Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Używane kombi 4×4 do 30 tys. zł. Co kupić?

Podniesione kombi zamiast SUVa? Wszystkie za i przeciw oraz kilka przykładowych modeli, które kupicie w budżecie 30 tysięcy złotych

Moda na uniwersalne auta z napędem 4×4 nie przemija. Zamiast decydować się na SUV-a (który zazwyczaj jest droższy) za 30 tys. złotych możemy sięgnąć po uterenowione, klasyczne kombi 4×4. Poza funkcjonalnością kabiny znanej z tańszych odmian, zyskujemy nieco większy prześwit, często osłony dolnych części nadwozia, zderzaków i prosty napęd na cztery koła. Zwłaszcza ten ostatni dodatek ma największą wartość, szczególnie w czasie zimowych warunków.

Kombi zamiast SUV-a. Dlaczego warto o tym pomyśleć?

SUV
Czy terenowe kombi będzie praktyczniejsze od SUVa? (fot. Shutterstock)

Kombi mają nieco niżej osadzony środek ciężkości i przez to lepiej się prowadzą. Zapewniają też nierzadko lepszą praktyczność przedziału pasażerskiego i przepastny bagażnik. Z uwagi na popularność „cywilnych” wersji, z powodzeniem zyskamy dostęp do rozsądnie wycenionych części. Kolejny plus to nieskomplikowany napęd na cztery koła. Zazwyczaj bazuje na sprzęgle typu Haldex i dołączanym napędzie tylnej osi. To rozwiązanie trwałe i skuteczne w lekkim terenie. Sprawdzamy zatem, co oferuje rynek wtórny w kwocie do 30 tysięcy zł.

Audi A6 Allroad C6

audi A6 C6 allroad
Audi A6 Allroad z lat 2006-2011 wciąż urzeka komfortem. Serwis jednak nie będzie tani (fot. autogaleria.hu)

Sztandarowym przykładem udanego połączenia komfortowego kombi klasy wyższej z większą użytecznością poza utwardzonymi szlakami, jest Audi A6 Allroad. Za 30 tysięcy złotych kupimy drugą generację produkowaną w latach 2006-2011. Nadwozie nie ma zauważalnych problemów z korozją, natomiast dolne części drzwi i zderzaki zyskały plastikowe osłony. We wnętrzu znajdziemy wysokiej jakości materiały i przeważnie kompletne wyposażenie: automatyczną klimatyzację regulowaną w dwóch strefach, „pełną elektrykę”, skórzaną tapicerkę, dopracowane nagłośnienie i szereg systemów bezpieczeństwa.

Producent zastosował stały napęd 4×4 quattro i pneumatyczne zawieszenie. Do napędu oddelegowano trwałego, lecz kosztownego w serwisowaniu diesla 3.0 V6 TDI o mocy 233-240 KM. Niezłym wyborem będzie benzynowe 3.0 V6 TFSI 290 KM lub 3.2 V6 TFSI 255 KM.

Volvo XC70 II

volvo xc70
Volvo XC70 z lat 2007-2019. Warto wybrać diesla (fot. autogaleria.hu)

30 tys. złotych wystarczy również na drugą generację Volvo XC70. To kombi 4×4 było bohaterem wielu amerykańskich produkcji filmowych produkowano od 2007 do 2019. Auto urzeka statecznym designem i jakością zastosowanych materiałów wykończeniowych. Wnętrze zapewnia komfortowe warunki dla czterech dorosłych osób, do których dyspozycji pozostaje szereg dodatków, takich jak dwustrefowa klimatyzacja, rozbudowane nagłośnienie, szereg systemów bezpieczeństwa, napęd z dołączaną tylną osią czy skórzana tapicerka i przeciętne dziś multimedia.

Do napędu oddelegowano benzynowe silniki 3.2 258 KM i 3.0 Turbo 304 KM. 2.0 R4 o mocy 245 KM wprowadzono dopiero w 2013 – ta wersja pozostaje poza naszym zasięgiem finansowym. Warto jednak postawić na trwałe diesle – 2.0 D 163 KM oraz 2.4 D 163-215 KM.

Skoda Octavia II Scout

octavia scout
Skoda w uterenowionej wersji to dobre auto. Trzeba tylko wybrać odpowiedni silnik (fot. autogaleria.hu)

Ciekawą propozycją na rynku wtórnym jest druga generacja Skody Octavii, która jako kombi 4×4 nazywa się Scout. Uniwersalna wariacja Octavii II produkowana była od 2006. Względem popularnych specyfikacji, otrzymujemy masywniejsze zderzaki i osłony drzwi oraz progów. Wnętrze wykonano z przyzwoitych, trwałych materiałów. Komfortowe warunki znajdą cztery dorosłe osoby wraz z imponującym bagażem. Lista dodatków obejmować może między innymi kolorową nawigację, skórzana tapicerkę, klimatyzację i szyberdach.

Niestety, paleta jednostek napędowych składa się tylko z wadliwych silników. Do wyboru mamy benzynowe 1.8 TFSI 160 KM i 2.0 FSI 150 KM – korzystają z bezpośredniego wtrysku paliwa i łańcucha rozrządu. W alternatywie pozostaje diesel 2.0 TDI generujący 140 KM. W tym przypadku, warto postawić na wersję wypuszczoną na rynek w drugiej połowie 2010. Ma szynę wtryskową typu common-rail i może pochwalić się zadowalającą trwałością.

Subaru Outback III

subaru outback iii
Subaru Outback? Tak! Byle nie z dieslem… (fot. autogaleria.hu)

Kolejnym kombi 4×4 dostępnym na rynku wtórnym jest trzecia generacja Subaru Outback. Japoński konkurent Volvo XC70 produkowany był w latach 2005-2009. Estetycznie zaprojektowane nadwozie miewa problemy z korozją. Hamuje ją tylko regularna konserwacja. Wnętrze oferuje cztery wygodne miejsca. Plastiki są twarde, lecz solidnie spasowane. Wśród dodatków znajdziemy między innymi skórzaną tapicerkę, klimatyzację, „pełną elektrykę” i obowiązkowy, stały napęd na cztery koła.

Mechanicy polecają wyłącznie silniki benzynowe o przeciwsobnym układzie cylindrów. To 2.5 165-173 KM, 2.5 Turbo 243 KM i 3.0 245 KM. Diesla lepiej sobie odpuścić. Jest wyjątkowo kapryśny.

Peugeot 508 RXH

peugeot 508 rhx
Peugeot 508 RHX, czyli hybryda z dieslem (fot. autogaleria.hu)

Prawdziwą ciekawostką wśród używanych kombi 4×4 jest Peugeot 508 RHX. Pierwsza generacja francuskiego średniaka produkowana była od 2010 do 2018. Jedynym wariantem wyposażonym w napęd na cztery koła jest wersja hybrydowa. Serce układu stanowi dopracowany diesel 2.0 HDI o mocy 163 KM napędzający przednie koła. Przy tylnej osi pracuje elektryczna jednostka o mocy 37 KM, pozwalająca pokonać w trybie bezemisyjnym 2-4 kilometry. W praktyce, wariant hybrydowy nie jest oszczędniejszy od zwykłej odmiany z dieslem pod maską.

Wnętrze wykończono z dbałością o staranność montażu i jakość wykonania. W kwestii wyposażenia dodatkowego, 508 RHX oferuje komplet – dwustrefową klimatyzację, skórzaną tapicerkę, panoramiczne okno dachowe, nawigację i rozbudowane nagłośnienie. Miejsca w dwóch rzędach jest sporo.

Opel Insignia I Country Tourer

terenowe kombi
Uterenowiona Insignia to uniwersalne, wygodne i pojemne auto (fot. autogaleria.hu)

Przy odrobinie szczęścia, za 30 tys. złotych znajdziemy używaną Insignię pierwszej generacji w wersji Country Tourer. To kombi 4×4 pojawiło się w ofercie Opla w 2011. Nadwozie kombi otrzymało wydatne osłony zderzaków i dolnych krawędzi drzwi. Auto przyzwoicie zabezpieczono przed korozją. Wnętrze oferuje wystarczającą przestrzeń dla czterech pasażerów i pokaźnego bagażu. Na liście dodatków znajdziemy między innymi skórzaną tapicerkę, klimatyzację, komputer pokładowy, nawigację i szyberdach.

Do napędu oddelegowano między innymi diesla 2.0 CDTI o mocy 160 KM i benzynowy wariant 2.0 Turbo rozwijający 250 KM. Za rozdział siły napędowej odpowiada sprzęgło wiskotyczne, przekazujące napęd na tylną oś tylko w razie konieczności. Minusem Opla jest wysoka masa własna.

Subaru Impreza II

terenowe kombi
Jedyne w zestawieniu auto z drzwiami bez ramek (fot. autogaleria.hu)

Kolejnym modelem japońskiego producenta o większych zdolnościach terenowych jest Subaru Impreza. Druga generacja produkowana była od 2000 do 2007. Wbrew pozorom, azjatyckie kombi 4×4 nie zachwyca funkcjonalnością. Bagażnik mieści ledwie tyle, co konkurencyjne hatchbacki. Nadwozie miewa problemy z korozją. Znakiem rozpoznawczym modelu są drzwi pozbawione ramek. Wnętrze oferuje komfortowe warunki tylko na fotelach. Na kanapie jest po prostu ciasno. Na liście dodatków znajdziemy chociażby elektrykę szyb, radio, komputer pokładowy i klimatyzację.

Do napędu oddelegowano czterocylindrowe boksery – 1.5 105 KM, 1.6 95 KM, 2.0 125-160 KM, 2.5 167-175 KM i 2.0 Turbo 218-265 KM. Uchodzą za dość trwałe.

Subaru Forester III

terenowe kombi
Dużą zaletą Forestera jest sprawdzony, stały napęd na wszystkie koła (fot. autogaleria.hu)

W założonym budżecie znajdziemy również trzecią generację Subaru Forestera. Japońskiego SUV-a o charakterze funkcjonalnego kombi produkowano w latach 2008-2013. Tym razem producent nieco poprawił zabezpieczenie antykorozyjne nadwozia. Dodatkowo, zrezygnowano z drzwi pozbawionych ramek. Na tym zabiegu wyraźnie zyskało wyciszenie wnętrza. Kabina Forestera III gwarantuje wystarczającą przestrzeń dla czterech dorosłych osób. Lista dodatków nie zwala z nóg, ale możemy docenić skórzaną tapicerkę i szklane okno dachowe.

Jedynego diesla w ofercie powinniśmy unikać. Bezawaryjne okazują się benzyniaki. To 2.0 150 KM, 2.5 170 KM i 2.5 Turbo 224 KM. Rzecz jasna, dostajemy stały napęd na cztery koła.

Kombi 4×4 naszym zdaniem

Ford Focus Active kombi (fot. Ford)

Podniesionego kombi 4×4 nie trzeba się bać. Mają wszystko to, co potrzebne do komfortowej, codziennej eksploatacji. Dodatkowo, sprawdzą się na drogach gorszej jakości i niestraszne im wysokie krawężniki. To dobre propozycje dla 4-osobowych rodzin. Mimo nierzadko dekady na karku, powinny jeszcze posłużyć przez kilka lat.

Total
0
Shares