Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Box dachowy – jak wybrać? Które są dobre? Przegląd rynku

Pakowanie bagaży w kabinie pasażerskiej to zły pomysł. Boks dachowy to znacznie większe bezpieczeństwo przewożenia bagaży.
Boks na dachu bardzo przydaje się na dłuższe rodzinne wyprawy samochodem (fot. Shutterstock)

Box dachowy to doskonałe rozwiązanie dla rodzin wybierających się na dłuższy wypad. Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych modeli boksów dachowych, marki Taurus, Thule, Traxer, Mont Blanc, Fapa, Inter Pack i wiele innych oferują tego typu rozwiązania od dawna. Jednak wybór optymalnego produktu powinien być po pierwsze podyktowany ograniczeniami naszego pojazdu, po drugie – naszymi potrzebami i możliwościami budżetowymi. Podpowiadamy, jak wybrać boks dachowy, jak z nich korzystać bezpiecznie, gdy już dokonamy wyboru, a także proponujemy pięć godnych zainteresowania modeli.

Box dachowy – jak wybrać?

box dachowy
Dobierając box dachowy zawsze pamiętajcie o dopuszczalnym obciążeniu dachu waszego auta (fot. Shutterstock)

Musisz pamiętać o następujących ograniczeniach, zawężających pole wyboru danego boksu dachowego, do modeli odpowiadających właściwościom twojego samochodu.

  • Maksymalne obciążenie dachu – zacznij od sprawdzenia tego parametru, niektóre boksy dachowe są naprawdę pojemne i umożliwiają przewożenie bagaży i łącznej masie nawet 100 kg, do tego dochodzi jeszcze waga samego boksu oraz mocowania dachowego (relingi, belki dachowe etc.). Tylko, czy Twoje auto jest w stanie tyle na dachu przenieść? W wielu modelach samochodów maksymalne obciążenie dachu to 50 kg, niekiedy jest to 75 kg. Dlatego zawsze sprawdzajmy ten parametr przed wyborem boksu dachowego.
  • Pamiętaj o bagażniku dachowym – sam boks nie wystarczy, musisz mieć na dachu bagażnik, do którego ten boks przymocujesz. Jeżeli masz już bagażnik, szukaj produktów z mocowaniem kompatybilnym z posiadanym bagażnikiem. Jeżeli nie masz bagażnika, wybierz boks z pasującym mocowaniem.
  • Wymiary mają znaczenie – Boks dachowy nie powinien być dłuższy niż dach, a tak naprawdę nie powinien z żadnej strony wystawać poza obrys dachu. Z przodu boks nie powinien zachodzić na przednią szybę, z tyłu – nachodzić na tylną, szczególnie w vanach, hatchbackach i kombi, w których zbyt długi boks po zamocowaniu może kolidować z tylną klapą bagażnika.
  • Łatwość mocowania – praktycznie większość oferowanych dziś boksów do montażu i demontażu nie wymaga żadnych narzędzi. To o tyle ważne, że nie warto jeździć autem z pustym boksem. Lepiej go wówczas zdjąć.
  • Certyfikaty – to istotna kwestia, bo obecność certyfikatu (np. TüV) potwierdza bezpieczeństwo produktu i trwałość danego mocowania np. w razie kolizji. Zwracajcie uwagę na to, czy dany produkt spełnia normę City Crash, co oznacza, że dany box nie “zerwie” się z dachu w razie kolizji z prędkością 30 km/h z nieodkształcalną przeszkodą.
  • Wygoda obsługi boksu dachowego – dostęp do wnętrza nie tylko od strony kierowcy, ale i od strony pasażera? Możliwość zakupu toreb dopasowanych do wymiaru danego boksu? Centralny zamek? Zabezpieczenia antywłamaniowe? To pytania decydujące o wygodzie eksploatacji danego produktu, warto je sobie postawić dokonując wyboru konkretnego modelu.

Box dachowy – jaki wybrać? 5 propozycji

Poniżej pięć modeli proponowanych przez nas boksów dachowych, staraliśmy się wybrać produkty u dużej funkcjonalności, niekoniecznie wysokiej cenie.

Box dachowy – Hamron Spark Eco

Hamron Spark Eco (fot. materiały producenta)
  • cena: ok. 500 zł
  • gwarancja: 3 lata

Niewielki (długość 1338 mm, szer. 730 mm, wys. 360 mm) box dachowy klasy raczej budżetowej, wykonany z tworzywa odpornego na UV. Ma pojemność 240 litrów, maksymalne jego obciążenie to 50 kg, co w połączeniu z masą samego boksu (7 kg) sprawia, że to niezła propozycja dla mniejszych aut z dopuszczalnym obciążeniem dachu do 50 kg. Ze względu na długość raczej nie zapakujemy w niego nart, ale wiele różnych drobiazgów spakujemy do niego znacznie bezpieczniej niż miałyby one luzem przemieszczać się po kabinie pasażerskiej, gdy w bagażniku zabraknie miejsca. Produkt ma certyfikat City Crash, mocowanie bez użycia narzędzi. Box otwierany jednostronnie.

Taurus Xtreme 400 czarny karbon

Taurus Xtreme 400 czarny karbon (fot. materiały producenta)
  • cena: ok. 1000 zł
  • gwarancja: 3 lata

Duża pojemność (aż 400 litrów), płaski profil i dobra aerodynamika to zalety tego modelu. Łatwe mocowanie oraz trzypunktowy, centralny zamek ułatwiają korzystanie z tego produktu. Box dachowy został tak opracowany, że profil jego dolnej części zasłania belki dachowe, co ma wpływ na zniwelowanie szumów powietrza, a cały pojazd z zamontowany boksem jest nieco niższy. W boksie zapakujemy przedmioty o maksymalnej długości 183 cm (np. narty). Ładowność tego boksa to 50 kg, sam boks waży 14 kg. Jego wymiary to 195 x 78 x 34 cm. Mimo niewielkiej wysokości, producent deklaruje, że da się do niego schować do trzech desek snowboardowych. Podłogę boksa wykonano z tworzywa ABS, a jego górną część z odpornego na UV HDPE. Użyteczne jest też zabezpieczenie przed niewłaściwym zamknięciem – jeżeli boks nie jest prawidłowo domknięty, nie da się z niego wyjąć kluczyka. Szkoda tylko, że boks otwiera się tylko od strony pasażera. Certyfikaty City Crash i TÜV – GS/NORD oraz ISO.

Box dachowy – Thule Pacific 780

Thule Pacific 780 (fot. materiały producenta)
  • cena: od ok. 1800 zł
  • gwarancja: 5 lat

Jeden z popularniejszych boksów dachowych szwedzkiej marki Thule. Opatentowany system łatwego montażu Fast-Grip w całości obsługiwany wewnątrz boksu. Boks ten możemy otwierać z obu stron, a dzięki podnośnikom pokrywa łagodnie się otwiera i zamyka. Wieloryglowe zamknięcie w połączeniu z funkcją blokady klucza, dopóki boks nie jest prawidłowo zamknięty zwiększa bezpieczeństwo. To produkt raczej do większych aut z dopuszczalnym obciążeniem dachu nie mniejszym niż 75 kg. Spora pojemność (420 litrów) i wymiary (196 x 78 x 45 cm), przy ładowności 50 kg i masie 15 kg samego boksu, sprawiają, że nie powinniśmy mieć problemów z zapakowaniem sprzętu zarówno na zimową, jak i letnią wyprawę. Boks mieści do 5 desek snowboardowych lub do 7 par nart o maksymalnej długości 180 cm. Oczywiście jest to produkt certyfikowany (TÜV – GS/NORD, ISO i City Crash).

Hakr Magic 320

box dachowy
Hakr Magic 320 (fot. materiały producenta)
  • cena: od ok. 700 zł
  • gwarancja: 2 lata

Hakr to czeska marka, która zdobywa uznanie na rynku produktami o przyzwoitej jakości i parametrach przy jednocześnie niezbyt wygórowanej cenie. Cechą wyróżniającą ten boks jest fakt, że przy długości 185 cm jest on dość wąski (60 cm), co pozwala np. zamocować obok boksa na bagażniku dachowym np. rower (na specjalnych uchwytach). Urządzenie jest zabezpieczone trzypunktowym zamkiem centralnym, otwiera się tylko z jednej strony. Montaż na bagażniku dachowym za pomocą cybantów obejmujących belki o szerokości do 82 mm i wysokości do 40 mm. W zestawie otrzymujemy taśmy do mocowania bagażu, a ich punkty mocowania znajdują się wewnątrz boksu. Pojemność 320 litrów, waga boksa to 10 kg, ładowność do 50 kg. Materiał ABS, atest TÜV.

Inter Pack Tornado 460

box dachowy
Inter Pack Tornado 460 (fot. materiały producenta)
  • cena: 1269 zł
  • gwarancja: 3 lata

Na koniec propozycja produktu dla tych, którzy potrzebują sporej przestrzeni. Boks Inter Pack ma pojemność 460 litrów, jego wymiary to 195 x 79 x 36 cm, a ładowność 75 kg, co w połączeniu z wagą samego boksa sprawia, że jest to sprzęt, który możemy zamocować tylko na szczególnie wytrzymałych dachach (z obciążeniem do 100 kg). Montaż albo za pomocą cybantów (do 60 mm), albo za pomocą T-profili. Boks zmieści do 6 par nart lub 3 desek snowboardowych o maksymalnej długości 175 cm. Boks jest otwierany tylko jednostronnie, ale jego załadunek ułatwiają sprężynowe podnośniki. Oczywiście sprzęt wyposażono w centralny zamek z systemem zabezpieczającym przed nieprawidłowym domknięciem boksu. Urządzenie ma certyfikaty ISO, TUV i City Crash.

Boxy dachowe – jak używać?

box dachowy
Box dachowy jest przydatny, ale zadbaj o odpowiednie rozłożenie w nim bagaży (fot. Shutterstock)

Na koniec jeszcze kilka porad użytkowych związanych z boksami dachowymi. Stosujcie się do poniższych zasad, na pewno na tym nie stracicie.

  • z boksem dachowym podróżuj spokojnie – dynamiczna jazda z boksem dachowym to zły pomysł. Mając nad głową kilkadziesiąt kilogramów dodatkowego ładunku starajmy się jechać płynnie, zachowawczo i przewidywać sytuację na drodze. Mniej zużyjemy paliwa, a cała podróż będzie przyjemniejsza – przy maksymalnych dopuszczalnych prędkościach autostradowych boksy potrafią hałasować! Niemal wszyscy producenci boksów dachowych zalecają by z założonym tego typu akcesorium na dachu nie przekraczać 130 km/h.
  • założyłeś nowy boks? Sprawdź go po kilkunastu kilometrach – jeżeli dopiero co założyłeś boks dachowy, warto sprawdzić mocowania belek dachowych i samego boksu i ewentualnie dociągnąć to, co się zluzowało. Niedokładnie zamocowany boks na bagażniku dachowym to możliwe problemy, z których większy zgiełk i większe zużycie paliwa mogą być najmniejszymi z możliwych kłopotów.
  • odpowiednio rozmieść bagaż w boksie – co do zasady, najcięższe przedmioty przewożone w boksie dachowym powinny być rozmieszczone w jego centralnej części. Chodzi o zachowanie optymalnego balansu rozłożenia masy pomiędzy osie pojazdu. Ponadto używajcie pasów/taśm mocujących bagaż (są one najczęściej sprzedawane w zestawach razem z boksami dachowymi), by zabezpieczyć ładunek przed przemieszczaniem się podczas jazdy.
Total
0
Shares