Moda na uniwersalne auta z napędem 4×4 nie przemija. Zamiast decydować się na SUV-a (który zazwyczaj jest droższy) za 30 tys. złotych możemy sięgnąć po uterenowione, klasyczne kombi 4×4. Poza funkcjonalnością kabiny znanej z tańszych odmian, zyskujemy nieco większy prześwit, często osłony dolnych części nadwozia, zderzaków i prosty napęd na cztery koła. Zwłaszcza ten ostatni dodatek ma największą wartość, szczególnie w czasie zimowych warunków.
Kombi zamiast SUV-a. Dlaczego warto o tym pomyśleć?
Kombi mają nieco niżej osadzony środek ciężkości i przez to lepiej się prowadzą. Zapewniają też nierzadko lepszą praktyczność przedziału pasażerskiego i przepastny bagażnik. Z uwagi na popularność „cywilnych” wersji, z powodzeniem zyskamy dostęp do rozsądnie wycenionych części. Kolejny plus to nieskomplikowany napęd na cztery koła. Zazwyczaj bazuje na sprzęgle typu Haldex i dołączanym napędzie tylnej osi. To rozwiązanie trwałe i skuteczne w lekkim terenie. Sprawdzamy zatem, co oferuje rynek wtórny w kwocie do 30 tysięcy zł.
Audi A6 Allroad C6
Sztandarowym przykładem udanego połączenia komfortowego kombi klasy wyższej z większą użytecznością poza utwardzonymi szlakami, jest Audi A6 Allroad. Za 30 tysięcy złotych kupimy drugą generację produkowaną w latach 2006-2011. Nadwozie nie ma zauważalnych problemów z korozją, natomiast dolne części drzwi i zderzaki zyskały plastikowe osłony. We wnętrzu znajdziemy wysokiej jakości materiały i przeważnie kompletne wyposażenie: automatyczną klimatyzację regulowaną w dwóch strefach, „pełną elektrykę”, skórzaną tapicerkę, dopracowane nagłośnienie i szereg systemów bezpieczeństwa.
Producent zastosował stały napęd 4×4 quattro i pneumatyczne zawieszenie. Do napędu oddelegowano trwałego, lecz kosztownego w serwisowaniu diesla 3.0 V6 TDI o mocy 233-240 KM. Niezłym wyborem będzie benzynowe 3.0 V6 TFSI 290 KM lub 3.2 V6 TFSI 255 KM.
Volvo XC70 II
30 tys. złotych wystarczy również na drugą generację Volvo XC70. To kombi 4×4 było bohaterem wielu amerykańskich produkcji filmowych produkowano od 2007 do 2019. Auto urzeka statecznym designem i jakością zastosowanych materiałów wykończeniowych. Wnętrze zapewnia komfortowe warunki dla czterech dorosłych osób, do których dyspozycji pozostaje szereg dodatków, takich jak dwustrefowa klimatyzacja, rozbudowane nagłośnienie, szereg systemów bezpieczeństwa, napęd z dołączaną tylną osią czy skórzana tapicerka i przeciętne dziś multimedia.
Do napędu oddelegowano benzynowe silniki 3.2 258 KM i 3.0 Turbo 304 KM. 2.0 R4 o mocy 245 KM wprowadzono dopiero w 2013 – ta wersja pozostaje poza naszym zasięgiem finansowym. Warto jednak postawić na trwałe diesle – 2.0 D 163 KM oraz 2.4 D 163-215 KM.
Skoda Octavia II Scout
Ciekawą propozycją na rynku wtórnym jest druga generacja Skody Octavii, która jako kombi 4×4 nazywa się Scout. Uniwersalna wariacja Octavii II produkowana była od 2006. Względem popularnych specyfikacji, otrzymujemy masywniejsze zderzaki i osłony drzwi oraz progów. Wnętrze wykonano z przyzwoitych, trwałych materiałów. Komfortowe warunki znajdą cztery dorosłe osoby wraz z imponującym bagażem. Lista dodatków obejmować może między innymi kolorową nawigację, skórzana tapicerkę, klimatyzację i szyberdach.
Niestety, paleta jednostek napędowych składa się tylko z wadliwych silników. Do wyboru mamy benzynowe 1.8 TFSI 160 KM i 2.0 FSI 150 KM – korzystają z bezpośredniego wtrysku paliwa i łańcucha rozrządu. W alternatywie pozostaje diesel 2.0 TDI generujący 140 KM. W tym przypadku, warto postawić na wersję wypuszczoną na rynek w drugiej połowie 2010. Ma szynę wtryskową typu common-rail i może pochwalić się zadowalającą trwałością.
Subaru Outback III
Kolejnym kombi 4×4 dostępnym na rynku wtórnym jest trzecia generacja Subaru Outback. Japoński konkurent Volvo XC70 produkowany był w latach 2005-2009. Estetycznie zaprojektowane nadwozie miewa problemy z korozją. Hamuje ją tylko regularna konserwacja. Wnętrze oferuje cztery wygodne miejsca. Plastiki są twarde, lecz solidnie spasowane. Wśród dodatków znajdziemy między innymi skórzaną tapicerkę, klimatyzację, „pełną elektrykę” i obowiązkowy, stały napęd na cztery koła.
Mechanicy polecają wyłącznie silniki benzynowe o przeciwsobnym układzie cylindrów. To 2.5 165-173 KM, 2.5 Turbo 243 KM i 3.0 245 KM. Diesla lepiej sobie odpuścić. Jest wyjątkowo kapryśny.
Peugeot 508 RXH
Prawdziwą ciekawostką wśród używanych kombi 4×4 jest Peugeot 508 RHX. Pierwsza generacja francuskiego średniaka produkowana była od 2010 do 2018. Jedynym wariantem wyposażonym w napęd na cztery koła jest wersja hybrydowa. Serce układu stanowi dopracowany diesel 2.0 HDI o mocy 163 KM napędzający przednie koła. Przy tylnej osi pracuje elektryczna jednostka o mocy 37 KM, pozwalająca pokonać w trybie bezemisyjnym 2-4 kilometry. W praktyce, wariant hybrydowy nie jest oszczędniejszy od zwykłej odmiany z dieslem pod maską.
Wnętrze wykończono z dbałością o staranność montażu i jakość wykonania. W kwestii wyposażenia dodatkowego, 508 RHX oferuje komplet – dwustrefową klimatyzację, skórzaną tapicerkę, panoramiczne okno dachowe, nawigację i rozbudowane nagłośnienie. Miejsca w dwóch rzędach jest sporo.
Opel Insignia I Country Tourer
Przy odrobinie szczęścia, za 30 tys. złotych znajdziemy używaną Insignię pierwszej generacji w wersji Country Tourer. To kombi 4×4 pojawiło się w ofercie Opla w 2011. Nadwozie kombi otrzymało wydatne osłony zderzaków i dolnych krawędzi drzwi. Auto przyzwoicie zabezpieczono przed korozją. Wnętrze oferuje wystarczającą przestrzeń dla czterech pasażerów i pokaźnego bagażu. Na liście dodatków znajdziemy między innymi skórzaną tapicerkę, klimatyzację, komputer pokładowy, nawigację i szyberdach.
Do napędu oddelegowano między innymi diesla 2.0 CDTI o mocy 160 KM i benzynowy wariant 2.0 Turbo rozwijający 250 KM. Za rozdział siły napędowej odpowiada sprzęgło wiskotyczne, przekazujące napęd na tylną oś tylko w razie konieczności. Minusem Opla jest wysoka masa własna.
Subaru Impreza II
Kolejnym modelem japońskiego producenta o większych zdolnościach terenowych jest Subaru Impreza. Druga generacja produkowana była od 2000 do 2007. Wbrew pozorom, azjatyckie kombi 4×4 nie zachwyca funkcjonalnością. Bagażnik mieści ledwie tyle, co konkurencyjne hatchbacki. Nadwozie miewa problemy z korozją. Znakiem rozpoznawczym modelu są drzwi pozbawione ramek. Wnętrze oferuje komfortowe warunki tylko na fotelach. Na kanapie jest po prostu ciasno. Na liście dodatków znajdziemy chociażby elektrykę szyb, radio, komputer pokładowy i klimatyzację.
Do napędu oddelegowano czterocylindrowe boksery – 1.5 105 KM, 1.6 95 KM, 2.0 125-160 KM, 2.5 167-175 KM i 2.0 Turbo 218-265 KM. Uchodzą za dość trwałe.
Subaru Forester III
W założonym budżecie znajdziemy również trzecią generację Subaru Forestera. Japońskiego SUV-a o charakterze funkcjonalnego kombi produkowano w latach 2008-2013. Tym razem producent nieco poprawił zabezpieczenie antykorozyjne nadwozia. Dodatkowo, zrezygnowano z drzwi pozbawionych ramek. Na tym zabiegu wyraźnie zyskało wyciszenie wnętrza. Kabina Forestera III gwarantuje wystarczającą przestrzeń dla czterech dorosłych osób. Lista dodatków nie zwala z nóg, ale możemy docenić skórzaną tapicerkę i szklane okno dachowe.
Jedynego diesla w ofercie powinniśmy unikać. Bezawaryjne okazują się benzyniaki. To 2.0 150 KM, 2.5 170 KM i 2.5 Turbo 224 KM. Rzecz jasna, dostajemy stały napęd na cztery koła.
Kombi 4×4 naszym zdaniem
Podniesionego kombi 4×4 nie trzeba się bać. Mają wszystko to, co potrzebne do komfortowej, codziennej eksploatacji. Dodatkowo, sprawdzą się na drogach gorszej jakości i niestraszne im wysokie krawężniki. To dobre propozycje dla 4-osobowych rodzin. Mimo nierzadko dekady na karku, powinny jeszcze posłużyć przez kilka lat.