym idzie – wyższe koszty utrzymania związane z potencjalnymi usterkami. Czy Astra H często się psuje?

https://automotyw.com/jakie-rodzinne-kombi-z-oszczedna-benzyna-do-20-000-zl-te-auta-polecamy/

Opel Astra H. Historia modelu

opel astra
Wersja hatchback pojawiła się na rynku jako pierwsza, wraz z trzydrzwiową Astrą GTC (fot. shutterstock)

Opel Astra H po raz pierwszy pojawił się na targach we Frankfurcie w 2003 roku. U dealerów samochody dostępne były rok później jako pięcio- i trzydrzwiowy (GTC) hatchback. Niedługo później na rynku zagościły odmiany kombi i kabriolet. W 2006 roku, wraz z niewielkim faceliftingiem, w ofercie pojawił się także sedan. Opel zakończył produkcję Astry H w 2009 roku, wraz z premierą IV generacji modelu.

Silniki w Astrze H

Odradzamy silniki diesla. Mogą zrujnować wasze oszczędności (fot. shutterstock)

Astra H była dostępna była w szerokiej gamie silnikowej. Tylko benzynowych motorów było do wyboru aż dziewięć, do tego dochodziły trzy warianty wysokoprężne. Niezależnie od waszego wyboru, pod maską będą pracować cztery cylindry. W przypadku jednostek benzynowych, powinniście brać głównie pod uwagę głównie stosunek mocy do zużycia paliwa. Najrozsądniejszym wyborem będą 1.4 o mocy 90 KM i 1.6 o mocy 115 KM, zapewniające wystarczające osiągi i rozsądne spalanie. Nieco droższe w utrzymaniu, ale o wiele mocniejsze będą uturbione silniki 1.6 (180 KM) i 2.0 (200 KM). Najszybsza pozostaje dwulitrowa wersja OPC, z imponującą jak na to auto mocą 240 KM. Uważajcie jednak, ponieważ w razie zaniedbanej historii serwisowej może być konieczna kosztowna naprawa turbo i przegląd silnika. Poza tym moc wędruje na przednie koła, więc problemy z trakcją, szczególnie na mokrej nawierzchni macie gwarantowane.

Stanowczo odradzamy rozglądanie się za silnikami diesla. Większość samochodów ma gigantyczne, trudne do zweryfikowania przebiegi. “Zajechane” egzemplarze trapi problem wadliwego koła dwumasowego. Bardzo często zdarzają się też inne kosztowne awarie: zatarcia turbosprężarki, problemy z DPF-em i usterki wtryskiwaczy. Jeśli jednak chcecie podjąć ryzyko, to z trzech dostępnych pojemności (1.3, 1.7 i 1.9) najsensowniejszym wyborem będzie 1.9 CDTI. Ma z nich najwyższą trwałość i omijają go wady pompy oleju oraz zbyt słaby rozrusznik, czyli wady mniejszego 1.7 CDTI. 1.9 CDTI to silnik, który występował również w Fiacie, Alfie Romeo, Lancii, Saabie, Suzuki, Cadillacu i Tacie, co może mieć znaczenie przy poszukiwaniu jednostki napędowej do wymiany.

Usterki Opla Astry H

Opel Astra H
Co jeszcze się psuło w popularnym kompakcie? (fot. materiały producenta)

Opel Astra H jest relatywnie bezawaryjnym samochodem, jednak zdarzają się negatywne opinie o elektronice modelu. Problem dotyka najczęściej wiązki silnika, której wady mogą doprowadzić do uszkodzenia komputera sterującego jednostką. Poza tym, często szwankują układy klimatyzacji. Najbardziej podatne na usterki są kompresory i chłodnice, a nienaprawiane mogą prowadzić do poważniejszych awarii i kosztownych serwisów klimatyzacji.

Chociaż większość egzemplarzy jest wyposażonych w pięcio- lub sześciobiegową skrzynię manualną, Opel Astra H wychodził również w konfiguracji ze zautomatyzowaną przekładnią EasyTronic. W tej konstrukcji również bardzo często dochodzi do awarii elektroniki, która potrafi unieruchomić samochód i zabrać wam z portfela nawet prawie 2 tysiące złotych. Co więcej, niektóre usterki komputera są całkowicie nienaprawialne, co tylko powiększa koszty serwisu.

Nie obyłoby się bez wad karoserii. Chociaż Astra H z fabryki wyjeżdżała już ocynkowana, to ma kilka newralgicznych miejsc. Zwróćcie uwagę na klapę bagażnika, która rdzewieje pod chromowaną listwą. Niektóre pojazdy mogą mieć również ogniska rdzy pod lusterkami na drzwiach, powstałe w wyniku ocierania elementu o lakier. Zdarza się, że korozja atakuje również progi i doły drzwi zaledwie dziesięcioletnich samochodów.

Bezpieczeństwo to duży aut kompaktowego Opla. Mimo upływu lat, Astra H ciągle jest uznawana za solidny samochód. Nie bez powodu – w latach świetności auto otrzymało maksymalną liczbę pięciu gwiazdek Euro NCAP.

Opel Astra H cena

Astra H to ciągle rozsądny wybór, pod warunkiem, że trafimy na zadbany egzemplarz (fot. materiały prasowe producenta)

Opel Astra H to wciąż rozsądny wybór jeśli szukacie niedrogiego auta na dojazdy do pracy, pierwszego samochodu, czy rodzinnego pojazdu w rozsądnej cenie i niskich kosztach użytkowania. Przypominamy, że warto zrezygnować z potencjalnie kosztownego w utrzymaniu i często mocno wyeksploatowanego diesla na rzecz mniejszego, bardziej niezawodnego silnika benzynowego. Podczas oględzin auta warto zwrócić uwagę na stan blacharski i ogólne zużycie. Ile kosztuje Opel Astra H? Tę generację można kupić już od 6 tysięcy złotych. Najwięcej, bo 20 tysięcy złotych zapłacicie za topową 240-konną wersję OPC.

Total
5
Shares