Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lamborghini Urus ustala rekord prędkości na lodzie

Lamborghini Urus ma prędkość maksymalną 305 km/h. Auto to na lodzie uzyskało niewiele gorszy rezultat. To oficjalny rekord notowany w FIA.
Bicie rekordu prędkości na lodzie
Lamborghini Urus i bicie rekordu prędkości na lodzie (fot. materiały prasowe producenta)

Bajkał to najgłębsze jezioro świata, leży na Syberii, w zimę zamarza. A to doskonała okazja dla rosyjskich fanów motoryzacji by co roku organizować tzw. Dni Prędkości na lodzie. W tym roku w wydarzeniu uczestniczył także Andriej Leontiew. 18-krotny rosyjski rekordzista Days of Speed prowadził na bajkalskim lodzie Lamborghini Urus.

Lamborghini Urus
Za kierownicą hiperSUV-a doświadczony Andriej Leontiew (fot. materiały prasowe producenta)

HiperSUV włoskiej super sportowej marki prowadzony przez Leontiewa ustanowił na Bajkale rekord prędkości. Prowadzony przez Rosjanina Urus osiągnął imponującą prędkość 298 km/h. Podczas treningów i nieoficjalnych pomiarów udawało się nawet przekroczyć granicę 300 km/h osiągając 302 km/h, ale oficjalny pomiar dokonany przez FIA i RAF (Rosyjska Federacja Samochodowa) wynosi właśnie 298 km/h. Wynik był nieznacznie słabszy od rezultatów treningowych najprawdopodobniej z powodu ocieplenia lodu, w uzyskaniu jak najwyższej prędkości przeszkadzały też silne podmuchy wiatru – niemniej rezultat jest imponujący.

Lamborghini Urus
Podczas treningów Rosjanin uzyskiwał nawet prędkości ponad 300 km/h (fot. materiały prasowe producenta)

To zresztą nie jedyny wyczyn Rosjanina w Lamborghini. Oprócz tego Leontiew uzyskał także średnią prędkość 114 km/h na dystansie 1000 metrów ze startu zatrzymanego. 114 km/h nie jest może jakąś powalającą wartością, ale przypominamy – to prędkość średnia! Uzyskana zaledwie na dystansie kilometra, ze startu zatrzymanego. I najważniejsze – na lodzie!

Lamborghini Urus
Oficjalny rekord prędkości na lodzie to 298 km/h (fot. materiały prasowe producenta)

Zresztą uzyskana na lodzie prędkość 298 km/h jest zaledwie o 7 km/h niższa od deklarowanej przez producenta prędkości maksymalnej Lamborghini Urus, podawanej oczywiście w kontekście prowadzenia pojazdu w sprzyjających warunkach, na suchej nawierzchni o doskonałej przyczepności. Lód to zdecydowanie trudniejszy przeciwnik.

Lamborghini Urus
Imponująca jest również średnia prędkość na dystansie kilometra: 114 km/h – oczywiście na lodzie. (fot. materiały prasowe producenta)

Organizowane co roku przez firmę wyścigową LAV wydarzenie sportowe ma na celu ustanowienie rekordowych prędkości na lodzie. Impreza ściśle przestrzega wszystkich przepisów FIA (Federation Internationale de l’Automobile) i RAF (Rosyjska Federacja Samochodowa).

Total
1
Shares