Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

KIA w wyścigu zbrojeń: oto koreański pojazd taktyczny KLTV

KLTV Cargo Truck (fot. KIA)
KLTV Cargo Truck (fot. KIA)
KIA Podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Zbrojeniowego (IDEX) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich KIA prezentuje lekki koncepcyjny pojazd taktyczny KLTV oraz podwozie do zabudowy.
KLTV podwozie (fot KIA)
KLTV podwozie (fot KIA)

Międzynarodowa Wystawa Przemysłu Zbrojeniowego (IDEX)

Podczas targów IDEX, oprócz koncepcyjnego KLTV: Light Tactical Cargo Truck, Kia prezentuje również podwozie do zabudowy, które może służyć do budowy innego typu pojazdów opancerzonych. Układ napędowy i solidna rama dają wyobrażenie o możliwych zastosowaniach tej platformy.

KLTV: Kia Light Tactical Cargo Truck

Koncepcyjny Light Tactical Cargo Truck został opracowany przez markę Kia w ścisłej współpracy z administracją rządową, która tworzy program rozwoju obrony narodowej. Modułowe podwozie pozwala oferować pojazd w wariancie standardowym oraz jako model z przedłużonym rozstawem osi, a także odmiany opancerzone i nieopancerzone, samochody do celów dowództwa taktycznego i rozpoznania terenu, pojazdy uzbrojone.

KLTV Cargo Truck (fot. KIA)
KLTV Cargo Truck (fot. KIA)

Czteroosobowy Light Tactical Cargo Truck został zaprojektowany na potrzeby sił zbrojnych i zapewnia wyskoą mobilność w trudnym terenie oraz potencjalną trwałość i funkcjonalność w trudnych warunkach. Samochód nieopancerzony z długim rozstawem osi może być wyposażony w zabudowę, którą można dostosować do różnych potrzeb, takich jak skrzynia ładunkowa, mobilny warsztat czy centrum łączności. Pojazd może przewieźć dziesięciu w pełni uzbrojonych żołnierzy oraz, w tylnej części, do trzech ton ładunku.

A co pod maską KLTV?

Kia Light Tactical Cargo Truck jest napędzany 225-konnym silnikiem wysokoprężnym, który spełnia normę Euro 5. Napęd jest przenoszony na cztery koła za pośrednictwem nowoczesnej, 8-biegowej przekładni automatycznej. Ciężarówka jest wyposażona w niezależne zawieszenie, klimatyzację, mechanizm różnicowy o ograniczonym tarciu, opony typu run-flat oraz w elektromagnetyczny system zakłócający namierzanie.

KLTV podwozie (fot KIA)
KLTV podwozie (fot KIA)

Oto jak koncern KIA widzi handel sprzętem taktycznym na bliskim wschodzie

Firma komentuje, że tegoroczne zaangażowanie w IDEX jest, jak dotąd, największe, a pojazd tego typu jest ważnym elementem systemu obronny każdej armii. Kia dostarcza go armii Korei Południowej od 2016 roku i teraz szuka klientów za granicami kraju. Ten region świata jest postrzegany jako kluczowy rynek dla pojazdów wojskowych. W targach IDEX Kia brała udział po raz pierwszy w 2015 roku. W tegorocznej edycji targów Kia dzieli powierzchnię wystawienniczą z siostrzaną spółką Hyundai Rotem Co.

Fordy Rangery podczas uroczystego przekazania do wojska w Warszawie (fot. wojsko-polskie.pl)

A czym jeździmy w Polsce?

Wg. portalu Wojsko-Polskie.pl 15 grudnia 2020, w 2. Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie, szef MON wziął udział w przekazaniu pierwszej partii nowych samochodów Ford Ranger XLT, które trafią do jednostek wojskowych w całym kraju zastępując jednocześnie pojazdy Honker, które są używane w wojsku od lat 90.

DINO (fot. team-concept.pl)
DINO (fot. team-concept.pl)

W kategorii większych pojazdów najwięcej medialnej atencji zdobył ostatnimi laty pojazd Gerlach produkcji marki Zetor, który jest obecnie testowany. W Bielsko-Białej firma Team-Concept.pl produkuje też opancerzone pojazdy Wirus oraz Dino, a informacje o ich trafieniu do różnych służb pojawiły się już w 2017 roku.

DINO (fot. team-concept.pl)
DINO (fot. team-concept.pl)
Total
0
Shares