Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Marka Lamborghini na sprzedaż? Na stole jest astronomiczna oferta od Quantum Group AG

Lamborghini SC20 quantum
Lamborghini SC20 (fot. mat. prasowe)

Grupa inwestycyjna Quantum Group AG złożyła ofertę opiewającą kwotę na 7,5 miliarda euro (9,2 miliarda dolarów) za odkupienie marki Lamborghini od Volkswagen Group. Nie ma jeszcze informacji, czy VW zamierza w ogóle przyjąć ofertę i dalej negocjować umowę.

Volkswagen
(fot. nitpicker/Shutterstock)

Od lat krążą plotki o sprzedaży Lamborghini przez Grupę VW. Pod koniec 2020 roku rada nadzorcza producenta samochodów zagłosowała za rezygnacją ze sprzedaży Lamborghini, Bentley oraz Ducati. Czyżby teraz sprzedaż miała faktycznie dojść do skutku?

Przy okazji Quantum Group pada nazwisko Piëch

Diablo
Lamborghini Diablo (fot. Lamborghini)

Quantum Group to holding z siedzibą w Zurychu w Szwajcarii, który być może ma nawet związek z rodziną Porsche. Dlaczego tak sądzimy? Grupę Quantum w negocjacjach reprezentuje Rea Stark, który jest także współzałożycielem Piëch Automotive wraz z Antonem Piëchem, synem byłego szefa Grupy VW Ferdinanda Piëcha i prawnuka Ferdynanda Porsche. Chociaż nie jest jasne, czy Anton Piëch odgrywa jakąkolwiek rolę w tej próbie zakupu Lamborghini, to skojarzenia są oczywiste.

Co proponuje holding?

Lamborghini Essenza SCV12 (fot. mat. prasowe)
Lamborghini Essenza SCV12 (fot. mat. prasowe)

Grupa Quantum chce kupić coś więcej niż tylko nazwę Lamborghini. Umowa obejmowałaby zakup całego zakładu w Sant’Agata Bolognese we Włoszech oraz działalność firmy w dziedzinie sportów motorowych. Kontrakt obejmowałby również pięcioletnia umowę z Audi, która prawdopodobnie pozwoliłaby włoskiej marce kontynuować produkcję obecnych modeli podczas przygotowywania nowych. Jak wynika z dokumentu uzyskanego przez Autocar, Quantum ma taką wizję, aby „Lamborghini przodowało w innowacjach poprzez konsekwentne wdrażanie nowych, ekologicznych technologii do układów napędowych”. Quantum chciałoby również udostępniać Audi technologię pojazdów elektrycznych, a więc prawdopodobnie zachować ścisłą kooperację z grupą Volkswagena. Oferta zawiera też propozycję na otwarcie w Niemczech centrum technologicznego, które zajmowałoby się opracowywaniem akumulatorów.

Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń!

źródło: Autocar

Total
0
Shares