Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Koenigsegg Jesko V8 – ten silnik kręci się jak szalony! [WIDEO]

Koenigsegg Jesko V8, moc nawet ponad 1600 KM, jeździ i na benzynie i na etanolu (lepiej), ale jak ten silnik się wkręca na obroty!
Koenigsegg Jesko
Koenigsegg Jesko (fot. Koenigsegg)

Christian von Koenigsegg wraz ze swoją ekipą inżynierów opracowujących wymyślne napędy hipersportowych aut szwedzkiej marki to człowiek, który chyba nigdy nie powiedział, że coś jest “wystarczająco dobre”. Kolejnym przykładem dążenia do inżynierskiej doskonałości jest krótki film, na którym szef Koenigsegga prezentuje, jak szybko silnik nowego Koenigsegg Jesko V8 nabiera prędkości obrotowej. To szalone!

To nie jedyny szalony pomysł Szweda – Koenigsegg chce budować auta z energią z wulkanów

Żeby wiedzieć o czym mówimy, ile czasu mija od momentu, gdy depniecie pedał przyśpieszenia w podłogę, do osiągnięcia maksymalnej prędkości obrotowej? Sekunda? Dwie? Pół? Cóż, 5-litrowa jednostka V8 zamontowana w Koenigseggu Jesko V8 może przyśpieszyć do 7800 obrotów na minutę zaledwie w 0,213 sekundy! Gdyby silnik był w stanie to wytrzymać, sekunda jego rozpędzania pozwoliła by na osiągnięcie prędkości obrotowej rzędu… 31 700 obrotów na minutę!

Koenigsegg Jesko V8, to auto do odcinki wykręcisz w mgnieniu oka – dosłownie (fot. Artur_Nyk / Shutterstock)

Co więcej, jeden z inżynierów widocznych na poniższym wideo, mówi szefowi firmy, że we wcześniejszych pomiarach silnika udało się zmierzyć przyrost prędkości obrotowej z szybkością większą niż 46 tysięcy obrotów na sekundę. Przypominam, mowa o dużym, supersportowym samochodzie, a nie o pneumatycznej turbinie wiertarki stomatologicznej.

Na filmie Christian von Koeniggsegg rozpędza w błyskawicznym czasie silnik do 7800 obr./min., co jest maksymalną wartością dla biegu jałowego. Pod obciążeniem silnik V8 modelu Jesko może rozkręcić się jeszcze bardziej, do 8500 obr./min. Oczywiście znamy auta, których silniki kręcą się jeszcze szybciej i nie chodzi nam wyłącznie o bolidy Formuły 1, ale tu imponująca jest szybkość rozpędzania się tego silnika. Zdaniem von Koenigsegga im szybsza reakcja napędu, tym większa kontrola nad samochodem.

Dodajmy, nie byle jakiego silnika, bo jednostka V8 z Koenigsegga Jesko na zwykłej benzynie ma moc 1281 KM, a gdy do baku trafi etanol (E85), moc rośnie do nieco ponad 1600 KM. W połączeniu z superszybką, stanowiącą również autorski projekt, automatyczną skrzynię biegów pozbawioną klasycznych sprzęgieł, Jesko może startować do miana najbardziej responsywnego i najszybciej reagującego na polecenia kierowcy hipersamochodu świata. Zresztą, co będziemy wam pisać, sami zobaczcie:

Christian von Koenigsegg – genialny konstruktor?

Total
4
Shares