Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kupujesz auto? Uważaj. Zaniedbasz PCC-3 i możesz zapłacić nawet ponad 60 tys. zł kary!

PCC-3 czyli deklaracja zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych to obowiązek każdego kupującego nowe auto. Zapomnisz? Zapłacisz dużo!
Kupujesz auto? Nie zapomnij o deklaracji PCC-3 (fot. Shutterstock)

Kupując samochód trzeba nie tylko zapłacić sprzedawcy, ale też dopełnić niezbędnych formalności. O ubezpieczeniu czy rejestracji pojazdu raczej nikomu nie trzeba przypominać, ale czy pamiętacie o złożeniu deklaracji PCC-3 i zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych? Kara za niedopełnienie tego obowiązku od 1 stycznia 2022 roku może być bardzo dotkliwa – nawet 60 200 zł.

Wyższa płaca minimalna to wyższe kary za brak OC w 2022 roku

Co do zasady Urząd Skarbowy życzy sobie 2 procent od kwoty transakcji cywilnoprawnej, a taką jest między innymi zakup samochodu. W istocie obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 powstaje, gdy kwota transakcji jest wyższa od 1000 zł, ale można przyjąć, że dotyczy to praktycznie każdego samochodu.

Jaki mamy termin?

Od zakupu auta masz 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku (fot. Shutterstock)

Kupiłeś samochód? Od daty na umowie kupna sprzedaży masz 14 dni na złożenie do Urzędu Skarbowego deklaracji PCC-3 i zapłaty należnego, 2-procentowego podatku od kwoty transakcji. Jeżeli tego nie zrobisz, czeka Cię kara. Jej wysokość mieści się w sporych widełkach: od 10 proc. minimalnego wynagrodzenia to aż 20-krotności tegoż! Maksymalna grzywna skarbowa w 2022 roku, czyli 5-krotność minimalnego wynagrodzenia może wynieść nawet 60 200 zł!

Oczywiście to wariant pesymistyczny, bo najniższy poziom widełek to 301 zł (10% minimalnego wynagrodzenia). Jednak nie ma co liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, zwłaszcza w sytuacji, gdy wymagany podatek był w wyższej kwocie. Dlatego uczulamy wszystkich, którzy w najbliższym czasie zamierzają kupić auto – pamiętajcie o deklaracji PCC-3 i o zapłacie 2-procentowego podatku.

Nowy taryfikator – uważajcie na wysokie mandaty

Total
0
Shares